Ana içeriğe atla

İŞYERİNDEKİ TOKSİK İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN 5 YOLU

 


İŞYERİNDEKİ TOKSİK İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN 5 YOLU

Sevgili dostlar,

Toksik insan adını verdiğimiz ve hayattaki tek amacı başka insanları duygusal olarak manipüle ederek yönetmek olan tiplerle hem özel hem de iş hayatımızda sıklıkla karşılaşırız.

Özel hayatımıza giren toksiklerle mesafe koymak kolayken iş yaşamında bu pek de öyle olmaz. Aynı iş yerinde çalıştığın veya amirin olabilen bu tür toksiklerle mücadele etmen eğer işin psikolojik dinamiklerini bilmiyorsan bitirici olabilir. 

Verdiğim Algı Yönetimi eğitimlerinde en fazla soru aldığım bu toksik insanlar meselesinde ailenizin Algı Yönetimi uzmanı olarak sana bir kaç tüyo vermek isterim.

1) Cephaneni önceden hazırla.

Toksiklerin en büyük numarası seni kendi istedikleri ruhsal duruma sokmaktır. Örneğin sabah işe gelirsin daha uyanmadan toksik gelir "Bugün çok sinirli gözüküyorsun dün eşinle kavga mı ettin ?" der. Ya da "Çok bezgin gözüküyorsun bu iş sana zor geliyorsa seni çay servisine alalım" türü psikolojik saldırılara girişir. Burada amacı seni öfke veya yenilmişlik duygusu gibi tepkilere zorlamak ardından yönlendirmektir. Bu tür saldırılara anında cevap vermen lazımdır ama bunu kızmadan veya duygusal duruma girmeden yapman lazım. Eğer hazır cevap değilsen (bol kitap okuman gerek hazırcevaplık için) kendine önceden vereceğin yanıtlar hazırla. Örneğin "Duygusal durumumun sizin tarafından belirlenmesini kabul etmiyorum lütfen sözlerinize dikkat edin" türü ani bir kontra-laf karşı tarafı hazırlıksız yakalayacak ve inisiyatifi sana verecektir.

2) Sakin kal.

Toksikler negatif duygularla beslenir. Örneğin öfkelenmen, sinir krizine girmen, tehditler savurman veya ağlaman onların tam da istediği enerjidir. Ürettiğin enerjiyi alır sana karşı güzelce kullanırlar çünkü teflon tava kızgın yağdan korkmaz. O sebeple ilk yapacağın üzerine öfkeyle gelen bir toksiğin öfke düzeyini aşağı çekmektir. Sakin kal ve öfkeyle sana bağırdığı anda "Sizinle mantıklı bir konuşma yapabilmek için sakinleşmeniz gerekiyor, böyle bağırarak anlattığınız hiç bir şeyi anlamıyorum eğer daha sakince söylerseniz durumu anlayıp fikir üretebilirim" şeklinde bir cevapla karşıla. Böyle bir cevaptan sonra eğer öfkesini sürdürürse zayıf gözükeceği için bir çok toksik vitesi geri alır. Böylece sen de kendi öfke durumunu kontrol edebilirsin. Bazı durumlarda sakin kalmanın toksikleri daha da saldırganlaştırması mümkünse de sakin kalmakla pasif kalmak arasındaki farkı iyi ayarlayabilirsen toksiği enerjisiz bırakabilirsin. 

3) Görmezden gelme taktiği uygula

Duygu durumunu bozmak için çabalayan bir toksiğin saldırılarını tamamen görmezden gelip dikkatini vermezsen etkisinden korunabilirsin. Aynen sosyal medyada yaptığın bir paylaşıma yapılan olumsuz yorumları okumazsan seni etkilemeyeceği gibi. Toksik tüm çabasına rağmen senin duygu durumunu etkileyemediğini anlarsa daha az enerji harcayacağı başka bir kurban arayışına girebilir. 

4) Onları özeline sokma

Toksiklerin başka bir yöntemi de sana pohpohlamaya yaklaşmaktır. İlk başlarda "bu iş yerinde senin gibi akıllısı yok seni kendime benzetiyorum" veya "sen verilen her işi yaparsın geleceğin parlak" gibi poh pohlarla sana yaklaşır. 

Sonra sana yavaş yavaş lafta çok önemli gizli bilgiler verir "bak falan filan bey geçenlerde müdürden fırça yemiş haberin olsun" veya "fişmekan fişmekan hanım senin hakkında konuşuyor ona dikkat et" gibisinden. 

Bunu yapmasının sebebi dostunmuş gibi gözükmek ve onu kolladığını düşünmeni sağlamaktır. Sen de bunlara karşı ona bilgi taşımaya başlarsan paçayı kaptırdın gitti. 

İkinci aşamada seni bir takım kuraldışı işlere ortak etmeye başlar "biz burada bunu hep yaparız bir kerecik yapmaktan bir şey olmaz" gibi şekillerde seni kuraldışı hatta yasa dışı işlere yönlendirir. İyice battıktan sonra da seni ilk ele veren kendisi olur. 

Bu tür durumda bir toksik sana pohpoha başlarsa bunlara kulağını tıka ve başkaları hakkında bilgi verdiği zamanda "bunları neden bana söylüyorsunuz ilgilenmiyorum" diyerek savuştur. Kurallar konusunda ki tavsiyelerini de hiç bir zaman dinleme. Kısaca toksik bir insanın iyi biri olabileceği fikrini "başkalarına kötü ama bana iyi davranıyor" saçmalığını aklından çıkar. Bir akrep her zaman akreptir.

5) Toksikler her türlü saldırılarında problemin sende olduğu propagandasını yayarlar. Yani "sana kızıyorum ama suç senin beceriksizliğin" veya "zayıf olduğun için bu kadar üstüne geliyorum sırf güçlen diye" şeklinde topu her zaman senin sahana atarlar. Genel olarak da çoğu insan toksikler üzerlerine geldiği zaman kendilerini suçlar. Böyle durumlarda her zaman realist analizler yap. "Bu kişinin benden istedikleri mantıklı mı? "Görmem gereken saygıyı görüyor muyum ?" "Bu kişinin benimle ilişkisi tek yanlı ve sadece onun çıkarına mı çalışıyor ?" gibi soruları dürüstçe cevapla. Hatta güvendiğin kişilerin fikrini al. Kısacası kendini suçlama çarkından çık.

Evet dostum kısaca kullanabileceğin bazı teknikler bunlar. Bu konuda kanalımda bulunan "Kendini Koruman Gereken 5 Manipülasyon Tekniği" videomu da izleyebilirsin. Kanalda pek çok faydalı videomu da bulabilirsin.

Buyurunuz kanal

https://www.youtube.com/c/AydinSerdarKuru

Toksiklerden uzak bir hayat dileğiyle

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni