Ana içeriğe atla

GÜNLÜK HAYATTA KULLANABİLECEĞİNİZ 5 PRATİK ALGI YÖNETİMİ TEKNİĞİ.

 GÜNLÜK HAYATTA KULLANABİLECEĞİNİZ 5 ALGI YÖNETİMİ TEKNİĞİ.

Sevgili Dostlar,

Algı Yönetimi konusunda bilgiye aç kitlelerin ve yaşamın zorluklarına karşı elimizde ufacık da olsa bilimsel psikolojik bilgiler olsaydı da ihtiyaç duyduğumuzda kullansaydık hatta çoluğumuza çocuğumuza öğretseydik şeklinde düşünenlerin hocası bendenizin yepyeni yazısına hoş geldiniz.

Girizgahı çok uzatmadan bugün paylaşacağım ultra gizli, top secret tekniklere başlayalım. 

Buyurunuz.

TEKNİK ENA

Bir işyerinde veya okuldasınız. Ortam oldukça dedikoducu. Tüm gün sabahtan akşama kazanlar kaynıyor. Meraklı Melahatlar her günün her saati insanlar hakkında türlü bilgileri itinayla toplayıp oda oda veya sınıf sınıf gezip dağıtıyorlar.  Buraya yeni başladınız ve insanlarla ters düşmek istemiyorsunuz. Öyle bir dedikodu ve gıybet fabrikası kurulmuş ki kazara oranın gedikli kıdemlilerinden biriyle ters düşerseniz arkanızdan konuşa konuşa nükleer bomba yemiş fareye çevirirler.

İşyerindeyseniz işinizden olur, okuldaysanız orada barınamazsınız.

Peki ne yapacaksınız ?

Kendinizi tamamen içinize kapatmanız da mümkün değil çünkü siz konuşmadığınız zaman bu sefer arkanızdan uydurmaya başlayacaklar.

İşte çözüm.

Kıdemli orgeneral rütbesinde bir gıybetçi size yaklaşıp hayatınız veya başkaları hakkında sorular sormaya başladı mı diğerlerinin arkasından mutlaka en iyi şeyleri konuşun. O insanlar hakkında takdir edebileceğiniz özellikler düşünüp övdükçe övün. Yalnız yalan olmasın gerçekten de her insanın övülüp takdir edebilecek mikron boyutunda da olsa iyi özellikleri vardır. 

Bunu yaptığınız zaman iki şey olacak. 

Sizden zehirli gıybetler toplamaya gelenler bunun karşılığında ağzınızdan şifalı bal kaymaklar döküldüğünü duyunca bundan tiksinecek. Çünkü zehirle beslenenler şifalı şeylerden alerji olurlar. Sizi da fazla takip etmeyecektir. 

İyi kötü her lafı taşıyanlarsa sizin bu iyi laflarınızı ve övmelerinizi yemeden içmeden ve harfi harfine mutlaka sahiplerine ulaştıracakları için kısa zamanda işyeri veya okulda popüler, sempatik ve herkesin sevdiği biri olabilme imkanınız olacaktır. 

Böylece gıybet fabrikasını kendi kişisel imajınız ve güvenceniz için kullanmış olacaksınız.

Genel olarak da her kim olursa olsun insanların arkasından sadece güzel şeyler söylemeyi kendinize hayat düsturu olarak edinin derim.

TEKNİK DİO

Bir arkadaşınız yeni öğrendiği bir bilgiyi veya belli bir çalışmadan sonra ulaştığı sonucu size aktardığı zaman bu konuyu önceden bilmenize rağmen "Aa evet biliyorum" şeklinde bilmiş bilmiş cevap vermek yerine "Aa evet haklısın" şeklinde cevap verin. Böyle bir cevap hem karşı tarafı değerli ve önemli hissettirir hem de ukala bir algı üretmenize engel olur. Her şeyi biliyorum diyenler pek sevilmez bunu da aklınızın bir köşesine yazın.

TEKNİK TRİA

Uçakta gidiyorsunuz diyelim. Yan koltuğunuza densiz ve edepsiz biri denk geldi. Koca bir un çuvalı gibi yayılıyor ve kollarını da sizin koltuk kolçağına park etmiş. Bütün buralar benim havalarında. Ya da başka sizinle sürekli muhabbet etmek istiyor. Sizin de keyfiniz yok veya uykunuz var hatta üzerinde çalışmanız gereken konular var. Kısacası konuşmak istemiyorsunuz. Bu iki durumda da yanınızdaki densizi veya konuşma makinesini uyarmanız çoğu zaman hem işe yaramaz hem de tüm yolculuğu stresli şekilde geçirmenize sebep olur. İşte size çözüm. Koltuğun ön tarafında bulabileceğiniz kusma torbasını çıkarın ve içine bir iki kez kusarmış gibi yapın. Mucizevi bir şekilde demin yayılan deniz anası arkadaşımızın korkulu gözlerle içine kaçmış salyangoza döneceğini ve çenesi durmayan kişinin de kendisine ilgilenecek başka alanlar bulabileceğini görebilirsiniz. Herkeste işe yaramayabilir ama denemekte fayda var. 

TEKNİK TESERA

Moraliniz bozuk, modunuz düşük. Ne yapsanız kendinize gelemiyorsunuz. Hemen teknolojiyi kullanın. Takın kulaklıklarınızı ve müzik dinlemeye başlayın ancak burada çok önemli bir şey var. Dinlediğiniz müzik olduğunuz ruh halini değil olmak istediğiniz ruh halini yansıtmalı. Örneğin üzgünseniz ve neşeli olmak istiyorsanız neşeli müzikler, bezginseniz ve enerjik olmak istiyorsanız  enerjik kıpır kıpır müzikler dinleyin. Müziğin, ses titreşimlerinin insan zihni üzerinde kesin kes etkisi vardır ve bu ilk çağlardan beri bilinir. Yapabileceğiniz en büyük hata üzgün olduğunuz zaman gidip depresif müzikler dinlemek ya da bezginseniz oturup ninni gibi yavaş müzikler açmaktır. Sakın yapmayın.

TEKNİK PENDE

Ofistesiniz, aynı odada oturduğunuz ve sürekli kalkıp masanıza gelerek sizi lafa tutan boş boğaz ve işi gücü olmayan bir tip var. Siz tam bir şeylere konsantre olmaya çalışırken elinde kahve fincanı geliyor masanızın başına ya dün oynanan maçtan veya annesinin ayağındaki nasırlardan bahsediyor. Susmak ve gitmek bilmiyor. Arkadaşım kapa çeneni deseniz de sorun çıkacağı kesin. İşte size taktik. Bir bahaneyle masanızdan kalkın. Örneğin köşedeki sebilden su doldurmaya gidin veya uzaktaki fotokopi makinesinden fotokopi çekin. Gözü dönmüş laf cambazı konuşmaya ara veremediği için konuşa konuşa sizi takip edecektir. Daha sonra kendi masanıza geri dönmeyin bunun yerine onun masasının yanına gidin içgüdüsel olarak kendi masasına gidince koltuğuna oturacaktır çünkü insanlar aynen çoğu hayvan gibi alan sahiplenicidir. Koltuğuna oturur oturmaz hemen konuşmayı kesin ve masanıza dönün. Büyük ihtimal peşinizden gelmeyecektir. Bir deneyin bakalım ne olacak. Bunu beş altı kere yaptıktan sonra artık masasına gidecek başka kurbanlar arayışına girebilir. 


Evet bugünkü pratik tekniklerimiz bu kadar

Böyle konuları seviyorsanız You Tube kanalıma abone olmanız kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır.

Buyrun bizim mekan burası, kanalda görüşmek üzere

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni