Ana içeriğe atla

ACELECİLİKTEN KURTULMANIN 9 YOLU

ACELECİLİKTEN KURTULMANIN 9 YOLU

Sevgili dostum,

Eğer tüm yaşamın panik atak tavşan gibi koşturmakla ve o kadar koşturmana rağmen gene de hiç bir işe yetişememekle geçiyorsa ailenizin Algı Yönetimi uzmanı olarak bu sendromdan kurtulmanın tam dokuz yolunu sana anlatacağım. Aceleci bir insan olduğunu bildiğim için kısa kısa yazıyorum meraklanma.

1 ) YAPTIĞIN ŞEYİ NEDEN YAPTIĞINI SORGULA

Biri sana zıpla dediği zaman "neden" diye hiç sormadan "ne kadar yükseğe" diye soran insanlardansan  büyük ihtimal yaşamın etrafındaki insanların isteklerini yerine getirmekle ve onların bitmeyen işlerine koşturmakla geçiyordur. Öncelikle herkesin isteklerine "evet" demekten vazgeç ve "hayır" diyebilmeyi öğren. Herkese "evet efendim" dersen bir yerden sonra sırtına o kadar iş yüklerler ki hareket edemez hale gelirsin. Senden istenen her şeyin arkasındaki ana mantığı sorgula. Örneğin biri senden su getirmeni rica ederse ve kendisi bu suyu getirmeye tamamen müsaitse ona "hayır" de. 

Sadece aklına ve vicdanına uyan mantıklı taleplere "evet" de. 

Bu dünyaya insanları memnun etme makinesi olarak gelmedin.

2)  SINIRLARINI İYİ ÇİZ

Üzerine sürekli iş binmesinin sebebi büyük ihtimal etrafındaki tembel ve beceriksiz sürüsünün hiç bir işi becerememeleri ve kendi görevlerini "ben bunu yapamadım" diyerek senin üzerine yıkmalarıdır. 

Pardon ama sen Süper Kahraman değilsin. İnsanlara yardımcı olmaya çalış ama işlerini üzerine alma. Gerek özel hayatında gerek iş hayatında sınırlarını ve sorumluluklarını iyi çiz. Yapman gereken şeylerin en iyisini yap ama geri kalan işler gerçekten senin problemin değil. 

3) HER İŞİ AYNI ANDA YAPMAYA ÇALIŞMA

Çoklu iş yapma alışkanlığı seni bitiriyor haberin olsun. İnsan beyni ve zihin sistemi aynı anda beş tane işi yapmak için dizayn edilmemiştir. Beş tane iş yapacaksan öncelik sırasına koy ve teker teker yap. Aynı anda beş topu da havada döndürmeye çalışırsan o topların hepsi kafana düşer. 

4) İŞLERİ ÖNCELİKLERİNE GÖRE SIRALA

Dostum her iş aynı önemde değildir. Örneğin teknen delinmiş ve su alıyorsa ilk yapman gereken deliği kapatmaktır. Eğer sen deliği kapatmadan önce karnım çok acıktı gidip aceleyle bir yumurta kırayım dersen o yumurtayla beraber boğulursun. Yapman gereken işleri çek önüne bir kağıt kalem tek tek yaz. Sonrada önem sırasına göre diz. Eğer her işi önem sırasına göre yapmaya kendini alıştırırsan başarılı ve rahat bir insan olmanın anahtarı sendedir.

5) ZAMAN YÖNETİMİNİ İYİ AYARLA

Her işin yapılması gereken bir zaman ve süre vardır. Örneğin ertesi gün erken kalkacaksan ona göre zamanında uyuman lazımdır. Akşam lüks bir restoranda yemeğe gideceksen orada zamanında bulunabilmek için yemeğe çıkmadan önce belli bir sürede giyinmen gerekir. Ama sen bunu hesaplamaz ve normalde bir saat ayırman gereken giyinmeye iki saat verirsen hem yemeğe gecikir hem de akşamın rezil olur. 

6) ARALARDA DUR VE DÜŞÜN 

Elli kutu enerji içeceği içmiş tavuk gibi hiç durmadan koşturman seni etkin birisi yapmaz sadece elli kutu enerji içeceği içmiş bir tavuk yapar. Ne kadar yoğun olursan ol günün belli saatlerinde çekil köşene ve kendine dön. Ne yapıyorsun, neden yapıyorsun, amaçların nedir tekrar bir düşün. Bu tip ara molalar hem seni dinlendirip sakinleştirir hem de seni daha etkili birine dönüştürür.

7) YARDIM İSTE

Bir ihtimal sürekli koşturmanın sebebi kimseden yardım istemeyip her işi kendin yapmaya çalışmak. İnsanlardan yardım istemenin utanılacak bir yanı yoktur tam tersine insanlar kendilerinden yardım istenmesinden çoğu zaman memnun olurlar. Bu yüzden baktın üstünde aşırı iş yükü var ailenden, dostlarından, çalışma arkadaşlarından ve yöneticilerinden yardım iste. Korkma üstüne yıldırım düşüp ölmezsin.

8) OLUMLU DÜŞÜN

Aşırı yoğunluk yaşamanın en büyük yan etkisi dünyayı negatif  görmeye başlamandır. Dostum herkes senin düşmanın falan değil şu anki durumunu üreten sensin. İşleri ve durumları gözünde büyütme. Her şeyin iyi bir şekilde sonuçlanacağına inan ve rahatla. Ne kadar rahatlarsan telaş ve endişe oranın azalır. Aceleci insanların temel özelliği hata yaptıkları zaman başlarına türlü felaketlerin geleceğine inanmalarıdır. Sakin ol, meraklanma işler bir şekilde halledilir. Sen elinden geleni yap yeter.

9) DUYGUSALLAŞMA

İşler üzerine bindikçe korku, endişe ve öfke duyguları arkasından da türlü depresyonlar ve panik ataklar seni bekler.  Sakin ol ve rasyonel düşün. Duygusallaştıkça becerilerin düşecektir ve becerilerin düştükçe işleri tamamlamak için daha fazla efor harcayacaksın. Örneğin tüm evi temizlemen lazım ve evin her odası ayrı bir felaket. Burada nasıl yapacağım ben bu işleri demeye başlarsan sinir ve öfke duyguları işini bitirir. Bunun yerine sakince düşün. Evi nasıl temizleyeceğini planla. Malzemelerini ve her oda için ne kadar zaman gerektiğini ayarla. Sonrada eyleme geç. Akıl devreye girdiği zaman kontrol sana geçer.

Not: Acelecilik genelde zayıf bir zihnin göstergesidir ve önce bu işi halletmen lazım. Bu sebeple kanalımda bulunan "GÜÇLÜ BİR ZİHNE SAHİP OLMANIN 10 YOLU" videomu izlemeni önemle tavsiye ederim. 

Kanalım burada

Sakin ve rahat bir yaşam sürmen dileklerimle

Sevgiler
Aydın Serdar Kuru


 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni