Ana içeriğe atla

BEYİN ÇALIŞTIRMAK İÇİN 7 BASİT EGZERSİZBEYİN ÇALIŞTIRMAK İÇİN 7 BASİT EGZERSİZ.

Sevgili dostlar,

Bilumum teknoloji ve sosyal medya, üstüne susmayan televizyonlar ve okunmayan kitaplar yüzünden herkesin beyni şekersiz hoşafa döndü.

Bazen bakıyorum ilkokul çocuğunun anlayacağı bir şey söylediğim kişi yüzüme hayatında ilk defa devekuşu görmüş insan gibi hayretle bakıyor.

Milletin konuşmalarına bakıyorum neredeyse ortalama yirmi kelimeyle konuşulur hale gelindi .
Sadece Evet, Hayır ve Aynen kelimelerini kullanarak koca bir günü geçirebilirsiniz.

Tabi tüm bu durumlar hoşafa dönmüş beyinlere sahip insanların yakın zamanda ciddi problemler çıkarabileceğini göstermekte.

O sebeple şuraya 7 tane eğlenceli beyin egzersizi bırakıyorum. 

Lütfen bunları sık sık yapın ve yaptırın. Ömrümün geri kalanını dört kelimeyle konuşarak geçirmek istemiyorum. Egzersizler özellikle son derece basit hatta ana okulu seviyesinde verilmiştir. Ancak hepsi bilimseldir. 

Egzersiz 1 

İzlediğin filmler veya dizilerden ya da eğer kitap okuyorsan okuduğun kitaplardan özlü sözler ezberlemeye ve bunları konuşmalarında kullanmaya çalış. Böylece beyninin bilgi saklama ve saklanan bilgiyi kullanma yeteneği korunacaktır. Mesela Kurtlar Vadisinden veya Kırmızı Odadan duyduğun güzel lafları ezberleyip aralarda tekrarlaman hem sohbetlerde karizmanı arttıracak hem de beynine güzel bir egzersiz olacaktır.

Egzersiz 2

Güzel bir tablo veya harika bir masa üstü manzarasını karşına al, ya da fanatiği olduğun takımın şampiyonluk kutlamasından dev bir resmi kullan. Sonra kendini o resmin içine girmiş hayal et.
Örneğin orman resminin içine gir ve ormanda yürüdüğünü hayal et. Deniz sahili resmine bak ve o sahilde püfür püfür güneşlendiğini düşün. Takımının kutlamaları resminde kendini sevinçten delirmiş futbolcularla beraber şampiyonluk kupasını kaldırırken düşün. Böyle hayallenmeler hem sana keyif verir hem de soyut düşünme becerini arttırır. Soyut düşünmen ne kadar güçlüyse zekan da o ölçüde güçlüdür demektir.

Egzersiz 3

İlkokuldaki ilk günün veya geçmişte yaşanmış önemli bir hatıranı aklına getir. O günü tüm detaylarıyla yeniden yaşamaya çalış ( tabii bu hatıran güzel bir hatıra olsun gidip küçükken düşüp kafanı kırdığın günü hatırlama). O gün hangi kıyafetleri giyiyordun, etrafında kimler vardı. Neleri konuşuyordun. Aklında kalan bir ses veya koku var mıydı ? Ne kadar detay hatırlamaya çalışırsan beynin o oranda antreman yapar.

Egzersiz 4

Telefon rehberini aç ve oradaki insanların isimlerini tek tek hatırlamaya çalış. Önce yüzlerini hatırla, sonra tam olarak en son nerede gördüğünü ve o gün ne yaptığını aklına getirmeye çalış. (Tatsız insanlar varsa rehberinde onları geç). Bu çalışma hem keyifli olacaktır hem de uzun zamandır görmediğin dostlarını hatırlamana ve onları aramana sebep olabilir.

Egzersiz 5

Hafta sonunu ve senelik iznini ince ince planla. Ne kadar detaylı planlarsan beynin o kadar çalışır. Örneğin saat kaçta hangi kafeye gideceksin ve orada ne yiyip içeceksin. Oradan çıktıktan sonra hangi mağazaya gidip hangi ürünlere bakacaksın. En basit şeyleri bile detaylı planlarsan beynin o kadar güzel çalışır. 

Egzersiz 6

Eğer evde yemeklerini kendin yapıyorsan haftalık menünü en ince ayrıntısına kadar planla. Eğer dışarıda yiyorsan bunu da planla. Planı ne kadar detaylı yaparsan beynin o oranda çalışır. Sadece her gün içeceğin çorbaları bile düşünmek beynini çalıştıracaktır.

Egzersiz 7 

Her bulunduğun yerde beynini boşta tutma. Evinin merdivenlerini say. Dişçide beklerken tavandaki süslerin detaylarını incele. Kafede otururken önünden geçen sarışın kadınların sayısını tut. Deniz kıyısında çakıl taşlarını toplayıp renklerine ve boylarına göre sırala. Kısacası her durumda ve yerde beynini sürekli detaylara yönlendirerek boşta bırakma. Unutma işleyen beyin ışıldar.

Evet bu basit görünen ama oldukça etkili egzersizleri düzenli şekilde uygularsan beynin şekersiz hoşaf olma tehlikesinden oldukça süre uzak kalabilir. Şöyle bir kendine gelip "oh bee beyin olduğumu anladım der"

Not: Eh madem beynin artık keskin ve güçlü, bunun üstüne You Tube kanalımdaki birbirinden zihin açıcı videolarımı izlersen, hele bir de abone olup bunu alışkanlık haline getirirsen değme beyninin keyfine.


Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
  
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q