Ana içeriğe atla

DOĞUM SIRASINA GÖRE İKNA


DOĞUM SIRASINA GÖRE İKNA.

Sevgili dostum,

İnsanları ikna etmek Algı Yönetiminde kullanılan psikolojik bir süreçtir ve karşındaki insanın doğum sıralaması ikna psikolojisine büyük etki eder.

Eğer ikna etmek istediğin kişinin kaçıncı çocuk olduğunu biliyorsan tavuk kümesine girmiş tilki gibi sevinebilirsin çünkü elinde büyük bir koz vardır demektir.

Hadi bugün iyi bir günümdeyim sana bir kaç tiyo vereyim belki pazarda altın haline dönüşmüş sebze meyve için pazarlık yaparken kullanırsın.

İLK ÇOCUK

İlk çocuklar üzerlerinde aşırı ihtimam ve disiplin gösterildiği için zamanla mükemmeliyetçi olurlar. 

Herkesin güvendiği, önemli bir iş olduğu zaman çağırdığı tam bir görev insanı haline dönüşürler. Başarılı siyasetçi ve iş insanlarının genelde ilk çocuk olması pek de tesadüf değildir. 

İlk çocuklar genelde aynı anda yüz tane iş yapmaya çalışırlar ve sorumlulukları çok bile olsa yenilerini kabul etmeleri zor olmaz. Bu sebeple ona "bunu ancak senin gibi biri yapabilir" türü cümleler kurman önemlidir. Görev insanı olduğu için ölüp bitse bile senin vereceğin yeni angaryaları kabul edecektir. Ancak dikkat et aşırı iş yüklersen koşmaktan çatlayan at gibi devrilebilirler. 

Bu ilk çocuklar pek hayır diyemez. Başkalarını üzeceklerinden ve kıracaklarından çok korkarlar. Bu sebeple her tür teklifini çok mantıksız olsa bile kabul edebilirler. İçlerinden söylenirler ama dediğim gibi görev insanlarıdır bunlar. Korkma istedikçe iste. Baktın mırın kırın ediyor hayal kırıklığına uğramış pozları takın. Hemen kendilerine geleceklerdir.

Ailelerinin bunları büyütürken beklentileri yüksek olur. Hepsi büyüyünce prens yada prenses olacaklarına inandırılırlar. Bu sebeple pohpohlama bunlarda harikalar yaratır. Baktın motivasyonları düştü ver pohpohu, ver pohpohu. 

Bir de her zaman mükemmel olmak zorundalarmış gibi hissederler. Bu sebeple en ufak hatalarını yüzlerine vurursan anında suçluluk durumuna geçip, sırt üstü yere yatıp göbeğini açmış köpek pozu alırlar. Bu ilk çocuklar olmasa biz algı yönetimi uzmanlarının işi çok zordu. Bunlar hem çalışır para kazanır hem de bol bol tüketir.

ORTANCA ÇOCUK

Çocuğumuz üç çocuklu bir ailenin ikinci ürünüyse ya da beş çocuklu ailede ortalarda bir yerlerdeyse bunlara ortanca veletler diyoruz.

Bunlar pek fazla ilgi ve dikkat görmezler. İlk ve son çocukların aldığı ihtimamın binde biri bu garibanlara verilmez. Aile resimlerinde bile zar zor belli olurlar. O yüzden acayip ilgi açlığı içindelerdir. 

Ancak ikna edilmesi zor tiplerdir. Çünkü tüm yaşamları hem anne babaları, hem de ailenin popüler diğer çocukları arasında diplomasi yapmakla geçmiştir. İlk ve son çocuklar kavga ederler aralarını bu garibanlar bulur.

Anne baba, diğer çocuklara kızar, küserler sonra da bunlara göz kulak olsun diye bunu yollarlar.

O yüzden ortanca veletlerin hayat tecrübesi fazladır. Kolay kafa kola gelmezler

Ancak bir açık noktaları vardır.

Bu arkadaşlar sürekli kendilerini diğerleriyle kıyaslamaya alıştıkları için geride kalmaktan nefret ederler. 

Örneğin komşuları yeni bir araba aldıysa ona araba satmanın tam zamanıdır. Diğer kardeşi tatile çıktıysa onu pahalı bir tatile ikna edebileceğiniz en güzel durumdur. Kısacası ilgi ve dikkat açlıkları acayip yüksek, ama aynı oranda yoğun bir ezik mi görünüyorum korkuları bulunur. 

Firmalarda en iyi müdürler ve orta seviye yöneticiler bunlardan çıkar. Eğer müdürünüz bir ortanca çocuksa gözünü kolay boyayamazsınız haberiniz olsun. Ama geride kalma ve önemli görünme dürtüsünü kullanabilirsiniz.  

Kısacası ikna işinde en zorlu rakipler bu ortanca çocuk veletleridir. Hiç sevmeyiz.

SONUNCU ÇOCUK

İşte en güzel çocuk tipine geldik. Ailelerin şımarttığı, bir dediklerine iki demedikleri çocuklar bunlardır. 

Bu sebeple aşırı sosyal, kendine güvenli ve dışa dönük olurlar. Eğlencelerin göz bebeği bu tiplerdir. Seksen yaşına gelseler gene çocuk kalırlar. Çünkü birinci çocukların yediği baskıyı yememiş ve bağımsız bir kişilikleri olmuştur.

Bu arkadaşları ikna konusunda ana mesaj hep "eğlence" olmalıdır. Eğlence var derseniz sizinle çöle bile gelirler. 

Hatalarını hiç üstlenmezler. Her türlü durumda hep başkalarını suçlarlar çünkü yaşamları diğer kardeşlerini anne babaya şikayet etmekle geçmiştir. 

Bağımsız bir kafa yapıları vardır. İkna sürecinde onlara suç atabilecekleri ortak bir düşman verirseniz işi bitirirsiniz. En korktukları şey sorumluluk üstlenmektir. Özellikle her türlü kolay yoldan iş yapma projesine bayılırlar. Yeni aldıkları beyaz eşyada ekstra para verip garanti sigorta yaptıran bunlardır. En son model arabalar ve en lüks tatillerde bu arkadaşların çoğunluk olduğu yerlerdir. Sosyal medya yıldızları da bunlardan çıkar.

İnsanlarla ilişki içinde olmaları gereken işlerde başarılı olurlar. Yalnız ve tek başlarına kalmak en büyük korkularıdır. O sebeple bu korkularına oynarsanız ateşteki tereyağ gibi eriyip size evet deme ihtimalleri fazlalaşır. "Şunu yapmazsan yalnız kalırsın" onların kapılarını açan sihirli sözlerdir.

TEK ÇOCUK

Peki hocam ya tek çocuklar nasıldır diyorsanız bizde onlara da çözüm var.

Tek çocuklar, ilk çocuklarla ortak özelliklere sahiptir.  Farkları bu özellikleri daha yoğun yaşarlar.

Örneğin onlardan daha fazla görev insanı olurlar. Yani yaşamlarını tamamen başkalarına hizmet ederek geçirebilirler. Yeter ki "görev" olduğuna inansınlar. Çünkü tek çocuk olmanın sorumluluk duygusu iliklerine işlemiştir.

Kendilerine zaman ayırabilmek ve kafa dinlemek bu sebeple önemli ihtiyaçları hayalleridir. 

Bu sebeple kafa dinlemek ve sakinlikle alakalı her tür ürün ve hizmetin doğal müşterisi olurlar. Ormanın ortasında dağ başında evleri bunlar alır. Ancak görevleri bitmediği oralara pek gidemezler ama gene de alırlar.

Bunlar kendileriyle aynı yaştakilerle pek uyuşamaz. Kendilerinden daha küçük veya daha büyük insanlarla daha kolay iletişim kurarlar çünkü büyük veya küçük kardeş arayışları vardır.

Onlara istedikleri kollayıcı abi, güvenilir abla veya kendisine hayran küçük kardeş rolünü oynarsanız sizden daha mükemmel bir insan olmaz ve her dediğinize "evet" deme imkanları artar.

Evet bence bu kadar bedava ipucu yeter.

Daha çok teknik bilgi var bu doğum sırasıyla alakalı ama bu kadarı yetsin size efendim. 

Burada önemli uyarı bunları okurken "yaa evet ben de aynen böyleyim" demişsen dikkatli ol. Seni her türlü kandırmak isteyenler bu açıklarını kullanacaklar. Özellikle zayıf nokta olarak gösterdiğim alanlarına dikkat et. Örneğin tek çocuksan etrafında ben senin abinim veya ablanım yavrucuğum diye gezinenlere çok uyanık ol. 

Hocam böyle acayip faydalı ikna ve algı bilgilerine doyamıyorum diyorsan You Tube Kanalıma da seni beklerim efendim. 

Buyrunuz linki ahanda aşağıda.

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru


Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Algı Yönetimi Uzmanı - Eğitmen - Yazar - Koç (ICF) Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni