Ana içeriğe atla

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

Sevgili dostlar,

Belli teknikleri kullanarak başka insanları okuyabilmek ve onlar hakkında genel bir fikir edinebilmek için kullanabileceğiniz bir çok bilimsel yöntem vardır. Bugün sizlerle bunlardan kolay uygulayabileceğiniz üç tanesini paylaşacağım.

1) GENEL GÖRÜNÜŞÜ İNCELEME

İnsanların görünüşleri sözlerinden çok daha fazlasını anlatır. Kıyafetlerine dikkat edin. Şık iş kıyafetleri giymesi başarı hırsına,kot pantolonu rahatlık düşkünlüğüne ve vücudu gösteren kıyafetler dikkat çekici olma güdüsüne bağlanabilir. Taktığı takılara dikkat edin. Bu takılarda kullandığı semboller o kişinin dünya görüşüne yönelik pek çok ipucu verir. Duruşuna dikkat edin. Dik bir kafa ve duruş kendine güveni gösterirken öne eğilmiş kafa ve gövde kendine güvensizliğe bağlı korunma ihtiyacına delil olabilir.

Bedenini nasıl hareket ettiriyor inceleyin. İnsanlar ilgi duydukları şeylere kendileri bile farketmeden eğilirler ve beğenmedikleri şeylerden de bedenlerini uzak tutarak geriye doğru esnerler. Çaprazlanmış kol ve bacaklar öfke,stres ve korkuyu gösterir. Ellerini ceplerinde veya arkasında saklayan birinin büyük ihtimal sizden sakladığı bir şeyler vardır kafasında. Dudaklarını ısırma ve tırnakları ağza götürmede kontrol edilemeyen stresin ipucudur.

Sonra yüzüne dikkatle bakın. Duygularımız yüze yansır ve bazen derin izler bırakır. Alnında çizgileri bol bir insan endişe ve aşırı düşünme dolu bir hayat yaşıyordur. Gözlerin hemen yanındaki kırışıklıklar mutlu bir insanın ipucudur. Aşağı doğru büzülmüş dudaklar öfkeyi de gösterebilir, bunalımı da. Sıkılmış dişler ve dudaklarda o kişinin saldırıya hazırlandığının haberini size verir.

2) İÇ GÜDÜLERİNİZİ DİNLEME

Karşımızdaki insanla alakalı bir çok bilgi aslında beynimiz tarafından işlenir ancak çok az bir kısmını bilinçli olarak fark ederiz. Bu bilgilerin bilinçaltı kısmı iç güdü veya his olarak size duyurulur. Birini ilk gördüğünüz anda " gözünüz tutmadıysa" bu hissi boş vermeyin ve o kişiyi daha dikkatle incelemeye başlayın. Çünkü beyniniz size bazı çelişkili sinyaller konusunda uyarı vermektedir. Bazen bu uyarılar oldukça yoğun gelir ve bazı insanlarla konuştuktan sonra ya kendinizi halsiz hissedersiniz ya da bir yerleriniz ağrımaya başlar. Bunun sebebi beyninizin dikkatinizi çekmeye çalışırken aşırı enerji harcamasıdır.

3) DUYGUSAL ENERJİLERİ HİSSETME

İnsanlar etraflarına belli tür bir enerji yayarlar. Bu enerjileri aslında hepimiz hissedebiliriz ancak bir çoğumuz kendimizi bu hislere duyarsız hale getirdiğimiz için yeterince önem vermeyiz. Bir insandan samimi ve arkadaşça hisler mi alıyorsunuz yoksa sizde belli belirsiz bir huzursuzluk mu üretiyor.
Gözlerine bakın. Gözlere doğru dürüst bakmaya kendinizi alıştırırsanız o insanın hissettiği bir çok duyguyu da beyniniz otomatikman kapmaya başlar. Kinle bakan bir göz ve sevgiyle bakan bir göz arasındaki fark her zaman algılanabilir. Karşınızdaki insan elinizi sıktığı veya omzunuza dokunduğu zaman ne tür bir duygu aktarımı oluyor. Sıcak,samimi bir enerjimi yoksa sahte ve buz gibi bir duygu mu alıyorsunuz. Ses tonlarını çok dikkatle dinleyin. Bazen bir "Günaydın "kelimesinin bile size söylenme tarzı insanların gerçek duyguları konusunda çok ciddi ipuçları verir.

Kısacası uyurgezerliği bırakın ve karşınızdaki insanları gerçek anlamda görün,duyun ve hissedin. Bunları doğru yaparsanız bir çok insan hakkında oldukça doğru yargılarda bulunabilirsiniz. (Hata payını ve yanlış analiz ihtimalini hiç bir zaman unutmayın çünkü kendi duygusal durumumuz gözlemlerimizi de etkiler.) Ancak çok tecrübeli gözlemciler kendi duygusal durumları ne olursa olsun sakin bir şekilde doğru gözlemlerde bulunabilirler.İnsanları doğru okumak için bilgi ve tecrübe çok önemlidir.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com
https://aycakuru.com.tr/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni