Ana içeriğe atla

DOĞUM SIRASINA GÖRE İKNA


DOĞUM SIRASINA GÖRE İKNA.

Sevgili dostum,

İnsanları ikna etmek Algı Yönetiminde kullanılan psikolojik bir süreçtir ve karşındaki insanın doğum sıralaması ikna psikolojisine büyük etki eder.

Eğer ikna etmek istediğin kişinin kaçıncı çocuk olduğunu biliyorsan tavuk kümesine girmiş tilki gibi sevinebilirsin çünkü elinde büyük bir koz vardır demektir.

Hadi bugün iyi bir günümdeyim sana bir kaç tiyo vereyim belki pazarda altın haline dönüşmüş sebze meyve için pazarlık yaparken kullanırsın.

İLK ÇOCUK

İlk çocuklar üzerlerinde aşırı ihtimam ve disiplin gösterildiği için zamanla mükemmeliyetçi olurlar. 

Herkesin güvendiği, önemli bir iş olduğu zaman çağırdığı tam bir görev insanı haline dönüşürler. Başarılı siyasetçi ve iş insanlarının genelde ilk çocuk olması pek de tesadüf değildir. 

İlk çocuklar genelde aynı anda yüz tane iş yapmaya çalışırlar ve sorumlulukları çok bile olsa yenilerini kabul etmeleri zor olmaz. Bu sebeple ona "bunu ancak senin gibi biri yapabilir" türü cümleler kurman önemlidir. Görev insanı olduğu için ölüp bitse bile senin vereceğin yeni angaryaları kabul edecektir. Ancak dikkat et aşırı iş yüklersen koşmaktan çatlayan at gibi devrilebilirler. 

Bu ilk çocuklar pek hayır diyemez. Başkalarını üzeceklerinden ve kıracaklarından çok korkarlar. Bu sebeple her tür teklifini çok mantıksız olsa bile kabul edebilirler. İçlerinden söylenirler ama dediğim gibi görev insanlarıdır bunlar. Korkma istedikçe iste. Baktın mırın kırın ediyor hayal kırıklığına uğramış pozları takın. Hemen kendilerine geleceklerdir.

Ailelerinin bunları büyütürken beklentileri yüksek olur. Hepsi büyüyünce prens yada prenses olacaklarına inandırılırlar. Bu sebeple pohpohlama bunlarda harikalar yaratır. Baktın motivasyonları düştü ver pohpohu, ver pohpohu. 

Bir de her zaman mükemmel olmak zorundalarmış gibi hissederler. Bu sebeple en ufak hatalarını yüzlerine vurursan anında suçluluk durumuna geçip, sırt üstü yere yatıp göbeğini açmış köpek pozu alırlar. Bu ilk çocuklar olmasa biz algı yönetimi uzmanlarının işi çok zordu. Bunlar hem çalışır para kazanır hem de bol bol tüketir.

ORTANCA ÇOCUK

Çocuğumuz üç çocuklu bir ailenin ikinci ürünüyse ya da beş çocuklu ailede ortalarda bir yerlerdeyse bunlara ortanca veletler diyoruz.

Bunlar pek fazla ilgi ve dikkat görmezler. İlk ve son çocukların aldığı ihtimamın binde biri bu garibanlara verilmez. Aile resimlerinde bile zar zor belli olurlar. O yüzden acayip ilgi açlığı içindelerdir. 

Ancak ikna edilmesi zor tiplerdir. Çünkü tüm yaşamları hem anne babaları, hem de ailenin popüler diğer çocukları arasında diplomasi yapmakla geçmiştir. İlk ve son çocuklar kavga ederler aralarını bu garibanlar bulur.

Anne baba, diğer çocuklara kızar, küserler sonra da bunlara göz kulak olsun diye bunu yollarlar.

O yüzden ortanca veletlerin hayat tecrübesi fazladır. Kolay kafa kola gelmezler

Ancak bir açık noktaları vardır.

Bu arkadaşlar sürekli kendilerini diğerleriyle kıyaslamaya alıştıkları için geride kalmaktan nefret ederler. 

Örneğin komşuları yeni bir araba aldıysa ona araba satmanın tam zamanıdır. Diğer kardeşi tatile çıktıysa onu pahalı bir tatile ikna edebileceğiniz en güzel durumdur. Kısacası ilgi ve dikkat açlıkları acayip yüksek, ama aynı oranda yoğun bir ezik mi görünüyorum korkuları bulunur. 

Firmalarda en iyi müdürler ve orta seviye yöneticiler bunlardan çıkar. Eğer müdürünüz bir ortanca çocuksa gözünü kolay boyayamazsınız haberiniz olsun. Ama geride kalma ve önemli görünme dürtüsünü kullanabilirsiniz.  

Kısacası ikna işinde en zorlu rakipler bu ortanca çocuk veletleridir. Hiç sevmeyiz.

SONUNCU ÇOCUK

İşte en güzel çocuk tipine geldik. Ailelerin şımarttığı, bir dediklerine iki demedikleri çocuklar bunlardır. 

Bu sebeple aşırı sosyal, kendine güvenli ve dışa dönük olurlar. Eğlencelerin göz bebeği bu tiplerdir. Seksen yaşına gelseler gene çocuk kalırlar. Çünkü birinci çocukların yediği baskıyı yememiş ve bağımsız bir kişilikleri olmuştur.

Bu arkadaşları ikna konusunda ana mesaj hep "eğlence" olmalıdır. Eğlence var derseniz sizinle çöle bile gelirler. 

Hatalarını hiç üstlenmezler. Her türlü durumda hep başkalarını suçlarlar çünkü yaşamları diğer kardeşlerini anne babaya şikayet etmekle geçmiştir. 

Bağımsız bir kafa yapıları vardır. İkna sürecinde onlara suç atabilecekleri ortak bir düşman verirseniz işi bitirirsiniz. En korktukları şey sorumluluk üstlenmektir. Özellikle her türlü kolay yoldan iş yapma projesine bayılırlar. Yeni aldıkları beyaz eşyada ekstra para verip garanti sigorta yaptıran bunlardır. En son model arabalar ve en lüks tatillerde bu arkadaşların çoğunluk olduğu yerlerdir. Sosyal medya yıldızları da bunlardan çıkar.

İnsanlarla ilişki içinde olmaları gereken işlerde başarılı olurlar. Yalnız ve tek başlarına kalmak en büyük korkularıdır. O sebeple bu korkularına oynarsanız ateşteki tereyağ gibi eriyip size evet deme ihtimalleri fazlalaşır. "Şunu yapmazsan yalnız kalırsın" onların kapılarını açan sihirli sözlerdir.

TEK ÇOCUK

Peki hocam ya tek çocuklar nasıldır diyorsanız bizde onlara da çözüm var.

Tek çocuklar, ilk çocuklarla ortak özelliklere sahiptir.  Farkları bu özellikleri daha yoğun yaşarlar.

Örneğin onlardan daha fazla görev insanı olurlar. Yani yaşamlarını tamamen başkalarına hizmet ederek geçirebilirler. Yeter ki "görev" olduğuna inansınlar. Çünkü tek çocuk olmanın sorumluluk duygusu iliklerine işlemiştir.

Kendilerine zaman ayırabilmek ve kafa dinlemek bu sebeple önemli ihtiyaçları hayalleridir. 

Bu sebeple kafa dinlemek ve sakinlikle alakalı her tür ürün ve hizmetin doğal müşterisi olurlar. Ormanın ortasında dağ başında evleri bunlar alır. Ancak görevleri bitmediği oralara pek gidemezler ama gene de alırlar.

Bunlar kendileriyle aynı yaştakilerle pek uyuşamaz. Kendilerinden daha küçük veya daha büyük insanlarla daha kolay iletişim kurarlar çünkü büyük veya küçük kardeş arayışları vardır.

Onlara istedikleri kollayıcı abi, güvenilir abla veya kendisine hayran küçük kardeş rolünü oynarsanız sizden daha mükemmel bir insan olmaz ve her dediğinize "evet" deme imkanları artar.

Evet bence bu kadar bedava ipucu yeter.

Daha çok teknik bilgi var bu doğum sırasıyla alakalı ama bu kadarı yetsin size efendim. 

Burada önemli uyarı bunları okurken "yaa evet ben de aynen böyleyim" demişsen dikkatli ol. Seni her türlü kandırmak isteyenler bu açıklarını kullanacaklar. Özellikle zayıf nokta olarak gösterdiğim alanlarına dikkat et. Örneğin tek çocuksan etrafında ben senin abinim veya ablanım yavrucuğum diye gezinenlere çok uyanık ol. 

Hocam böyle acayip faydalı ikna ve algı bilgilerine doyamıyorum diyorsan You Tube Kanalıma da seni beklerim efendim. 

Buyrunuz linki ahanda aşağıda.

https://www.youtube.com/c/AydınSerdarKuru


Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Algı Yönetimi Uzmanı - Eğitmen - Yazar - Koç (ICF) Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q