Ana içeriğe atla

PROPAGANDANIN 10 KURALI.
PROPAGANDANIN 10 KURALI.

Sevgili Dostum

Her şeyde olduğu gibi propagandanın da kuralları vardır.Bugün seninle propagandanın 10 temel kuralını paylaşacağım. Bunlar sana tanıdık geliyorsa "Propaganda Köftesini" günde üç öğün yiyorsun demektir. Yediğine içtiğine ama daha önemlisi zihnine soktuklarına dikkat et.

Kural 1 : Bilgi Akışını Kontrol Et.

Sadece bizim gazetemiz ve televizyonumuz doğruları söyler diğer gazete ve televizyonlar seni kandırır temasıyla hedeflediğin insanların "bilgiyi" sadece senden almalarını sağla. Becerebiliyorsan kendi bilgi kanallarından başkasına pek imkan verme.

Kural 2 : Hedefteki insanların inanç ve değerlerini kullan. Zaten sahip oldukları inanç ve değerleri daha da alevlendir. Düşürmek istediğin bisikletliyi yokuş aşağı giden eğimli yola yönlendirmekle kalma bir de yolun üstüne yağ dökerek yokuşun etkisini arttır. Hedefindeki insanlar çevreciyse "ormanların yanıyor" de. Hedefindeki insanlar fabrika işçisiyse "ormanlar karın doyurmaz azıcık da fabrika açmamız lazım" de.

Kural 3: Seçimleri Kolaylaştır. Seçenekler çoğaldıkça kafalar karışır. Her şeyi siyah ve beyaz , iyi ve kötü olarak basitleştir. Önüne elli seçenek konan insanlar harekete geçemez ama sadece iki seçenekleri varsa karar vermeleri basitleşir. Elli çeşit hamburgerden seçim yapman zordur ama önüne yiyecek olarak tek bir çeşit hamburgerle, bir adet keçiboynuzu odunu koyarsam hangisini yiyeceğine daha çabuk "karar verirsin"

Kural 4 : Grup baskısını kullan. "Herkes böyle yapıyor", "Herkes aptal bir sen mi akıllısın" ve "sürüden ayrılanı kurtlar yer" temalarını göz önüne ser. İnsanlar grup dışı kalmaya dayanamazlar. Herkes bir şekilde bir sürünün veya kabilenin parçası olmak ister. Sürü dışında olmak isteyenler bile "sürü dışındakiler" grubunun üyesidir.

Kural 5 : Zihinlerine gir. Önce mesajına dikkatlerini çek. Mesajı sürekli tekrarla ki hatırlayabilsinler.Yeterince tekrardan sonra mesajı zihinlerine iyice sok. Bu süreci defalarca tekrarla. "Mahalleye uzaylılar inmiş" lafını bir kere duyan kişi buna gülüp geçer. Ama tam bir yıl boyunca günde elli kere elli farklı kişiden bunu duyarsa "uzaylıları ben de gördüm" diyerek en fazla o iddia etmeye başlar.

Kural 6 : Propaganda kaynağını gizle. "Sağlıklı bir yaşam için her gün tavuk eti yemeniz lazımdır" mesajını Tavuk Üreticileri Birliği verirse fazla inandırıcı gelmez. Ama bu mesaj " Hamsi Paluğu Federasyonundan" gelirse "acaba" dersin. Üstelik buna bir de "Bamya Yetiştirme Akademisinin"  tavuk etini destekleyen görüşleri de eklenirse tavuk etine bakışın değişir.

Kural 7 : Bilgi ihtiyacını gidermeyi kolaylaştır. Tek tıkla haberlere ulaşabilsinler. Televizyonda saatlerce süren haber bültenleri ve tartışmalar kolayca izlenebilsin. Uyumadıkları her an bilgiye erişmek nefes almaları kadar kolay olsun. Özellikle korkan insanlar daha fazla bilgi edinmek ister. Korkut ve daha sonrada korkutulan şeylerle alakalı sürekli "bilgi yağdır".  Reçel satıyorsan "Bal insanı hasta eder" de. Balla alakalı türlü korkunç dedikodu yay. İnsanlar korktukça "balla alakalı" daha fazla bilgi arayacaklar ve bilgi aradıkça "propaganda çengellerine" daha fazla takılacaklardır.

Kural 8 : Psikolojik,Ruhsal ve Sosyal İhtiyaçları karşıla. Sıkılanları eğlendir (eğlence üzerinden mesajını ver) , depresyona girmişlerse kurtuluş yollarını göster (kurtuluş reçetesi içine mesajını sakla), beğenilmek ve saygı görmek istiyorsa gerekli "beğenilme" ve "önemli hissetme" imkanlarını bedavadan sağla. Ellerine öyle yüksek teknolojili imkanlar ver ki hayatta tek varlığı tuttuğu futbol takımı olan birisi bile takımıyla yüzlerce kişi önünde övünebilsin.

Kural 9 : Kahramanlarını "insanlaştır" düşmanlarını "insanlıktan çıkar".  İyi kalpli "Rambo" kötü kalpli "vietnam askerlerini" yüzer yüzer öldürsün. Rambonun "sevenleri vardır" ama yüzer yüzer öldürdüğü Vietnamlı askerlerin aileleri ve sevdikleri yoktur algısını oluştur. Şirinler hep iyi ama Gargamel hep kötüdür hikayelerini sürekli aktar.

Kural 10 : Tüm verileri ve bilimsel bilgileri dikkatlice ayrıştır. Bir bilgi eğer senin mesajını destekliyorsa "Bilimsel Gerçek" eğer senin mesajını desteklemiyorsa "Sahte Bilim" olsun.Mesajını destekleyen her tür "veri" gerçek, mesajını desteklemeyen her tür veri "yalan" haline dönüşsün. Seni haklı gösterecek bir maydanoz yaprağını büyüteçle orman gibi göster ama seni haksız çıkaracak koca bir ormanı görmezden gel.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni