Ana içeriğe atla

PROFESYONEL İMAJINIZI GELİŞTİRMENİN YOLLARI.PROFESYONEL İMAJINIZI GELİŞTİRMENİN YOLLARI.

Sevgili dostlar,

İş dünyasında dışarıya yansıttığınız profesyonel imaj çoğu zaman yaptığınız işin algılanma şeklini etkiler. Siz istediğiniz kadar başarılı, tecrübeli ve çalışkan olun eğer dışarıya profesyonel bir imaj veremiyorsanız kariyer basamaklarında hak ettiğiniz yere ulaşmanız çok zor olacaktır. Üstelik yönetici konumundaysanız durumunuz çok daha zorlaşır.

Bu sebeple profesyonel imajınızı güçlendirmek son derece önemlidir. Bu konuda üst düzey yöneticilere ve kurumsal çalışanlara verdiğimiz “ Profesyonel İmaj” eğitimlerinin içeriğinde katılımcılara sorduğumuz ve cevaplarını birlikte bulduğumuz sorulardan bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Umarım faydalı olur.

GİYİM:

İşe giydiğiniz kıyafetleri tarafsız şekilde değerlendirin. Bu kıyafetler gerçekten sizin profesyonellik seviyenizi yansıtıyor mu? Rahat giyineceğim derken aşırı rahat giyiniyor olabilir misiniz?
Müşterilerinizle görüşürken giydiğiniz kıyafetler mesajınızı güçlendiriyor ve karşınızdaki insanda “güven” duygusu uyandırıyor mu?

Mülakatta kıl payı kazanamadığınız ve sizin için çok önemli bir fırsat olan pozisyona girememenizin sebeplerinden bir tanesi hiç aklınıza gelmediği halde kravatınız olabilir mi?  

Gözlük ve saç şekliniz gibi ayrıntılar dışarıya vermek istediğiniz profesyonel imajı destekliyor mu yoksa zarar mı veriyor?

Ayakkabılarınızın stili iş hayatındaki konumunuzla ne kadar uyumlu? Bir türlü alamadığınız terfilerin ayakkabılarınızın sizin hakkında söylediği olumsuz şeylerle alakası olabilir mi?

SÖZSÜZ İLETİŞİM:

Gövdenizin duruş şekli hakkınızda neler söylüyor? Kendinize güvenli olduğunuzu göstermeniz gereken durumlarda vücudunuzu nasıl kullanmanız gerekir?

Profesyonel olarak el sıkışmayı gerçekten biliyor musunuz? Önemli bir müşteriye yaptığınız sunumun başarısız sonuçlanmasında daha sunum için müşterinin ofisine ilk girdiğiniz ve elini sıktığınız anda yaptığınız bir hatanın payı nedir?

Göz teması kurmakta ne kadar başarılısınız? Karşınızdaki insanların gözlerine gereğinden az veya gereğinden fazla bakmanın size ne tür zararlar verebileceğini biliyor musunuz ?

İş hayatına başlamadan önce yaptırdığınız masum bir dövme sonraki yıllardaki kariyerinizi nasıl etkiler ve böyle bir durumun zararlı etkilerinden nasıl korunursunuz?

PROTOKOL KURALLARI:

İş toplantıları ve yemeklerinde kendinizi başka insanlara etkili bir şekilde nasıl tanıtırsınız ve kısa sürede akılda kalıcı bir imajı nasıl üretirsiniz?

Bir fuarda tanıştığınız onlarca önemli müşteri adayına en pahalısından yaptırdığınız kartvizitleri dağıtmanıza rağmen neden hiçbir işe yaramadılar ve tam tersine size zarar verdiler? Kartvizit vermenin ve almanın doğru şekilleri nelerdir?

Üst düzey yöneticilerle katıldığınız bir iş yemeğinde daha önce hiç önemsemediğiniz yemek adabını ve yemek protokolünü hatalı şekilde kullanmanızın kariyerinize vereceği zararı hiç düşündünüz mü?

Ofisinize gelen üst düzey bir konuğu ağırlarken uyulması gereken kurallar nelerdir? Önemli bir misafir üzerinde bazen yıllar sürebilecek olumlu bir imajı hangi psikolojik araçları kullanarak üretebilirsiniz?

EN ÖNEMLİ SORU: Dışarıya farkında olmadan verdiğiniz imajınız, önümüzdeki yıllarda kariyerinizde sizi yükseltecek mi yoksa şu anda büyük fedakarlıklar yapıyor olmanıza rağmen sizi diğerlerinin gerisinde mi bırakacak?

Bu soruya vereceğiniz cevap önümüzdeki yılları nasıl geçireceğinize dair en büyük ipucu olacaktır.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

PROFESYONEL İMAJ EĞİTİMLERİ İÇİN LÜTFEN AYÇA KURU AKADEMİYLE TEMASA GEÇİNİZ.

AYÇA KURU AKADEMİ
https://aycakuru.com.tr/
Tel: 0554 280 44 84
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q