Ana içeriğe atla

YOLUNU ŞAŞIRMIŞLAR İÇİN 5 HAYAT TAVSİYESİ


 YOLUNU ŞAŞIRMIŞLAR İÇİN 5 HAYAT TAVSİYESİ

Değerli şaşkın dostum,

Hadi artık şaşkın şaşkın dolaşmayı bırak ve şu yazımı oku.  Şaşkınlığından ve sürekli seni kurtaracak bir şeyleri bekleyip durmandan hepimiz usandık.

Oturup beklediğin yeter, vakit harekete geçme zamanıdır. İlk adımı da bu yazıyı okuyarak atacaksın.  Okumak dedimse kitap oku demiyorum şu minnacık yazıya hemen göz gezdireceksin. Hiç acımayacak.

1) KENDİNİ BİL

Yahu Antik Yunandaki bilgelik tapınaklarından Yunus Emrenin şiirlerine kadar aklı başında herkes insanlara "kendini bil" deyip durdu ama kimse dinlemedi. Aleyna Tilki Amerika'da hangi sandviçi yemiş veya Survivorda en son kim elenmiş gibi "çok önemli" konularda bir fikrin vardır ama kendinle alakalı bir soru sorsam gözlerin boş bakmaya  başlar. Hadi sorayım "Her sabah hangi büyük amaç için yatağından kalkıyorsun ?"  

Büyük ihtimal haa huu dışında bir cevabın olmayacak çünkü olsaydı şu an burada olmazdın. 

Dostum çekil bir köşeye al eline kağıdı defteri hedeflerini ve yaşamında kabul etmeyeceğin şeyleri yaz. Eğer bunları bilmiyorsan yaşamda hiç bir standartın olmaz, rüzgar önünde savrulan market poşetine dönersin. Eğer yaşamının bir anlamı yoksa, yaşamında anlamı olan başka insanların filmlerinde figüran olursun sadece.

2) GERÇEKÇİ HEDEFLER KOY

Bir ton şeye niyetlenip, kendine hedefler koyup bunlardan kısa zaman içinde vazgeçmenin sebebi bu hedefleri koyarken hayallerde gezmen. Bütün sene yatıp dersin kapağını açmadıktan sonra girdiğin sınavda yüz alamazsın.  En son liseden beri kitap kapağı açmamışsın ama oturup üç yüz sayfalık bir kitabı okuyabileceğini düşünüyorsun. Günde sekiz öğün çöp yiyerek şişirdiğin koca göbeğini iki ay spor yapıp baklava mide kasına da çeviremezsin. 

İşin başında kendine gerçekçi hedefler koyacaksın. Bu hedefleri minik minik parçalara böleceksin ve her minik parçayı başardığın zaman kendini tebrik edeceksin bu işin raconu budur. Örneğin iyi bir yüzücü olmak istiyorsan önce sığ suda kollarını bacaklarını kullanmayı öğrenecek sonra yavaş yavaş biraz daha derin sularda kulaç atmaya çalışacaksın. Ben iki dakikada yüzme öğrenirim dersen iskeleden ilk atlayışında boğulursun. 

3) ŞİMDİYE ODAKLAN.

Dostum geçmişte yaşadığın  türlü kötü olaylar ve başarısızlıklar kimsenin umurunda değil senin de olmasın. Gelecek hakkında kurduğun hayal veya kabuslarda sadece senin kafanın içinde oynayan çizgi filmler. Bir şeyler yapmak veya bir şeyler olmak istiyorsan kolları sıvayıp şimdi, şu an harekete geçeceksin. Omlet yapmak istiyorsan bundan önce yediğin omletleri düşünmekten veya hayalindeki mükemmel omleti görüntülemekten vazgeç. Aç o dolabın kapağını al iki yumurta, kır yağlanmış tavanın içine. Yumurta ve tava şu anda burada ve seni bekliyor.

4) BİLMEDİĞİN KONULARI BİLİYORMUŞ GİBİ DAVRANMAKTAN VAZGEÇ

Sana ne zaman güzel bir iş gösterseler "yok o iş olmaz" dersin. Bir konuda sana iyi bir tavsiye verirler "ben biliyorum onu, yapsam da işe yaramaz zaten" diye yumurtlarsın. Yahu nereden biliyorsun sen Tanrı falan mısın ? Her haltı bilseydin şimdi hayalindeki yaşamı yaşıyor olurdun zaten. Bilmediğini kabul et ve öğrenmeye çalış. Başarılı ve tecrübeli insanların yanına çırak gir  (tabi seni alırlarsa). Telefonunda saçma sapan çocuk oyunları oynayacağına her gün hayatında işine yarayacak ve seni hedefine yaklaştıracak yeni bilgiler öğrenmeye çalış. Her şeyi ben bilirim diyen (bilimsel ismi herbokologus) insanların başarılı ve mutlu olduğu görülmemiştir. 

5) SABIRLI VE DİRENÇLİ OL

İşte en çok gol yediğin yer burası. Ufacık bir zorlukta basıyorsun şikayeti ve bahaneleri. Rahatın kaçmasın diye kılını kıpırdatmıyorsun ama kendin dışında herkesi ve her şeyi suçluyorsun ( Hatta aile dizimi adı altında yüz sene önce ölen dedeni suçlama imkanın bile var artık). Yaşamda sabır olmadan hiç bir şey olmaz. Yoğurt yapmak için bile sabretmen lazım. Kendini güçlendir ve sabretmesini öğren. Yalnız bak sabret derken oturduğun yerde viyaklayarak bekle demiyorum çünkü bizim milletin çoğunluğu sabrı kötü şartlar altında sesini çıkarmadan beklemek sanıyor. 

Yahu beyinsiz dediğin karıncalar bile kışın aç kalmamak için tüm yaz yuvalarına yiyecek taşıyorlar. Eğer birinin senin yerine çalışıp, dolabına yiyecek koyacağına inanıyorsan karıncadan daha fena durumdasın  haberin olsun.

Evet şimdilik bu kadar. Ne oldu bu tavsiyeler işine gelmedi galiba ? Pembe hayaller kurarsan Kuantum Perileri seni dolar milyoneri yapar deseydim daha hoşuna giderdi belki ama gerçekler bunlar dostum.

Şimdi sana bir de ödev veriyorum.

Gir benim You Tube kanalıma orada "Öz Disiplin Nasıl Sağlanır" videomu iyice izle çünkü kendi kendini disipline edemezsen dünyanın tüm bilgeleri sana sabahtan akşama nasihat verse duvara konuşmuş gibi olurlar.

Buyur link burada.

https://www.youtube.com/c/AydinSerdarKuru

Başarılar dilerim ve Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni