Ana içeriğe atla

BİLGE OLMANIN 6 YOLU

 
BİLGE OLMANIN 6 YOLU 

Sevgili dostlar,

Bugün hava sıcak olduğu için klimanın altına oturdum ve size bilgeliğin yollarından bahsedeyim dedim. Evet bilge olmak zor iş çünkü sürekli bir şeyler öğretmen gerekiyor ve işin ilginci buna bayılıyorsun (satır arasında ben de bilgeyim iması yapıyorum bak)

Evet madem sende bilge bir insan olmak istiyorum sana tam altı yol anlatacağım tabi bunları okumak kolay yapması pek kolay değil. Bilgelik yolu zorludur yeğen, ama gene de sen bilirsin.

1) VARSAYIMLARA DEĞİL BİLGİYE GÜVEN

Şimdi efendim sen dahil insanların büyük çoğunluğu yaşamını somut bilgilere göre değil atmasyon tutmasyon tahmin ve zanlara göre yaşarlar. Kısacası normal vatandaşlar inanç ve beklentilerine göre dünyayı görür. Örneğin eziklik sendromun varsa ve içten içe değersiz olduğuna inanıyorsan dünyadaki her olaya eziklik ekranından bakarsın. 

Mesela birine mesaj atarsın ve iki üç saat geçmesine rağmen sana cevap vermez. Üstelik mesajını okumuştur da. Şimdi senin dünyaya bakışın eziklik üstüne olduğu için durumu hemen "Bak mesajımı umursamadı bile, biliyordum zaten" şeklinde yorumlarsın. Burada elinde gerçek bilgi yoktur sadece dünya bakışının sosuna batırılmış atmasyonların vardır. Belki işin gerçeği karşındaki insan son derece yoğun olduğu için mesajını görmesine rağmen sana mesaj yazamamış olmasıydı ve sen kendini boşu boşuna heder ediyordun. 

Bu yüzden gerçek bilge hiç bir olay hakkında elinde yeterince bilgi olmadan ahkam kesmez, hatta eline geçen bilgiyi bile sorgular.  Birinin bilge olduğunu anlamanın en güzel yolu konuşmalarının ne kadarını tahmine ne kadarını somut bilgilere dayandırdığıdır. Bilgelik yolunda ilk yapman gereken "Şu an doğru olduğunu düşündüğüm şey gerçek bilgilere mi yoksa tahminlerime mi dayalı" sorusunu her durumda sürekli kendine sormayı farz edinmendir. Ha illa tahminde bulunacağım diyorsan bari güzel ve sevimli tahminlerde bulun. 

2) HER ZAMAN DAHA İYİNİN PEŞİNDE OL

Bilge insanlar sürekli bir merak ve araştırma içindedirler. Dişlerini fırçalarken bile "acaba dişimi fırçalayabilecek daha iyi bir yöntem bulabilir miyim ?" diye düşünürler. Hiç bir zaman dogmatik ve "bu işin doğrusu budur işte o kadar" şeklinde bir hayata bakışları yoktur. Kendilerini ve düşüncelerini sürekli sorgularlar. Fanatikler ve ideolojik tiplerden hiç bir zaman bilge çıkmaz. Bilge insan hayata ve evrene geniş açıdan bakar. Yani bilge olmak istiyorsan öncelikle her şeyin doğrusunu bilirim havalarından çıkman lazım. Her konuda cak cuk konuşup bilginle hava atman seni bilge yapmaz ukala bir herbokolog yapar sadece.  

3) GENİŞ ÇAPLI OKUMALAR YAP

Çok okumak bilgelik getirmez. Çünkü hep aynı şeyleri okursan ve okuduğun şeyler seni zorlamıyorsa oradan bilgelik çıkartamazsın. Bilge insan her alanda okur ve kendisini zorlayacak konuları tercih eder. Burada zor derken düşüncelerine ters ve seni sinir edecek kitaplar okumak anlamında kullanıyorum. Çünkü bir bilge her konunun pek çok açıklaması olduğunu bilir ve tek yönlü açıklamalardan kaçınır. Örneğin Astroloji konusunda okuyorsan sadece burçlar yaşamını nasıl yönetiyor diyen kitapları değil Astroloji bir deli saçmalığıdır diyen kitapları da okumalısın. 

4) KARAR VERİRKEN DENGELİ DÜŞÜN

Şimdi karar verme konusunda iki aşırı uç vardır. İlk uç bir şeyi yapmadan önce zerre düşünmeyip atlayacağı havuzun boş mu dolu mu olduğuna bakmadan kafa üstü balıklama dalanlar. Diğeri de havuzun başında durup beklemekten ayaklarını suya sokmadan havuzdan dönenler.  Bilge insan bir konuda hareket etmeden önce toplayabileceği tüm bilgileri toplar. Bu bilgilerin tek yönlü olmamasına dikkat eder. Sonra bu bilgilerin ışığında akıl ve vicdanını kullanarak düşünür. Ancak bu düşünme sürecini hiç bir zaman kendini felç edecek kadar uzatmaz. Yani bilge dengelidir. 

5) DİNLE

Cahil ile bilgeyi ayırmanın en basit yolu hangisinin daha çok dinlediğine bakmaktır. İstisnasız olarak cahiller çok ve boş konuşur ama bilgeler konuştuklarından daha fazla dinlerler. Bilgenin bilge olmasının sebebi zaten dinlemesidir çünkü ancak dinleyerek öğrenebilir. Bilge bilmediğini bilen birisi olduğu için herkesi dinler ve herkesten öğrenebileceği şeyler olduğuna inanır. Cahil takımıysa her şeyin tek doğrusunu kendilerinin bildiklerini zannettikleri için ağız ishali olmuş gibi nefes almadan konuşurlar. Hocam ben cahil değilim ama çok konuşuyorum diyorsan bir an önce çeneni kapatıp kulaklarını açmayı öğrenmende büyük faydalar vardır. 

6) HATALARINDAN ÖĞREN

Normal insanlar için hata yapmak büyük felaket ve mümkünse kaçınılması gereken bir durumdur. Eğer olur da hata yaparlarsa bunu saklayıp ört bas etmek için ellerinden geleni yaparlar. Ancak bilge bunun tam tersidir. Bilge öncelikle Tanrı olmadığını bilir yani insandır ve hata yapacaktır. Bu sebeple hata yapmanın onu kibrinden koruyacağını ve her zaman insan olduğunu hatırlatacağını bilir. İkinci olarak her hatanın ona mükemmel öğretmenlik yapacağının farkındadır. Örneğin dengeni kaybedip yere düşmenin kötü bir şey olduğunu kitaplardan okumak başka şeydir ama gerçekte düşüp poponu acıtmak bambaşka  şey. Popo acısı bilgenin beyninde kalıcı iz bırakacak ve dengenin önemini ona her zaman hatırlatacaktır. Kısacası bilge hata yaptığı zaman üzülmez, tam tersine sevinir.

BONUS : Bu yazının üstüne hemen arayı fazla uzatmadan You Tube kanalımda bulunan "NASIL KÜLTÜRLÜ OLUNUR ?" başlıklı videomu izlemeni son derece önemle ve hassaten tavsiye ederim.

İşte kanal burada

Bilgelik yolun açık olsun.

Sevgilerimle 

Aydın Serdar Kuru

   
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni