Ana içeriğe atla

MEDYA YALANLARINDAN KORUNMA TEKNİKLERİ.


 MEDYA YALANLARINDAN KORUNMA TEKNİKLERİ.

Sevgili dostlar,

Denizdeki balıklar ve topraktaki otlar gibi bizler de Algı Yönetimi ve Yalanlar Silsilesi akvaryumunda yaşayan minicik balıklarız. 

Her gün düzenli olarak akvaryumun tepesinden atılan yemlere üşüşen balıklar gibi üstümüze atılan türlü yalan yemlerine ağzımızı kocaman açarak fıldır fıldır yüzüp duruyoruz.

İşin komiği hepimizin de kendi inandığı yalanları doğru ama diğerlerinin inandığı yalanları kuyruklu yalan zannetmesi. Daha da komiği herkesin kendi inandığı yalanlar uğruna diğerleriyle kavga ediyor olması.

Böyle güzel bir ortamda eğlenmek istediğim zaman en büyük hobim televizyonu açıp kendi yalanları uğruna başkalarının yalanlarıyla kan ter içinde dövüşen adamcağız ve kadıncağızların hallerini izlemek ve bir yandan da meyve salatamı hüpletmektir.

"Peki hocam bu yalan denizi içinde özellikle medya ejderhasının üstümüze attığı yalan yemlerinden nasıl kurtulabiliriz ?"  "Şu yalan alemde ne doğru ne yanlış nasıl anlarız ? " diyorsanız şimdi sevinebilirsiniz , çünkü Gotham aleminin Algı Yönetimi Batman'i olarak yardımınıza yettim. 

(Bazen şiddetli şekilde Joker olmak istiyorum ama hala kendimi kontrol edebiliyorum)

Şimdi size televizyonda, sosyal medyada veya gazetede bir şeyler gördüğünüz zaman bunlardan çıkan manipülasyon kokularını nasıl anlarsınız ufak yalansavarlar vereceğim. Bu yalansavarları alın ve her sabah kalktıktan sonra ve her akşam dişlerinizi fırçalayıp yatmadan önce birer kere okuyun. 

YALANSAVAR  1

Söylenene değil söylenmeyene bak. 

Bir haber veya yorum gördüğünüz zaman orada anlatılanlara değil anlatılmayanlara odaklanın çünkü yönlendirme genelde söylenenlere değil söylenmeyenlere dayanır. Evine giren saldırganlardan kaçarken kendini pencereden atan kadının haberini "Genç Kadın Pencereden Düştü" şeklinde verirlerse ve saldırganlardan hiç bahsetmiyorlarsa işte bu manipülasyondur. Bunun yanı sıra belli bir ortamda sadece tek  fikirden bahsediliyor ama diğer fikirlerin esamisi bile okunmuyorsa işte orada gene koşturan yalanlar vardır.

YALANSAVAR 2

Kolay hedeflere kanma.

Güçlü gibi gözüken bir fikir yerden yere vuruluyorsa ve o fikrin tüm lafta tüm açıkları gözler önüne seriliyorsa ilk bakışta "vay be, bak nasıl hemen açıklarını gözler önüne seriverdiler" demeden önce şuna dikkat et. Bazen insanların önünde küçük düşürülmek istenen hatta saçma gösterilen fikirler son derece basit şekilde resmedilir ve sonra basitleştirilen hedef paramparça edilir. Yani aslanın kendisi değil aslanın resmi gözleriniz önünde parçalanır. Sizde sanki gerçek aslan öldü zannedersiniz. Örneğin liberalizmi parçalamak isterseniz önce onu "Herkesin kafasına esen her şeyi yaptığı bir sistem ve liboşluk" olarak tanıtır sonrada yerden yere vurursunuz.

YALANSAVAR 3

Seni çocuk gibi korkutmalarına izin verme.

Manipülatör ibişler en çok korku duygusunu kullanırlar. Sizi korkutan her neyse ince ince araştırılır sonra da eğer size denileni yapmazsanız başınıza her tür felaketin geleceği propagandası yapılır. Her olay ve durumda farklı ihtimaller vardır. Örneğin bir uçağın çakılması ya da yağmurda üstünüze yıldırım düşmesi ihtimalleri vardır. Ancak her uçağın çakılması veya her yağmurda tepenize yıldırım düşmesi ihtimali yoktur. Buna rağmen manipülatör ibiş hazretleri her konuda size en kötü senaryoyu çizerler. Bunların sözlerine ve attıkları manşetlere inanırsanız kendinizi kıyametin şafağında ve zombi istilasının hemen öncesinde hissetmeniz mümkündür. 

YALANSAVAR 4

Seni iltifatlara boğup gaz vermelerine kanma.

İnsanın en büyük açlığı İskender Döner ve Kaymaklı Ekmek Kadayıfından sonra kendini değerli ve önemli hissetme açlığıdır. İnsanlara kendilerini önemli ve değerli hissettirirseniz tüm kalkanlarını indirip sizi bağırlarına basarlar. Medya Virüs Yayıcıları da bu açığı tepe tepe kullanır. En kahraman, En özel ve En güzelsiniz. Dünya tarihine sizin gibi insanlar gelmedi. Aslansınız ve kaplansınız diyerek ince ince gaz verirler sonra da sizi gazla iyice doldurduktan sonra istedikleri hedefe doğru aç bırakılmış kedinin ciğere atlaması gibi saldırtırlar. 


YALANSAVAR 5

Hadi çabuk hareket et laflarına kulak asmayın

Panik ve hızlı hareket aklın düşmanıdır. Acele işlere gerçekten şeytan ve şürekası karışır. Medya iblislerinin en sevdiği şey seni paniğe sokmak ve hemen tepki vermeni sağlamaktır. Kim ki sana sakın düşünme hemen kararını ver. Önce yap sonra düşün gibi zehirli telkinlerde bulunuyorsa girdiğin tünelin ucu iyi bir yere çıkmaz. Örneğin "Çocuğunuzun geleceği konusunda hemen almanız gereken sekiz önlem" türü başlıklar buram buram manipülasyon kokar, hile kokar ve desise kokar. "Şimdi tartışacak zaman değil ey ehli müslim" gibi lafları duyduğunuz zaman da tam tersine tartışmanız gereken konular vardır demektir.

YALANSAVAR 6

Büyük vaatlere kanmayın.

Hitlerin baş yalan veziri Goebbels demiştir ki "bir yalan ne kadar büyük olursa insanlarda daha kolay inanır." Çünkü aklınız kimsenin o kadar büyük yalan atacağına inanamaz ve doğrudur herhalde der. Örneğin şişko bir Polonyalı siyasetçi çıkıp "seçilirsem herkese bir ev bir araba dağıtacağım" nutku atar kimse sen ne diyorsun demez. Başka bir Fijili politikacı "beni kral yapın iki seneye süper güç olacağız" der halk "yeşeee" diye bağırır. Klingonlu yatırımcı "dijital tavuklarıma paranızı yatırın iki haftada verdiğiniz paranın elli katını vereceğim" der Klingon halkı bu yatırımcıya para yatırmak için birbirini ezer. Siz siz olun akıl ve mantık dışı haber veya yorum duyarsanız hemen ayağa kalkın, derin bir nefes alın ve üç kere "hadi oradan , hadi oradan , hadi oradan" deyin.   


YALANSAVAR 7

Güçlüyüz laflarına karnınız tok olsun.

Toksik yalancı manipülatörler insanların güce karşı zaafları olduğunu çok iyi bilirler. İnsan evladı güçlü olmak ister, kendinden güçlü olanlardan da hem korkar hem de imrenir. Zayıfları pek sevmez. Bu sebeple medya üzerinden size yalan sıkanlar kendilerini olduklarından daha güçlü gösterirler. Örneğin sahte anketlerle seçimleri kesin biz kazanıyoruz yalanlarından başlayıp, bir takım sahte bilimsel verilerle kendilerini evrenin sırlarını çözmüş gibi pazarlayanları bu kategoriye sokabiliriz.

YALANSAVAR 8

Sahte düşman üreten sahte kahramanlara çürük domates atın.

Kendini kahraman göstermenin en tehlikesiz yolu olmayan bir düşman üretip sonra da ondan korkanları cesur şövalye pozlarında korumaktır. Örneğin çocuğa "yatağın altında öcü var" dersiniz sonra da odaya girip "şimdi öcüyü öldürdüm rahat rahat uyu sevgili yavrum" ayağına yatarsınız. Bu konuda tarihte örnekler çoktur. Kendi ülkesini bombalayıp dünyayı zalim teröristlerden kurtarmak için alakasız ülkeleri işgal edenler de, soyduğu ülkenin parasını Illuminati çaldı diye bağırıp sonra galeyana gelen halkın içine karışanlar da vardır.

YALANSAVAR 9

Tarafını seç yoksa seni bertaraf ederiz diyenlere kulak asmayın

Böl parçala yönet Roma İmparatorluğundan beri başarıyla kullanılan bir taktiktir. Buna göre insan grupları hepsi de birbirine düşman bin bir parçaya bölünür sonra da konforlu şekilde yönetilir. Birbirinin gözünü oyup boğazını sıkmaktan başka şey düşünemeyen ahali de "yahu hepimizi birileri soyup soğana çeviriyor" lafını edecek enerji bulamazlar. Birileri size "hangi taraftansın" diye sorduğu zaman oradan kaçmak fena fikir olmayabilir.

YALANSAVAR 10

Önünüze konan süslü kutuların içine bakmayı unutmayın.

Sırf kutusu güzel diye size verilen hediyeye çok sevinirseniz içinden sevimli bir akrep çıkarsa sevinciniz kursağınızda kalabilir. Bu sebeple önünüze çok doğru, çok ilahi, çok popüler ve çok bilimsel kutularında konan her şeyi güzelce inceleyin. Evirin çevirin sorgulayın. Karpuz alırken bile şöyle bir elle vuruyorsunuz beyninize koyacağınız şeyleri de sorgulamadan kabullenmeyin.


Evet efendim. Sizi yalan rüzgarlarından koruyacak güzel bir mont diktim sanıyorum. Şu verdiğim maddelerin iki tanesine bile dikkat etseniz rüzgarla dönüp duran korkuluktan insanlığa terfi edebilirsiniz.


Eee hocam şimdi ne güzel saatlerce tartışma programı falan izliyorduk tüm tadımızı kaçırdın biz ne izleyeceğiz diyorsanız buyurun size içinde türlü eğlenceli bilgilerle dolu You Tube kanalımın linkini vereyim. Her gün bir adet 1x1 video yazıyorum reçetenizi. Düzenli kullanırsanız kısa zamanda bağışıklık sisteminiz güçlenir. Geçmiş olsun.

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru


Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

 

                     

     

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

OKUDUĞUNU ANLAMANIN 5 YOLU

  OKUDUĞUNU ANLAMANIN 5 YOLU Sevgili dostlar, Gezip tozmaktan son zamanlarda bir şeyler yazamıyordum. Baktım köreleceğim yazayım dedim. Ele almak istediğim konu son derece önemlidir efendim. Genel olarak baktığımızda insanlarımızın çoğunun ya hiç okumadığını okuyanların da okuduklarını anlamadığını fark ettim.  Sosyal medyaya bir şey yazıyorum örneğin "hayatının kontrolünü eline al" diyorum ama okuyan arkadaş "Hocam neden pazardan bir kilo armut al yazdın ?" diye bana mesaj gönderiyor. Demek ki Galaktik uhrevi imparatorluğumuzun eğitim sistemi bu işi gözden kaçırmış.  Okumayı öğretmiş ama anlamasını öğretmemiş (bilerek mi acaba ?) O zaman ailenizin ve mahallenizin Algı Yönetimi uzmanı olarak bu işe bir pençe atmamın zamanı gelmiştir. Şimdi size etkili okumanın beş bilimsel tekniğini vereceğim. 1) Aktif Okuma : Dostum okuma sadece gözlerini harfler üzerinden geçirmek değildir. Yani gözlerini harfler üzerinden geçirerek koca bir kitabı okursun ama ne anlatıyor diye sa