Ana içeriğe atla

SÜREKLİ ŞİKAYET EDİP DURMAKTAN KURTULMANIN 6 YOLU

 


SÜREKLİ ŞİKAYET EDİP DURMAKTAN KURTULMANIN 6 YOLU


Sevgili dostum 

Havada uçan kargadan yerdeki solucana, önünde giden arabanın hızından yanından geçen kadının parfümüne her bir şeyden şikayetçi olmaktan bıktıysan fakat kendini bir türlü durduramıyorsan bu yazı tam sana göre. 

Tabi yaşamının geri kalanını herkesin uzağından geçtiği huysuz bir şirin olarak geçirmek istiyorsan sen bilirsin, yazıyı kapatıp şikayet etmeye devam et. Hatta büyük ihtimal bu yazıdan bile şikayetçi olacaksın bu sebeple hiç yorma kendini kapat gitsin yazıyı.

Ama hocam ben bıktım bu huysuz şirinlikten, kendimden yoruldum diyorsan gel bakalım şöyle yanıma sana tam altı tane yöntem vereceğim.

1) Bir şeylerden mızmızlanıp şikayet etmeye başladığın anda hemen kapa çeneni, derin bir nefes al ve şunu düşünmeye başla. Şu an şikayet ettiğim şey bundan sonraki beş dakika, beş hafta, beş ay veya beş yıl sonra hala çok önemli olmaya devam edecek mi ? Yani kısacası boş mu yapıyorsun yoksa gerçekten de senin için önemli bir durum mu var ? Sana garanti veririm sürekli mızmızlanıp durduğun şeylerin yüzde doksan dokuzunu bir iki sene sonra hatırlamayacaksın bile. Ama şikayet ettiğin şey gerçekten önemli bir durumsa zaten şikayet etmekle vakit harcama, hızla harekete geç. 

2) Kendi içine dön. Şikayetçi olduğun ve mızmızlandığın ufacık şey acaba daha büyük bir problemi mi gösteriyor ?  Örneğin herkesin sosyal medyada resim paylaşmasına köpürmenin sebebi senin içinden kareler paylaşacak doğru dürüst bir yaşamın olmadığından olabilir mi ? Eğer durum böyleyse yaşamını cidden gözden geçirmen gerekir. Ya da trafikte işe giderken ufacık bir sıkışıklıkta delirmenin gerçek nedeni aslında gittiğin işten nefret etmen olmasın sakın ? Kısacası ettiğin her şikayetin arka planında yaşamınla alakalı büyük sorunlar olabilir. Büyük sorunu çözersen ufak şikayetlerinde ortadan kalkar. 

3) Şimdi sana acayip bilimsel psikolojik bir taktik vereceğim. Somutlaştırma tekniği yapacağız. Git bileğine bir bileklik geçir (paran çoksa altın bilezikte olur). Her şikayet edip mızmızlandığını fark ettiğinde bilekliği çıkarıp diğer bileğine geçireceksin. Burada oyunun amacı bilekliği belli bir süre aynı kolda tutmak. Örneğin mızmızlanma bilekliğini sağ koluna taktıysan "bu bileklik beş gün bu kolda kalacak, hiç şikayet etmeyeceğim sözünü ver" kendine. Ancak ilginç durum bu oyuna başladığın zaman bırak beş günü beş saat bile dayanamadığını göreceksin ve ne kadar mızmız bir insan olduğun beynine çakılacak. Farkındalığın artacak.

4) Bir şeyden şikayetçiysen kendi kendine veya sosyal medya üstünden mızmızlanman hiç bir işe yaramaz. Cidden bir şeyler yapacaksan git ilgili kişiye veya yere şikayet et. İş arkadaşın haftada bir kere duş aldığı için kokusu seni rahatsız ediyor diyelim. Bu kişiyi iş yerindeki başka arkadaşlarına veya evinde ailene çekiştirmen hatta sosyal medyada "temizlik önemli arkadaşlar " falan gibisinden ima yollu paylaşımlar yapman hiç bir halta yaramaz. En güzeli bu "su sevmez" arkadaşı kibarca uyar, durum değişmezse işyerindeki amirlerine söyle. Kısacası şikayetin bir işe yarasın. Hocam ben korkarım öyle direkt işlerden zaten bu yüzden arkasından mızmızlanıyorum diyorsan git benim kanaldaki "Kendine Güvensizlikten Kurtulmanın Yolları" videomu yemekten sonra bir ölçek izle

5) Birinden şikayetçi olacağın zaman raconuna göre yap. Bu işin raconu olumluyla başlayıp olumluyla bitirmektir örneğin kafede oturuyorsun ve yan masadaki ailenin çocuğu ortalıkta koşuyor ve kafe keyfini mahvediyor. Burada yan tarafa dönüp "Şu çocuğa sahip çıkın arkadaşım" dersen gerilirsin ve pek bir işe de yaramaz. Ama şöyle yaparsan "Merhabalar çocuğunuz çok tatlı ve çok enerjik  ancak sürekli koşturduğu için arkadaşımla konuştuğumuzu anlayamıyoruz, sizce ne yapabiliriz ?" burada eğer çocuğun ailesi tamamen psikopat değilse durumu değiştirme şansın var. 

6) Şükür çok önemlidir. İnsan çabuk alışan ve elindeki nimetleri çabuk unutan bir varlıktır. Ağrısız sızısız tek gün geçirebilmek için dünyaları verebilecek insanların olduğu bir dünyada sabah yataktan kalkınca saçların taranmıyor diye şikayet edebilmek büyük şımarıklıktır. Bu sebeple sık sık elindekiler için şükredebilirsen belli bir zaman sonra hem olumsuz düşüncelerin hem de gereksiz şikayetlerin son bulur.

NOT: Kronik şikayet meselesi esasında hedefsizlik ve güçsüz zihin gibi sebeplerden ortaya çıkar. Bu konularda sana faydalı olabilecek bir ton videoyu kanalıma yükledim. Bir göz atsan ve her gün birini izleyebilirsen kendine büyük iyilik yaparsın.

Buyurunuz kanal 

https://www.youtube.com/c/AydinSerdarKuru/videos

Şikayetsiz ve bahanesiz güzel bir yaşam sürmen dileklerimle

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni