Ana içeriğe atla

HABERLER NEDEN HEP MORAL BOZUCU ?


 

HABERLER NEDEN HEP MORAL BOZUCU ?


Sevgili dostlar,

Gün geçmiyor ki hem ülkemizde hem dünyada bir felaket veya trajedi haberiyle uyanmayalım

Peki neden böyle ?

İşler giderek kötüleşiyor mu ? Tarihin en kötü günlerini mi yaşıyoruz yoksa başka bir faktör mü var ?

İşlerin daha iyi veya daha kötü gitmesi konusu yoruma açık ama her yandan üstümüze felaket haberlerinin yağmasının bilimsel sebepleri var.

Kanada McGill üniversitesinden araştırmacılar Marc Trussler and Stuart Soroka 2014 senesinde bir araştırma yaptılar.

Buna göre bir grup gönüllü deney için üniversiteye çağrıldı. 

Önlerine haber siteleri kondu ve ilgilerini çeken haberlerle makaleleri okumaları söylendi. 

Deneycilerin tek istekleri ilgilerini çeken haberleri gerçekten de okumalarıydı.

Onlar sitedeki haberleri okurken özel bir cihazda göz bebeklerinin hareketlerini ölçüyordu.

Deney yüzlerce kişiye uygulandı ve sonuçlar aslında bekleniyordu.

Deneye giren kişilerin ezici çoğunluğu haber sitelerindeki en korkunç, dehşetli ve kötü haberlere dikkat kesiliyorlar ama içeriği güzel olan haberlere pek de dikkat etmiyorlardı. 

Bu deneyin dışında yapılan başka çalışmalarda benzer sonuçlar verdi.

Örneğin Amsterdam üniversitesinde 2003 senesinde yapılan bir çalışma buna güzel bir örnek.

Buna göre deneklerin önlerindeki ekranlardan hızla kelimeler geçiriliyor ve kelimeleri algıladıkları anda ellerindeki düğmeye basmaları söyleniyordu.

Denekler gözlerinin önünden geçen yüzlerce kelime arasından "bomba", "kanser" ve "savaş" gibi kötü içerikli kelimeleri son derece hızlı algılarken "bebek", "eğlence" ve "gülmek" gibi kelimeleri çok daha yavaş algılıyorlardı.

Kısacası insanlar yaşamda kalma güdüleri kuvvetli olduğu için dikkatlerini hep tehdit unsurlarına vermekteler.

Medya ve sosyal medyada insanların dikkatini çekmek en önemli olgu olduğu içinde medya tüm gücünü gerek ülkeden gerek dünyadan bulabildiği tüm kötü haberleri manşete çekmek için kullanmakta.

Bunun yanı sıra siyasi propaganda ve algı yönetiminde de ilk amaç insanların dikkatini çekmek olduğu için tüm siyasi gruplar veya insanları kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmek isteyenler de olayları olduğundan çok daha dehşetli ve korkunç göstermeye çalışmakta.

Burada anlatmak istediğim dünyada işlerin kötü olmadığı veya olumsuz olayların gerçekleşmediği değil.

Ancak medya, sosyal medya, siyasi propaganda unsurlarının tamamı aynı anda olumsuz duyguları kullanmaya çalıştığı için yaşananların algısına yükseltici etkisi oluşturuyorlar. 

Gerçekleşen olayın kötülük oranı on üzerinden yediyse yükseltme etkisi sayesinde algılanan kötülük on üzerinden dokuz gibi algılanabilir.

Bu durumun uzun sürmesi de milyonlarca insanda başta çaresizlik ve umutsuzluk. Bunu takiben de depresyon benzeri türlü sıkıntılara sebep olacaktır.

Kısacası çevrenizdeki olayları takip etmenizde sorun yoktur. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki size ulaşan ve dikkatinizi çeken her şeyin volümü güçlü hoparlörler üstünden size ulaşmaktadır.

Korkunun en etkili yönlendirme araçlarından bir tanesi olduğunu da hiç unutmamak lazımdır.

Bu konuda "Makyavel ve Güç Kullanmanın Yolları" isimli videomu izlemenizi tavsiye ederim

https://www.youtube.com/watch?v=yIkmT39_Iyo&pp=sAQA


Sevgilerimle
 


Yorumlar

  1. Ellerinize sağlık hocam, severek ve üzülerek okudum. Bugün de tweeter'da yaptığım bir yorumda pollyana olarak eleştirildi, halbuki paraya ben de Allah cezalarını.... Tarzında nahoş sadece öfke kusucu şeyler yazsaydım, "olması gereken" bu olduğu için, normal karşılanacaktı. Hiçbir zaman anlayamayacağım kötülüğü besleyen, büyüten insanları, hiçbir zaman.... Sevgi ve saygı ile. İyi ki varsınız..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q