Ana içeriğe atla

SAYGI DUYULAN BİR İNSAN OLMANIN 5 YOLU


 

SAYGI DUYULAN BİR İNSAN OLMANIN 5 YOLU

Sevgili dostlar,

Yaşamda başkalarına saygı göstermek kadar saygı görmekte önemlidir. Eğer yeterli saygıyı göremiyorsan kısa zamanda suyu kesilmiş güle döner ve sararıp sorarsın.

Saygı görmeyi herkes ister ama buradaki önemli ve esaslı husus saygıyı hak etmen gerektiğidir.

Kimse sana hak etmeden havadan bonus saygı göstermeyecektir ve her şeyin bir yolu yordamı olduğu gibi bu saygı meselesinin de bir yolu yordamı vardır.

Şimdi dostum ailenizin Algı Yönetimi uzmanı olarak nasıl daha fazla saygın bir insan olabileceğinin sırlarını sana madde madde veriyorum efendim.

1) İLETİŞİM USTASI OL

Dostum iyi bir iletişimci olmak demek eşittir saygın insan olmak demektir. 

Seni altınla kaplasak ve üstüne elmaslar saçsak eğer berbat bir iletişimciysen insanlardan samimi saygı kazanmanın mümkünü yoktur. Öncelikle iletişim kurduğun insanlarda samimi ve sıcak bir algı oluşturmayı bilmelisin. Kimse iki yüzlü, kaba saba ve soğuk insanlara saygı duymaz. İyi konuşmalısın ve genel kültürün kuvvetli olmalı. İnsanlar seninle konuştuğu zaman bilgini ve kültürünü hissetmeli. Konuşma şeklin rafine ve düzgün olmalı. Kaba saba ve küfürlü konuşursan verdiğin algıda kaba saba olacaktır. Yani iki lafında bir a-m ve k harflerinin bileşimini kullanmayı alışkanlık hale getirmişsen saygın bir imaj vermen çok zor. 

İletişim sadece konuşmak değil aynı zamanda dinlemektir. Car car konuşan, boş yapan ve sürekli karşısındakilerin sözünü kesenler saygı falan görmez. Kaliteli ve samimi şekilde karşısındakini gerçekten dinleyenler saygı perisinin kalbini de çalar. Kısacası güzel konuş ve bolca dinle

2) DUYGULARINA HAKİM OL

Duygularına hakim olamayan kendine de hakim olamıyor demektir ve kimse böyle birine saygı duymaz. 

Zor zamanlarda sakin kal ve hemen panik atağa girme. Konuşman sakin ve rahatlatıcı olsun. Ufacık streste sesin çatlamaya ve titremeye başlıyorsa güçsüzlük algısı üretirsin. Her tür olumsuzlukta hemen kötü bir duygu durumuna girmeden önce nefes alıp düşün. En ufak gürültüde karalar bağlarsan veya önüne sallanan her kırmızı şala boğa gibi saldırırsan olmaz bu işler. Saygın insanlar en zorlu durumlarda bile duygularına hakim olup sakin kalabilen kişilerdir. Özellikle tartışma durumlarında karşındaki kişi sana damarları patlarcasına bağırsa bile sakin şekilde karşılık verebiliyorsan bu işi çözdün demektir.  

3) BEDEN DİLİNE HAKİM OL

Dik dur, insanların gözünün içine bak ve sakin bir ses tonuyla konuş. İki büklüm durup, gözlerini top gibi çevirerek, cırtlak bir ses tonuyla konuşmamaya çalış. Beden dili dışarıya verdiğin algıya son derece etki eder.  Kötü bir beden dili ve mıy mıy  konuşma şekli seni müthiş kararsız ve zayıf göstereceği için bu yoldan saygınlığa ulaşılmaz.

4) PROBLEM ÇÖZÜCÜ OL

İnsanlar sürekli vik vik vik her şeyden şikayet eden ve sorun üretenlere saygı duymazlar. Tam tersine sorunlara sakince çözüm üreten ve şikayet etmek yerine iş üretenler değer kazanır. Stresli bir durum oluştuğunda hemen sinirlenip şikayet etmeye başlıyorsan insanları itersin. Tam tersine stresli bir durum oluştuğunda sakince çözümler üretiyorsan bunu gören diğerleri seni lider olarak algılar ve otomatik saygı duruşuna geçerler.

5) DIŞ GÖRÜNÜŞÜNE ÖZEN GÖSTER

Atalarımız "ye kürküm ye" derken boş laf etmemişlerdir. Sen önemsemesen bile giyim kıyafet şeklin başkalarının sana nasıl davranacağını belirler. Dünyanın en akıllı, becerikli ve eğitimli insanı olsan bile eğer üzerinde pis ve berduş kıyafetler varsa kimsenin sana saygı göstermesini boşuna bekleme. 

Kendine gösterdiği özen aynı zamanda kendine verdiği değeri de gösterir. Kendine değer vermeyen başkalarına hiç değer vermez demektir ve insanlarda bunu hemen anlarlar. Her yere en pahalı marka kıyafetlerle git demiyorum ama temiz ve tertipli olmaya çalış.

Evet dostum kısacası saygı görmek dışarıya saygınlık algısı verebilmekle alakalıdır. Bu konuda kanalımda bulabileceğin "Nasıl Karizmatik Olunur ?" videom sana oldukça faydalı olacaktır.

İşte kanal burada

https://www.youtube.com/c/AydinSerdarKuru

Hak ettiğin saygıyı gördüğün ve hak edenlere saygı gösterdiğin dengeli bir yaşam sürmen dileklerimle

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni