Ana içeriğe atla

TIKLAMA TUZAKLARININ SIRRI.


 

TIKLAMA TUZAKLARININ SIRRI.


Sevgili dostlar,

Internet denilen türlü fitne fesat ve fücuratın olduğu alemde neden tüm gün internette dolaşmama rağmen maymun gibi önüme atılan her linke tıklamaktan nefessiz kalıyorum. Neden ben bu kadar safım diye dövünüyorsanız Supermen imdadınıza yetişti.

Birazdan okuyacağınız yazıda siz ve tüm insanlık, Internet aleminde türlü türlü bataklıklara nasıl düşürülüyor ve beyniniz hangi yöntemlerle ele geçirilip baş parmağınız isteminiz dışında ki sitelere tık tıklatılıyor öğreneceksiniz. 

Bu yazıyı kendi açtığı rezil sitesine tık çekmek için okuyacak olanları da yazının içine gizlediğim Viking lanetine karşı uyarmak isterim. Bu yazıdaki bilgileri normalde kimsenin okumaması gereken rezil sitesine zavallı insanları çekmek için kullanacakların Valhalla'nın en soğuk yerine atılacaklarını da bilmeleri gerekir.

Evet başlıyoruz "ilm -i- tıklama" ve "simya-ül-websitesi" inceliklerine

Öncellikle tıklama tuzakları beyninizin doğuştan gelen zayıflıklarını kullanır. Davranışsal Psikolojinin tüm kara ciltli kitapları bu tuzakları hazırlamak için gizli kütüphanelerinden çıkarılıp ince ince hatmedilmiştir.

Beyninizdeki bu açıkların en önemlisi tatmin olma isteğidir. 

Örneğin siz üç yaşında şirin bir veletken karnınız acıktığı anda veya altınızı kirlettiğiniz durumda hemen çığlığı basardınız. Çünkü beyniniz daha gelişmemiş olduğu için dürtüleriniz anlık işliyordu ve sabır denen beceri semtinize uğramamıştı.

Zaman içinde büyüyüp serpildikçe hem beyniniz gelişti hem de aileniz ve toplum size zevklerinizle isteklerinizi ertelemeyi öğretti. Buna da büyümek denildi.

Ancak şu an yaşınız "eşşek kadar" bile olmuş olsa da üç yaşındaki beyninizin o ilkel durumu hala derinlerde durmakta. Onu kontrol edebiliyor olmanız ortadan kalktığı anlamına gelmiyor.

İşte bu aç gözlü tatmin olma dürtünüz Internet üstünden tatlı tatlı kaşınmakta ve buna Dijital Manipülasyon denilmektedir.

Beyninizdeki bu açığı yaramaz ve haylaz bir maymuna benzetebiliriz. 

Bu maymun bir türlü tatmin olmamakta sürekli yeni hazlar yaşamak istemekte, her şeyi sürekli merak etmekte ve ormandaki tüm muzları verseniz de bir türlü tatmin olmamaktadır. Beyninizin içindeki bu arkadaşa "tatminsiz maymun" adını verebiliriz. 

"Aman hocam benim beynimde maymun falan yok" deme arkadaşım. Sende de var. Bende de var. Maymundan kaçış yok paketimizin içinde geliyor.

Peki tıklama tuzakları bizim maymunu nasıl yoldan çıkarıyor bir bakalım.

Taktik Uno : İnsanlarda güçlü duygular oluşturmak

Amerikalı Psikoloji Profesörü Jonah Berger abimiz oturmuş ve Internet üstünde tıklanma rekorları kıran ve gavurca "viral" adı verilen içerikler hangi temaları kullanıyor incelemiş.

Buna göre Internet üstünde paylaşım rekorları kıran her tür içerik şu ana temaları içeriyor

Kaygı

Öfke

Neşe

Heyecan

İlham

Sürpriz

Yani sevgili dostum gördüğün zaman can evinden vurulduğun ve arkadaşlarınla paylaşmak için nefes bile almadan harekete geçtiğin her tür içerik yukarıdaki olguların ya birini ya da kokteylini içeriyor.

Şimdi yukarıdaki formüle göre bir tıklama tuzağı başlık oluşturalım.

Örneğin Kaygı duygusunu kullanalım.

"Hepimizin evine giren su damacalarının içinde bulunan "Dihydrogen monoxide" maddesinin bebekler üzerindeki etkileri nelerdir ? "

Yeni doğmuş bir bebeğin olsa böyle bir haber başlığına tıklar mısın yoksa "boş ver yeaa bana ne" mi dersin ? Lütfen doğru cevap ver. 

Evet gelelim ikinci taktiğe yani Taktik Secondo 

Zihinlere merak uyandıran virüsler sok.

İnsan meraklı bir varlıktır hatta merakından cennetten bile kendini kovdurmayı başarmıştır.

Eğer gözünüzün önüne merak uyandıran bir haber başlığı düşerse mantıklı beyniniz size "bunu açmayalım, muhtemelen boş beleş bir olaydır" dese bile, bir kere merak fitnesine düşen minnak maymununuz sizi rahat bırakmayacak ve o linke tıklatana kadar sizi parmaklayıp duracaktır.

Örneğin leziz bir Pizza resmi koyup altına "Pizza hakkındaki 19 gerçeği okuduktan sonra bir daha ağzınıza bile koymak istemeyebilirsiniz" türü meraklatıcı katsayısı yüksek haber beyninizdeki maymunu delirtecektir.

Gelelim üçünü taktiğe. Yani beklenti açığını kullanmaya 

Duygusal ve merak oluşturan bir paylaşım başlığını okuduktan sonra otomatik olarak "acaba linki açtıktan sonra edineceğim bilgiler, beni gerçekten de şok eder mi" beklentisine girersiniz ve beklenti otomatik olarak dopamin salgılamanıza neden olur. 

İnsana zevk veren sonuç değil beklentinin kendisidir. 

Örneğin bir restoranda ilk defa deneyeceğiniz tereyağında kızarmış karides yani "crevettes au beurre" yemeğinin kokusu sizi onların kendisini lüpletmekten daha fazla heyecanlandırır ve masada vecd haline girmenize sebep olur.

Evet kısacası gün içinde kendinizi saçma sapan sitelerde bulmanızın sebebi olan minik maymununuzu delirten taktiklerden bir kaçı bunlar.

Tabi manipülasyon sadece Internet üstünden değil günlük yaşamınızda da olmakta. Bu konularda bilgili olmanız dertsiz başınızı bir çok beladan ve dolu cebinizi boşaltılmaktan koruyacaktır. 

Bu sebeple eğer hala olmadıysanız bu büyük hatanızdan hemen tövbe edip You Tube kanalıma abone olmanız ve oradaki türlü videolarda bu tür taktikleri öğrenmeniz yaşamınızda büyük konfor sağlayabilir.

Aramaya üşenenlere işte linki

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q