Ana içeriğe atla

GÜNLÜK HAYATTA KULLANABİLECEĞİNİZ 5 PRATİK ALGI YÖNETİMİ TEKNİĞİ.

 GÜNLÜK HAYATTA KULLANABİLECEĞİNİZ 5 ALGI YÖNETİMİ TEKNİĞİ.

Sevgili Dostlar,

Algı Yönetimi konusunda bilgiye aç kitlelerin ve yaşamın zorluklarına karşı elimizde ufacık da olsa bilimsel psikolojik bilgiler olsaydı da ihtiyaç duyduğumuzda kullansaydık hatta çoluğumuza çocuğumuza öğretseydik şeklinde düşünenlerin hocası bendenizin yepyeni yazısına hoş geldiniz.

Girizgahı çok uzatmadan bugün paylaşacağım ultra gizli, top secret tekniklere başlayalım. 

Buyurunuz.

TEKNİK ENA

Bir işyerinde veya okuldasınız. Ortam oldukça dedikoducu. Tüm gün sabahtan akşama kazanlar kaynıyor. Meraklı Melahatlar her günün her saati insanlar hakkında türlü bilgileri itinayla toplayıp oda oda veya sınıf sınıf gezip dağıtıyorlar.  Buraya yeni başladınız ve insanlarla ters düşmek istemiyorsunuz. Öyle bir dedikodu ve gıybet fabrikası kurulmuş ki kazara oranın gedikli kıdemlilerinden biriyle ters düşerseniz arkanızdan konuşa konuşa nükleer bomba yemiş fareye çevirirler.

İşyerindeyseniz işinizden olur, okuldaysanız orada barınamazsınız.

Peki ne yapacaksınız ?

Kendinizi tamamen içinize kapatmanız da mümkün değil çünkü siz konuşmadığınız zaman bu sefer arkanızdan uydurmaya başlayacaklar.

İşte çözüm.

Kıdemli orgeneral rütbesinde bir gıybetçi size yaklaşıp hayatınız veya başkaları hakkında sorular sormaya başladı mı diğerlerinin arkasından mutlaka en iyi şeyleri konuşun. O insanlar hakkında takdir edebileceğiniz özellikler düşünüp övdükçe övün. Yalnız yalan olmasın gerçekten de her insanın övülüp takdir edebilecek mikron boyutunda da olsa iyi özellikleri vardır. 

Bunu yaptığınız zaman iki şey olacak. 

Sizden zehirli gıybetler toplamaya gelenler bunun karşılığında ağzınızdan şifalı bal kaymaklar döküldüğünü duyunca bundan tiksinecek. Çünkü zehirle beslenenler şifalı şeylerden alerji olurlar. Sizi da fazla takip etmeyecektir. 

İyi kötü her lafı taşıyanlarsa sizin bu iyi laflarınızı ve övmelerinizi yemeden içmeden ve harfi harfine mutlaka sahiplerine ulaştıracakları için kısa zamanda işyeri veya okulda popüler, sempatik ve herkesin sevdiği biri olabilme imkanınız olacaktır. 

Böylece gıybet fabrikasını kendi kişisel imajınız ve güvenceniz için kullanmış olacaksınız.

Genel olarak da her kim olursa olsun insanların arkasından sadece güzel şeyler söylemeyi kendinize hayat düsturu olarak edinin derim.

TEKNİK DİO

Bir arkadaşınız yeni öğrendiği bir bilgiyi veya belli bir çalışmadan sonra ulaştığı sonucu size aktardığı zaman bu konuyu önceden bilmenize rağmen "Aa evet biliyorum" şeklinde bilmiş bilmiş cevap vermek yerine "Aa evet haklısın" şeklinde cevap verin. Böyle bir cevap hem karşı tarafı değerli ve önemli hissettirir hem de ukala bir algı üretmenize engel olur. Her şeyi biliyorum diyenler pek sevilmez bunu da aklınızın bir köşesine yazın.

TEKNİK TRİA

Uçakta gidiyorsunuz diyelim. Yan koltuğunuza densiz ve edepsiz biri denk geldi. Koca bir un çuvalı gibi yayılıyor ve kollarını da sizin koltuk kolçağına park etmiş. Bütün buralar benim havalarında. Ya da başka sizinle sürekli muhabbet etmek istiyor. Sizin de keyfiniz yok veya uykunuz var hatta üzerinde çalışmanız gereken konular var. Kısacası konuşmak istemiyorsunuz. Bu iki durumda da yanınızdaki densizi veya konuşma makinesini uyarmanız çoğu zaman hem işe yaramaz hem de tüm yolculuğu stresli şekilde geçirmenize sebep olur. İşte size çözüm. Koltuğun ön tarafında bulabileceğiniz kusma torbasını çıkarın ve içine bir iki kez kusarmış gibi yapın. Mucizevi bir şekilde demin yayılan deniz anası arkadaşımızın korkulu gözlerle içine kaçmış salyangoza döneceğini ve çenesi durmayan kişinin de kendisine ilgilenecek başka alanlar bulabileceğini görebilirsiniz. Herkeste işe yaramayabilir ama denemekte fayda var. 

TEKNİK TESERA

Moraliniz bozuk, modunuz düşük. Ne yapsanız kendinize gelemiyorsunuz. Hemen teknolojiyi kullanın. Takın kulaklıklarınızı ve müzik dinlemeye başlayın ancak burada çok önemli bir şey var. Dinlediğiniz müzik olduğunuz ruh halini değil olmak istediğiniz ruh halini yansıtmalı. Örneğin üzgünseniz ve neşeli olmak istiyorsanız neşeli müzikler, bezginseniz ve enerjik olmak istiyorsanız  enerjik kıpır kıpır müzikler dinleyin. Müziğin, ses titreşimlerinin insan zihni üzerinde kesin kes etkisi vardır ve bu ilk çağlardan beri bilinir. Yapabileceğiniz en büyük hata üzgün olduğunuz zaman gidip depresif müzikler dinlemek ya da bezginseniz oturup ninni gibi yavaş müzikler açmaktır. Sakın yapmayın.

TEKNİK PENDE

Ofistesiniz, aynı odada oturduğunuz ve sürekli kalkıp masanıza gelerek sizi lafa tutan boş boğaz ve işi gücü olmayan bir tip var. Siz tam bir şeylere konsantre olmaya çalışırken elinde kahve fincanı geliyor masanızın başına ya dün oynanan maçtan veya annesinin ayağındaki nasırlardan bahsediyor. Susmak ve gitmek bilmiyor. Arkadaşım kapa çeneni deseniz de sorun çıkacağı kesin. İşte size taktik. Bir bahaneyle masanızdan kalkın. Örneğin köşedeki sebilden su doldurmaya gidin veya uzaktaki fotokopi makinesinden fotokopi çekin. Gözü dönmüş laf cambazı konuşmaya ara veremediği için konuşa konuşa sizi takip edecektir. Daha sonra kendi masanıza geri dönmeyin bunun yerine onun masasının yanına gidin içgüdüsel olarak kendi masasına gidince koltuğuna oturacaktır çünkü insanlar aynen çoğu hayvan gibi alan sahiplenicidir. Koltuğuna oturur oturmaz hemen konuşmayı kesin ve masanıza dönün. Büyük ihtimal peşinizden gelmeyecektir. Bir deneyin bakalım ne olacak. Bunu beş altı kere yaptıktan sonra artık masasına gidecek başka kurbanlar arayışına girebilir. 


Evet bugünkü pratik tekniklerimiz bu kadar

Böyle konuları seviyorsanız You Tube kanalıma abone olmanız kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.

Buyrun bizim mekan burası, kanalda görüşmek üzere

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q