Ana içeriğe atla

SATIŞLARDA KULLANILAN 10 İKNA TEKNİĞİ.


 

SATIŞLARDA KULLANILAN 10 İKNA TEKNİĞİ.


Sevgili dostlar,

Zorlu piyasa şartlarında satış yapmanız gereken bir mesleğiniz varsa veya alış veriş yaparken kötü niyetli bir satışçının taktiklerinden korunmak istiyorsanız kullanılan Algı Yönetimi ve İkna tekniklerini bilmenizde fayda var. 

Sizinle tam on adet basit ve etkili teknik paylaşacağım. 


Teknik 1 : Ödüllendirme etkisi

"Bugün satın alırsanız yüzde on beş indirim alabilirsiniz"  (Satın alma eylemi indirim ödülüyle desteklenir ama ödül sadece o gün geçerlidir)


Teknik 2 : Cezalandırma etkisi

"Bugün saat 18.00'e kadar sipariş vermediğiniz takdirde yüzde on beş indirim fırsatını kaybedeceksiniz"


Teknik 3 : Gizli Bilgi  Avantajı etkisi.

"Ben sizin yerinizde olsam bugün bu ürünü alırım çünkü firmamız kasada özel bir indirim çeki verecek ama sadece özel müşterilere haber verildi. Sizi sevdiğim için bu özel bilgiyi sizinle paylaşıyorum. Karar sizin"  


Teknik 4 : Gizli bilgi korkusu etkisi.

"Benden duymuş olmayın ama bu gece yarısı tüm ürünlere yüzde otuz zam gelecek. Merkezden talimat geldi bu gece yansıtacağız. Ben olsam bu ürünü alır evime öyle giderim."


Teknik 5 : Samimiyet etkisi.

"Gelin bir kahvemizi için, yılbaşı sepetimizden de verelim. Kahvemizi içerken size ufak bir ürün sunumu da yaparız. Bir şeyler almak zorunda değilsiniz kesinlikle" 


Teknik 6 : Geçmiş iyilikler etkisi.

"Biliyorsunuz size bu ürün hakkında özel bir fiyat verdik ve sadece size özel bir teklif hazırladık. Ekibimiz sizin siparişiniz için 2 hafta çalıştı. Geçmişte  ödemeler konusunda da yapıcı tutumumuzu biliyorsunuz. Bu seneki satın almanızı da bizden yaparsınız gerçekten seviniriz."


Teknik 7 : Hayal kurdurarak beyni güdüleme etkisi.

"Bu evi satın aldığınızı bir düşünün. Mükemmel manzaralı salonda içeceğiniz kahveleri. Ferah mutfakta geçireceğiniz zamanları ve yaz aylarında güzel bahçenizde yapacağınız mangalları. Parayı düşünmeyin sadece hayal edin ve bana ne hissettiğinizi söyleyin"   


Teknik 8 : Özel hissettiren sıfatlar verme etkisi.

"Sizin gibi eğitimli, rasyonel ve kariyerli bir insanın bu otomobili alırken tereddüt etmemesi gerekir. Örneğin sizin özelliklerinize sahip olmayan müşterilere bu arabayı göstermiyoruz bile. Benim anladığım kadarıyla bu araç sanki sizi yansıtıyor. Ama gene de siz bilirsiniz"


Teknik 9 : İyilik isteme etkisi.

"Bu ürünü satın almakla sadece bir ürün satın almış olmayacaksınız çünkü her satışın yüzde beşi otomatik olarak sokak hayvanlarını koruma derneğine bağışlanıyor. Bana konuşmanızın başında hayatınızın neşesi kedi ve köpeğinizden bahsetmiştiniz. Biliyorsunuz onlar kadar şanslı olmayan canlar var sokaklarda. Ama tabi başka yerden de alabilirsiniz sizin kararınız"


Teknik 10: Aile baskısı tekniği.

"Bu ev için tam beş teklif var. Bir saat içinde bana kararınızı bildirmeniz lazım. Ama ilk gelişinizde eşiniz evi çok beğenmişti. Çocuklarda bahçedeki salıncaklara bayılmıştı. Aşırı düşünmekten bu evi kaçırıp ailenize döndüğünüz zaman "evi ne yazık ki başkası aldı" cümlesini kurduğunuz zaman yüzlerinin ne hal alacağını tahmin ediyorsanız o şekilde karar verin.  Bunu söylüyorum çünkü ailenizi çok beğendim üzülmelerini istemem"


Evet dostlar. Kısa ve basit örnekler verdim umarım faydalı olur.

Ek olarak bu tür konular ilginizi çekiyorsa benzer bilgiler içeren videolarımın bulunduğu bir You Tube kanalım var. Günde bir video bile izleseniz oldukça yararlı olacaktır. Yakın zamanda oraya çok ilginç bazı teknikleri yüklemeyi düşünüyorum.

Buyurunuz linki.

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q