Ana içeriğe atla

SATIŞLARDA KULLANILAN 10 İKNA TEKNİĞİ.


 

SATIŞLARDA KULLANILAN 10 İKNA TEKNİĞİ.


Sevgili dostlar,

Zorlu piyasa şartlarında satış yapmanız gereken bir mesleğiniz varsa veya alış veriş yaparken kötü niyetli bir satışçının taktiklerinden korunmak istiyorsanız kullanılan Algı Yönetimi ve İkna tekniklerini bilmenizde fayda var. 

Sizinle tam on adet basit ve etkili teknik paylaşacağım. 


Teknik 1 : Ödüllendirme etkisi

"Bugün satın alırsanız yüzde on beş indirim alabilirsiniz"  (Satın alma eylemi indirim ödülüyle desteklenir ama ödül sadece o gün geçerlidir)


Teknik 2 : Cezalandırma etkisi

"Bugün saat 18.00'e kadar sipariş vermediğiniz takdirde yüzde on beş indirim fırsatını kaybedeceksiniz"


Teknik 3 : Gizli Bilgi  Avantajı etkisi.

"Ben sizin yerinizde olsam bugün bu ürünü alırım çünkü firmamız kasada özel bir indirim çeki verecek ama sadece özel müşterilere haber verildi. Sizi sevdiğim için bu özel bilgiyi sizinle paylaşıyorum. Karar sizin"  


Teknik 4 : Gizli bilgi korkusu etkisi.

"Benden duymuş olmayın ama bu gece yarısı tüm ürünlere yüzde otuz zam gelecek. Merkezden talimat geldi bu gece yansıtacağız. Ben olsam bu ürünü alır evime öyle giderim."


Teknik 5 : Samimiyet etkisi.

"Gelin bir kahvemizi için, yılbaşı sepetimizden de verelim. Kahvemizi içerken size ufak bir ürün sunumu da yaparız. Bir şeyler almak zorunda değilsiniz kesinlikle" 


Teknik 6 : Geçmiş iyilikler etkisi.

"Biliyorsunuz size bu ürün hakkında özel bir fiyat verdik ve sadece size özel bir teklif hazırladık. Ekibimiz sizin siparişiniz için 2 hafta çalıştı. Geçmişte  ödemeler konusunda da yapıcı tutumumuzu biliyorsunuz. Bu seneki satın almanızı da bizden yaparsınız gerçekten seviniriz."


Teknik 7 : Hayal kurdurarak beyni güdüleme etkisi.

"Bu evi satın aldığınızı bir düşünün. Mükemmel manzaralı salonda içeceğiniz kahveleri. Ferah mutfakta geçireceğiniz zamanları ve yaz aylarında güzel bahçenizde yapacağınız mangalları. Parayı düşünmeyin sadece hayal edin ve bana ne hissettiğinizi söyleyin"   


Teknik 8 : Özel hissettiren sıfatlar verme etkisi.

"Sizin gibi eğitimli, rasyonel ve kariyerli bir insanın bu otomobili alırken tereddüt etmemesi gerekir. Örneğin sizin özelliklerinize sahip olmayan müşterilere bu arabayı göstermiyoruz bile. Benim anladığım kadarıyla bu araç sanki sizi yansıtıyor. Ama gene de siz bilirsiniz"


Teknik 9 : İyilik isteme etkisi.

"Bu ürünü satın almakla sadece bir ürün satın almış olmayacaksınız çünkü her satışın yüzde beşi otomatik olarak sokak hayvanlarını koruma derneğine bağışlanıyor. Bana konuşmanızın başında hayatınızın neşesi kedi ve köpeğinizden bahsetmiştiniz. Biliyorsunuz onlar kadar şanslı olmayan canlar var sokaklarda. Ama tabi başka yerden de alabilirsiniz sizin kararınız"


Teknik 10: Aile baskısı tekniği.

"Bu ev için tam beş teklif var. Bir saat içinde bana kararınızı bildirmeniz lazım. Ama ilk gelişinizde eşiniz evi çok beğenmişti. Çocuklarda bahçedeki salıncaklara bayılmıştı. Aşırı düşünmekten bu evi kaçırıp ailenize döndüğünüz zaman "evi ne yazık ki başkası aldı" cümlesini kurduğunuz zaman yüzlerinin ne hal alacağını tahmin ediyorsanız o şekilde karar verin.  Bunu söylüyorum çünkü ailenizi çok beğendim üzülmelerini istemem"


Evet dostlar. Kısa ve basit örnekler verdim umarım faydalı olur.

Ek olarak bu tür konular ilginizi çekiyorsa benzer bilgiler içeren videolarımın bulunduğu bir You Tube kanalım var. Günde bir video bile izleseniz oldukça yararlı olacaktır. Yakın zamanda oraya çok ilginç bazı teknikleri yüklemeyi düşünüyorum.

Buyurunuz linki.

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni