Ana içeriğe atla

EKONOMİK KRİZ DÖNEMİNDE RUH SAĞLIĞINI KORUMAN İÇİN 5 TAVSİYE.EKONOMİK KRİZ DÖNEMİNDE RUH SAĞLIĞINI KORUMAN İÇİN 5 TAVSİYE.


Sevgili dostlar,

Uzayın derinliklerinde bulunan Tatooine gezegeninde işler kötü haberleri geliyor.  

Galaktik para birimi olan Cred ciddi anlamda değer kazanırken gezegenin yerel para birimi lazer yemiş uzay gemisi gibi paramparça olmuş durumda. 

Böyle bir durumda bu gezegenin sakinlerine ruh sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri konusunda bir uzay maili yazdım ama sizin de işinize yarayabilir diyerek bu tavsiyelerimi paylaşıyorum. 

Ekonomik kriz döneminde psikolojini ve ruh sağlığını korumak istiyorsan verebileceğim reçete şunlardır.


TAVSİYE BİR.

Kriz dönemlerinde her yönden moral bozucu felaket haberleri üstüne yağar. Haberler ve dedikodu fırtınaları sana kim olduğunu şaşırtır. Kendini sakın içine kapatma ama her negatif gelişme ve kıyamet tellallarına da fazla kulak verme.

Negatif haberler sinir sistemine fazla stres yükü bindirir ve türlü psikolojik rahatsızlıklar yaşamana sebep olur. Aşırı tepki vermekle, tamamen hareketsiz kalmak arasında orta bir yerde bulun. Sakince etrafını izle. 

Sakin ve odaklı kalabilmen çok önemli.  Bir sinema salonunda yangın çıkarsa aşırı panikleyip kapılara saldıranlar ezilir ve olduğu yerde hareketsiz kalanlarda boğulur. Sakin kal ve gelişmelere göre pozisyon al. Korku ilk olarak beyninin mantık kısmının işini bitirir bunu sakın unutma.


TAVSİYE İKİ.

Borç durumunu ve harcamalarını detaylıca listele. 

Tam olarak sende stres ve korku üreten hangi maddeler iyice belirle. Yani korkun tam olarak hangi durumdan kaynaklanıyor net ol. 

Harcamalarını ve masraflarını nasıl kısabilirsin bir deftere detaylıca yaz. 

Gerekirse ailece toplantılar düzenle. Bu toplantılarda herkes ne kadar tasarruf yapabileceğini açıkça belirtsin. Yorgan kısaldıkça ayaklarını da buna göre uzatman gerekir. 

Bu listeleri hazırlamak ve toplantılarda konuşmak ilk başta stres üretebilir ama bunu bir kere yaptıktan sonra önünü daha net görmeye başlarsın ve kontrol duygun artar. 

Kontrol duygun arttıkça stres seviyen düşecektir çünkü belirsizlik stresi azdırır. ama netleşmeye başladıkça stres azalır. 

Gerek işinle ve gerek ailenle alakalı net kararlar aldıktan sonra artık bunları kesinlikle uygulamak konusunda iradeli ol.  Örneğin tasarruf için hafta sonları evde yemeye karar verdiysen bunu kesinlikle uygula.


TAVSİYE ÜÇ

Stres seviyen arttıkça beynin otomatik savunma mekanizmaları üretecektir. Burada problem kolay ama zararlı yollara sapabilme ihtimalidir. Fazla alkol ve sigara kullanımı, kumar ve aşırı yeme gibi stres boşalttığını sandığın bataklara girebilirsin. Bunlar geçici olarak stresini azaltıyor gibi gözükse de orta ve uzun vadede işini bitirir. 

Su alan bir teknede rahatlamak için güneşlenmeye çıkarsan kısa zamanda batarsın. Üstelik bu tür yanlış rahatlama mekanizmaları yakınlarınla ilişkilerini bozabilir ve zor zamanlarda en çok ihtiyacın olduğu insani desteklerden seni mahrum bırakabilir. Kriz döneminde kafaca sağlam olman için ailen ve arkadaşlarının desteğini alman çok önemlidir.


TAVSİYE DÖRT

Kriz döneminde yapmak zorunda kaldığın her şeyi kendin için bir avantaja çevirebilirsin. 

Örneğin benzin parası çok geldiği için araba kullanamamak yürüme imkanını arttırır ve böylece uzun yürüyüşler yapma alışkanlığı edinebilirsin. Böyle bir alışkanlık sağlığına müthiş faydalı olacaktır. 

Bazı tamiratları kendin yapmayı öğrenebilir, farklı ücretsiz kurslarla kendini geliştirebilir, kriz döneminde ortaya çıkacak yeni ihtiyaçlardan değişik iş imkanları üretebilirsin. 

Kısacası her zaman alıştığın yaşam biçiminin dışına çıkabilmek ve olaylara farklı bakabilmek için müthiş bir fırsat olabilir bu tür krizler. 

Çok klişe olacak ama doğrudur. 

Tepene taş yağıyorsa ağlama onlardan kendine bir ev inşa et, üstüne limon atıyorlarsa sızlanma limonata yapıp sat.  

Kısacası her tür olumsuzluk doğru bakarsan avantaja çevrilebilir ama bunu yapabilmen için birinci tavsiyede dediğim gibi sakin ve odaklı kalabilmen lazım. 

Panik halindeysen önündeki altın dolu sandığı bile görmezsin.


TAVSİYE BEŞ

Her şeyi ben bilirim deme. Her işin bir uzmanı vardır. 

Finansal durumunla alakalı güvenilir danışmanlardan yardım al. 

Psikolojik durumunla alakalı işinde iyi uzmanlara danış. 

Her durumda her işin bir ustası vardır. 

Farklı ek işler yapmak istiyorsan gidip kendi kafanla işe girişme

Örneğin evde gözleme yapıp satmaya karar versen şu an bu işi çok iyi yapan bir gözlemeci mutlaka vardır. Git ona danış. 

İnsanların çoğu yardımcı olmaya ve öğretmeye her zaman hazırdır yeter ki ego yapma ve sor.


Bonus Tavsiye : 

Bu dönemde kendini geliştirmen önemli. Bol bol kitap ve kendini geliştireceğin videolar izle. Yapabileceğin en kötü şey işe yaramayacak sızlanmalar ve felaket haberlerini takip ederek değerli zamanını boşa harcamaktır. 

Bulunduğun gezegenden girebiliyorsan her gün bir tane eğitim videomu aç karnına izlemek sana büyük fayda verebilir.

Buyurunuz ücretsiz eğitim videolarım. 

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru

Tavsiyem ilk olarak "Öz Disiplin Nasıl Sağlanır" videomu izlemen çünkü bu dönemde disiplinli davranman fırtına geçene kadar gemini batırmaman için çok önemlidir.

Moralleri bozup, enseyi karartma. Bunlarda geçer yeter ki sen zihnini ve ruhsal durumunu sağlam tut. Zor şartlar güçlü insanlar ortaya çıkartır. Daha da güçleneceksin yeter ki kendini salma.


Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q