Ana içeriğe atla

ZİHİN NOTLARIZİHİN NOTLARI.

Sevgili dostum,

Bütün problemlerin zihnini ve içinden geçen türlü düşünceleri kendin zannetmenden kaynaklı

Mutsuzluğun ve mutluluğun dışındaki olaylardan değil o olaylar hakkındaki düşüncelerinden oluşmakta.

Geçmiş ve geleceği düşünmekten o kadar acı çekiyorsun ki şu anda yaşadığın hiç bir mutluluğu fark edemiyorsun.

Anlamıyorsun ki hem geçmiş hem de gelecek zihninde oluşan ve aslında var olmayan düşüncelerden ibaret.

Tüm yaşamını hatta evreni kendinin kontrol edebileceğini hatta aynen bir Tanrı gibi kontrol ettiğini düşünüyorsun. Bu sadece zihninin sana yaşattığı bir hayal ve illüzyon.

Tüm yaşamını kontrol edebileceğini zannettiğin için aynı anda yüz tane işi yapmaya çabalıyorsun ve aynen koca bir gökdeleni itmeye çalışan karınca gibisin. 

Acı çekiyorsun çünkü karınca olduğunu kabul etmek istemiyorsun.

Kafandaki düşünceler bir engizisyon işkencecisi gibi ruhunu sürekli kamçılıyor ve çiviler çakıyor ama sen işkencecine aşık olmuşsun onları bir türlü bırakamıyorsun.

Egon zihninle iş birliği yapıp sürekli senden yeni bir şeyler istiyor. 

Daha fazla mal, daha fazla saygı ve daha fazla aşk.  
Daha çok yemek, daha çok giyinmek ve daha çok sevişmek istiyor. 
Sürekli istiyor. 
Acımasız bir binici elinde önüne iple uzatılmış kuru bir havucun peşinden koşan ve koşmaktan kemikleri çıkmış zavallı bir beygir gibisin.

Acı sadece acıdan beslenir. Acı çektikçe daha fazla acı üretmek istiyorsun. Acının ilacı kendine ve başkalarına acı çektirmek değil elindekilerle mutlu olmayı başarabilmektir.

Kafanda duyduğun sesler sen değilsin.
Egon ve zihnin sürekli seninle konuşuyor. 
Sürekli mızmızlanan ve korkan, her şeyden şikayet eden seslerin aslında sana ait olmadığını gerçekten anlayabildiğin zaman tüm acıların son bulacaktır. Bütün aşmış ve ermiş dediğin insanlara bu oldu.

Kim olduğunu çevre şartların, geçmişin ve gelecek hakkındaki düşüncelerin belirlemez. Sen zaten olduğun gibisin kafanı karıştıran sadece susmayan egon ve zihnin.

Geçmiş hakkındaki hayallerinin ve hatıralarının şu an üstünde hiç bir etkisi yoktur ve dün yediğin kızarmış köfteler hayalinde ne kadar güçlü olursa olsun içinde bulunduğun şu anda karnını doyurmaz.

Zihnini ve egonu susturmanın tek yolu içinde bulunduğun anın farkına varman ve elindekilere şükretmeye başlamandır. Farkında olmadığın hiç bir şeye şükredemezsin. 

Hocam benim hiç bir şeyim yok deme sakın çünkü bu yazıyı okuyabiliyorsan bir çift işe yarar gözün var demektir. İstersen onlar olmadan bir hafta geçirmeyi dene.

Başkalarına kendini açıklamaya çalışmaktan vazgeç. Açıklanan her şey sınırlanmış demektir. Başkaları seni nasıl tanımlarsa tanımlasın bu onların sorunudur çünkü bunu yaptıkça kendilerini sınırlamış olacaklardır.

İnsanlarla bir araya geldiğinde toplumun sana verdiği rolü oynama sadece kendin ol. 

Mesleğin veya bağların sen değilsin bu sadece toplumun sana verdiği roller. 

Örneğin ben yazar ve eğitmen değilim bunlar sadece toplumsal rollerim ama gerçek ben o roller değil. 

Yaşam ilginç şekilde gelişmen için ihtiyaç duyduğun deneyimleri sana yaşatır. 

Şu an her ne yaşıyorsan buna bir şeyleri öğrenmek için ihtiyacın var demektir. 

Tabi bunu kabullenmek kolay değil ben bile yazarken tam anlamıyorum ama sistem böyle çalışıyor. 

Zorlu dersler istemiyorsan çabuk öğren ve kitaplarla akıllı insanların tecrübelerinden faydalan.

Her şeyi çok ciddiye alma. 
Sana her şeyi aşırı ciddiye aldıran mıymıntı zihnin. 

Hatta bu yazıyı bile çok ciddiye alma. Beni de ciddiye alma. Ama kendin olabilmeyi ve evrenin çalışma şeklini anlamayı ciddiye al. Kim olduğunu ve yaşamdaki amacını da ciddiye al.

Şu saniye bu yazıyı okuduğun an elinde olan tek gerçek şeydir. 

Bu ana yoğunlaşarak değerli zihin enerjini geçmiş ve geleceğe çok fazla harcama.

Şu anda verdiğin kararlar sonraki tecrübelerini belirleyecek.

Şu an yaşadığın hayatı geçmişte verdiğin ya da vermediğin kararlar belirledi.

Örneğin bu yazıyı okumaya karar vermen ve şu an okuduğun cümleye kadar okumuş olman yaşamında bir şeyleri değiştirebilir. 

Hiç bir şey boşuna ve tesadüf değildir.

Evet yazı bitti.

Anlama ve öğrenmeye devam etmek istiyorsan You Tube kanalıma da beklerim. Linki aşağıda.


Bak gene bir karar vermen gerekiyor.  Bakalım hangi kararı vereceksin.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q