Ana içeriğe atla

PROFESYONEL İMAJINIZI GELİŞTİRMENİN YOLLARI.PROFESYONEL İMAJINIZI GELİŞTİRMENİN YOLLARI.

Sevgili dostlar,

İş dünyasında dışarıya yansıttığınız profesyonel imaj çoğu zaman yaptığınız işin algılanma şeklini etkiler. Siz istediğiniz kadar başarılı, tecrübeli ve çalışkan olun eğer dışarıya profesyonel bir imaj veremiyorsanız kariyer basamaklarında hak ettiğiniz yere ulaşmanız çok zor olacaktır. Üstelik yönetici konumundaysanız durumunuz çok daha zorlaşır.

Bu sebeple profesyonel imajınızı güçlendirmek son derece önemlidir. Bu konuda üst düzey yöneticilere ve kurumsal çalışanlara verdiğimiz “ Profesyonel İmaj” eğitimlerinin içeriğinde katılımcılara sorduğumuz ve cevaplarını birlikte bulduğumuz sorulardan bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Umarım faydalı olur.

GİYİM:

İşe giydiğiniz kıyafetleri tarafsız şekilde değerlendirin. Bu kıyafetler gerçekten sizin profesyonellik seviyenizi yansıtıyor mu? Rahat giyineceğim derken aşırı rahat giyiniyor olabilir misiniz?
Müşterilerinizle görüşürken giydiğiniz kıyafetler mesajınızı güçlendiriyor ve karşınızdaki insanda “güven” duygusu uyandırıyor mu?

Mülakatta kıl payı kazanamadığınız ve sizin için çok önemli bir fırsat olan pozisyona girememenizin sebeplerinden bir tanesi hiç aklınıza gelmediği halde kravatınız olabilir mi?  

Gözlük ve saç şekliniz gibi ayrıntılar dışarıya vermek istediğiniz profesyonel imajı destekliyor mu yoksa zarar mı veriyor?

Ayakkabılarınızın stili iş hayatındaki konumunuzla ne kadar uyumlu? Bir türlü alamadığınız terfilerin ayakkabılarınızın sizin hakkında söylediği olumsuz şeylerle alakası olabilir mi?

SÖZSÜZ İLETİŞİM:

Gövdenizin duruş şekli hakkınızda neler söylüyor? Kendinize güvenli olduğunuzu göstermeniz gereken durumlarda vücudunuzu nasıl kullanmanız gerekir?

Profesyonel olarak el sıkışmayı gerçekten biliyor musunuz? Önemli bir müşteriye yaptığınız sunumun başarısız sonuçlanmasında daha sunum için müşterinin ofisine ilk girdiğiniz ve elini sıktığınız anda yaptığınız bir hatanın payı nedir?

Göz teması kurmakta ne kadar başarılısınız? Karşınızdaki insanların gözlerine gereğinden az veya gereğinden fazla bakmanın size ne tür zararlar verebileceğini biliyor musunuz ?

İş hayatına başlamadan önce yaptırdığınız masum bir dövme sonraki yıllardaki kariyerinizi nasıl etkiler ve böyle bir durumun zararlı etkilerinden nasıl korunursunuz?

PROTOKOL KURALLARI:

İş toplantıları ve yemeklerinde kendinizi başka insanlara etkili bir şekilde nasıl tanıtırsınız ve kısa sürede akılda kalıcı bir imajı nasıl üretirsiniz?

Bir fuarda tanıştığınız onlarca önemli müşteri adayına en pahalısından yaptırdığınız kartvizitleri dağıtmanıza rağmen neden hiçbir işe yaramadılar ve tam tersine size zarar verdiler? Kartvizit vermenin ve almanın doğru şekilleri nelerdir?

Üst düzey yöneticilerle katıldığınız bir iş yemeğinde daha önce hiç önemsemediğiniz yemek adabını ve yemek protokolünü hatalı şekilde kullanmanızın kariyerinize vereceği zararı hiç düşündünüz mü?

Ofisinize gelen üst düzey bir konuğu ağırlarken uyulması gereken kurallar nelerdir? Önemli bir misafir üzerinde bazen yıllar sürebilecek olumlu bir imajı hangi psikolojik araçları kullanarak üretebilirsiniz?

EN ÖNEMLİ SORU: Dışarıya farkında olmadan verdiğiniz imajınız, önümüzdeki yıllarda kariyerinizde sizi yükseltecek mi yoksa şu anda büyük fedakarlıklar yapıyor olmanıza rağmen sizi diğerlerinin gerisinde mi bırakacak?

Bu soruya vereceğiniz cevap önümüzdeki yılları nasıl geçireceğinize dair en büyük ipucu olacaktır.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

PROFESYONEL İMAJ EĞİTİMLERİ İÇİN LÜTFEN AYÇA KURU AKADEMİYLE TEMASA GEÇİNİZ.

AYÇA KURU AKADEMİ
https://aycakuru.com.tr/
Tel: 0554 280 44 84
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni