Ana içeriğe atla

OKUDUĞUNU DAHA İYİ ANLAMAK İÇİN 7 TEKNİK

 


OKUDUĞUNU DAHA İYİ ANLAMAK İÇİN 7 TEKNİK

Sevgili dostum,

Bana en çok gelen sorulardan bir tanesi "Sayın hocam okuduğum hiç bir şey aklımda kalmıyor, ben salak mıyım yok mu bunun bir çaresi ?" olmakta. (Bu sorunun daha komiği birisi evime gelip kütüphanemdeki yüzlerce kitabı görünce "Hocam bunların hepsini sen mi okudun ?" sorusudur ki içimden hep "Yoo pazardan kiloyla aldım" cevabı vermek gelir ya neyse)

Artık bu sorudan ikrah ettiğim için güzel bir yazıyla topluca cevap vereyim dedim.

Buyur dostum okuduğun her şeyin aklında kalması için uygulayabileceğin teknikler şunlar.


1)  Kelime Hazneni Geliştir.

Okuduğunu anlamamanın en büyük sebebi kelime haznenin çok az olmasıdır. Yani anlamadığın kelime çok olduğu için okuduğunu anlamıyorsun. Bu sebeple bol bol sözlük kullanmaya alış, bir kelimeyi tam olarak anlamadan asla ve kat'a diğer kelimeye geçme. Hemen aç bir Internet sözlüğü o kelimeyi öğren. Bunun dışında her gün iki yeni kelime öğrenmeden de yatağa girme.  Örneğin şimdi " Bizim Röpdöşambırlı entelijansiyamız çok müteyakkızdır efendim" diye yazdığım zaman aslan görmüş zebra gibi kalma.

2) Kitaba Soru Sor.

Bir kitap okurken sürekli sorular sor. 

Mesela "Yazar neden bu cümleyle başlamış ?" , "Anlatılan olaydaki iki karakterin birbirleriyle olan ilişkisi nedir ?"  "Propaganda ve Algı Yönetimi kitabının 15.sayfasında (Sen inançlarını ve düşüncelerini en son ne zaman sorguladın ?) sorusunu yazar neden özelikle sormuş ?" gibi sorulardan bahsediyorum.

Soru sormak seni kitabın gerçekten sahibi yapar yoksa öyle iki simit parasına bir kitaba gerçekten sahip olamazsın. Buna aktif okuma denir. Ama hiç soru sormadan bır bır da bır bır, mır mır da mır mır okursan o kitap zor aklında kalır dostum.

3) İçerik İpuçları kullan

Bir paragrafı okudun okudun anlamadın. Bu durumda paragrafın altında ve üstünde bulunan diğer paragraflarda ipucu ara. Aynı şey cümle içinde bilmediğin bir kelime içinde geçerlidir. Örneğin "Kyros suyu hızlıca içersen dişlerin sızlar" cümlesinde Kyros kelimesinin Yunanca soğuk anlamına geldiğini suyun dişleri sızlatmasından çıkarabilirsin. Kitaplar öyle haldur huldur okunmaz Sherlock gibi uyanık ve cevval olacaksın.

4) Kitabın ana fikrini anla

Bir kitabın ana fikrini kavrarsan onu hatırlaman kolay olur. Bazen iki cümlede söylenebilecek bir şey için iki yüz sayfa kitap yazılır. Özellikle akademik metinler böyledir. Kitabı okurken aralarda dur ve düşün. Eğer yazarın fikrini işin başında kavrarsan kitabın geri kalanını anlaman ve akılda tutman kolay olur. Hani hep okumadan atladığın önsöz bölümleri var ya. İşte ana fikir genelde orada bulunur yani oraya boşuna konulmamıştır.

5) Özet çıkar

Dostum bir kitabı akılda tutabilmek için en güzel yol kitabı bitirdikten hemen sonra bir deftere kısa bir özetini yani kitaptan anladığını yazmaktır. Güzel bir defter al ve her kitabı bitirdikten sonra oraya kendi dilinle kısaca özetle. Bunu yaparsan hem aklında kalır hem de zaman içinde defterler biriktikçe yüzlerce kitabı hatırlaman o defterlere bir göz gezdirmek kadar kolay olur. Hadi bakalım verdim sana sırrı gitti.

6) Parçalara böl

İyi ve kaliteli bir kitabı öyle iki günde gerçekten okuyamazsın. Bir bölüm oku daha sonra ara vererek okudukların üstünde düşün. Eğer kitap aşırı zorluysa bunu iki üç  paragrafta bir yap. Çünkü beynin bu aralıklarda okuduğunu sindirecektir.  Nasıl koca tabak yemeği güp diye midene indirmiyorsun, çatal bıçakla kese kese yavaş yavaş yiyorsun bu iş de ona benzer.

7) Kolaydan başla

Kitapları anlama problemin varsa tavsiyem bu anlattığım taktikleri önce kendi seviyenin altındaki, basit bulduğun kitaplarda dene. Bu teknikleri o kitaplarda deneyip alıştıktan sonra daha etli butlu kitaplara saldırabilirsin.

Bonus :  Hocam kitap okuya okuya gözüm bozulmasın arada eğitici videolarda izlemek isterim diyorsan buyur kardeşim sana içinde onlarca bilgi dolu video bulunan kanalıma davet ediyorum. Kitap okumaktan gözün acıdığında tak kulaklığı benim senfonik sesimden güzel güzel videolar dinle.

Buyurunuz kanal

https://www.youtube.com/c/AydinSerdarKuru


Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni