Ana içeriğe atla

ALIŞKANLIKLARIN GÜCÜ.


ALIŞKANLIKLARIN GÜCÜ.

Sevgili dostum,

Hayatının kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi de alışkanlıklarındır.

Her alışkanlığını gelecekteki kendine verdiğin bir oy gibi düşün.

Nasıl bir insan olmak istiyorsan o yönde davranışlar sergilersin ve bu davranışların zamanla alışkanlıklara dönüşerek güçlenir. Her bir davranışını ince bir iplik gibi sembolize edersek, bu ince iplikler zamanla birleşerek kopması çok zor halatlara dönüşür.

Aynen matematiksel bir formül gibi hayatındaki alışkanlıkların sonucunu yaşam ekranında hemen görürsün.

Para harcama alışkanlıklarının sonucu banka hesabının içindekilerden belli olur.

Beslenme ve spor alışkanlıklarının sonucu aynaya bakar bakmaz ortaya çıkar.

Öğrenme alışkanlıklarının sonucunda ortaya çıkan bilgi seviyen ağzını açar açmaz veya iki satır yazar yazmaz kendini gösterir.

Olumlu alışkanlıklarının sayısı,olumsuz alışkanlıklarından fazlaysa hayat kaliten de yükselecektir.
Terazi tersine basar ve olumsuz alışkanlıkların ağır basmaya başlarsa, aynı tepetaklak durumları hayatında da görürsün.

Bir davranışı alışkanlık edinmenin yolu, onu çok çok yapmak değil sürekli yapmaktır.

Örneğin İngilizce öğrenmek için gidip bir çok kitap alıp, bir ay evine kapanarak deliler gibi çalışman pek bir işe yaramaz. Kısa zamanda sıkılıp bu işi bırakırsın.

Ancak her gün İngilizce on adet kelime öğreneceğim dersen ve bunu yapmadan akşam yatağına girmezsen öğreneceğin kelime sayısı ayda üç yüz ve yılda üç bin altı yüz  kelime eder.

Bir de bakarsın ki zamanında sana "fan fin fon" gibi gelen İngilizceyi anlamaya, hatta konuşabilmeye başlamışsın.

Spor alışkanlığı da öyledir. Gidip bir spor salonuna üç ay peşin para yatırarak, müthiş bir hevesle kendini makineden makineye atanın sonu genelde bir ay içinde spor salonunu bırakmak olur.

Ancak her gün beş dakika spor yapacağım diye başlayıp her hafta bu süreye beş dakika daha eklersen.
İki ay içinde kırk beş dakika spor yapmak sana kolay gelmeye başlar. Hele bir de beslenmene dikkat edip bu alışkanlığını sürdürürsen, bir sene içinde en yakın arkadaşların bile seni tanıyamaz.

Kısacası sevgili dostum hayatında ne kadar olumlu alışkanlık edinirsen ve az bile olsa bunları sürekli yapmaya kendini alıştırırsan toplam hayat kaliten kısa zamanda yükselecektir.

İşin formülü edinmek istediğin her tür davranışa az ve kendini bıktırmayacak şekilde başlayıp sürekli tekrarla zihnine ve vücuduna bu yeni alışkanlığı kabul ettirmektir. Zihnin ve vücudun yeni davranışa alışıp bir kere otomatik pilota aldığı anda olumlu yeni bir alışkanlık edinmiş olursun.

Olumlu alışkanlıklarının,olumsuzları bastırdığı bir hayatı yaşayabilmen dileğiyle.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com
Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

OKUDUĞUNU ANLAMANIN 5 YOLU

  OKUDUĞUNU ANLAMANIN 5 YOLU Sevgili dostlar, Gezip tozmaktan son zamanlarda bir şeyler yazamıyordum. Baktım köreleceğim yazayım dedim. Ele almak istediğim konu son derece önemlidir efendim. Genel olarak baktığımızda insanlarımızın çoğunun ya hiç okumadığını okuyanların da okuduklarını anlamadığını fark ettim.  Sosyal medyaya bir şey yazıyorum örneğin "hayatının kontrolünü eline al" diyorum ama okuyan arkadaş "Hocam neden pazardan bir kilo armut al yazdın ?" diye bana mesaj gönderiyor. Demek ki Galaktik uhrevi imparatorluğumuzun eğitim sistemi bu işi gözden kaçırmış.  Okumayı öğretmiş ama anlamasını öğretmemiş (bilerek mi acaba ?) O zaman ailenizin ve mahallenizin Algı Yönetimi uzmanı olarak bu işe bir pençe atmamın zamanı gelmiştir. Şimdi size etkili okumanın beş bilimsel tekniğini vereceğim. 1) Aktif Okuma : Dostum okuma sadece gözlerini harfler üzerinden geçirmek değildir. Yani gözlerini harfler üzerinden geçirerek koca bir kitabı okursun ama ne anlatıyor diye sa