Ana içeriğe atla

HABERLER NEDEN HEP MORAL BOZUCU ?


 

HABERLER NEDEN HEP MORAL BOZUCU ?


Sevgili dostlar,

Gün geçmiyor ki hem ülkemizde hem dünyada bir felaket veya trajedi haberiyle uyanmayalım

Peki neden böyle ?

İşler giderek kötüleşiyor mu ? Tarihin en kötü günlerini mi yaşıyoruz yoksa başka bir faktör mü var ?

İşlerin daha iyi veya daha kötü gitmesi konusu yoruma açık ama her yandan üstümüze felaket haberlerinin yağmasının bilimsel sebepleri var.

Kanada McGill üniversitesinden araştırmacılar Marc Trussler and Stuart Soroka 2014 senesinde bir araştırma yaptılar.

Buna göre bir grup gönüllü deney için üniversiteye çağrıldı. 

Önlerine haber siteleri kondu ve ilgilerini çeken haberlerle makaleleri okumaları söylendi. 

Deneycilerin tek istekleri ilgilerini çeken haberleri gerçekten de okumalarıydı.

Onlar sitedeki haberleri okurken özel bir cihazda göz bebeklerinin hareketlerini ölçüyordu.

Deney yüzlerce kişiye uygulandı ve sonuçlar aslında bekleniyordu.

Deneye giren kişilerin ezici çoğunluğu haber sitelerindeki en korkunç, dehşetli ve kötü haberlere dikkat kesiliyorlar ama içeriği güzel olan haberlere pek de dikkat etmiyorlardı. 

Bu deneyin dışında yapılan başka çalışmalarda benzer sonuçlar verdi.

Örneğin Amsterdam üniversitesinde 2003 senesinde yapılan bir çalışma buna güzel bir örnek.

Buna göre deneklerin önlerindeki ekranlardan hızla kelimeler geçiriliyor ve kelimeleri algıladıkları anda ellerindeki düğmeye basmaları söyleniyordu.

Denekler gözlerinin önünden geçen yüzlerce kelime arasından "bomba", "kanser" ve "savaş" gibi kötü içerikli kelimeleri son derece hızlı algılarken "bebek", "eğlence" ve "gülmek" gibi kelimeleri çok daha yavaş algılıyorlardı.

Kısacası insanlar yaşamda kalma güdüleri kuvvetli olduğu için dikkatlerini hep tehdit unsurlarına vermekteler.

Medya ve sosyal medyada insanların dikkatini çekmek en önemli olgu olduğu içinde medya tüm gücünü gerek ülkeden gerek dünyadan bulabildiği tüm kötü haberleri manşete çekmek için kullanmakta.

Bunun yanı sıra siyasi propaganda ve algı yönetiminde de ilk amaç insanların dikkatini çekmek olduğu için tüm siyasi gruplar veya insanları kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmek isteyenler de olayları olduğundan çok daha dehşetli ve korkunç göstermeye çalışmakta.

Burada anlatmak istediğim dünyada işlerin kötü olmadığı veya olumsuz olayların gerçekleşmediği değil.

Ancak medya, sosyal medya, siyasi propaganda unsurlarının tamamı aynı anda olumsuz duyguları kullanmaya çalıştığı için yaşananların algısına yükseltici etkisi oluşturuyorlar. 

Gerçekleşen olayın kötülük oranı on üzerinden yediyse yükseltme etkisi sayesinde algılanan kötülük on üzerinden dokuz gibi algılanabilir.

Bu durumun uzun sürmesi de milyonlarca insanda başta çaresizlik ve umutsuzluk. Bunu takiben de depresyon benzeri türlü sıkıntılara sebep olacaktır.

Kısacası çevrenizdeki olayları takip etmenizde sorun yoktur. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki size ulaşan ve dikkatinizi çeken her şeyin volümü güçlü hoparlörler üstünden size ulaşmaktadır.

Korkunun en etkili yönlendirme araçlarından bir tanesi olduğunu da hiç unutmamak lazımdır.

Bu konuda "Makyavel ve Güç Kullanmanın Yolları" isimli videomu izlemenizi tavsiye ederim

https://www.youtube.com/watch?v=yIkmT39_Iyo&pp=sAQA


Sevgilerimle
 


Yorumlar

  1. Ellerinize sağlık hocam, severek ve üzülerek okudum. Bugün de tweeter'da yaptığım bir yorumda pollyana olarak eleştirildi, halbuki paraya ben de Allah cezalarını.... Tarzında nahoş sadece öfke kusucu şeyler yazsaydım, "olması gereken" bu olduğu için, normal karşılanacaktı. Hiçbir zaman anlayamayacağım kötülüğü besleyen, büyüten insanları, hiçbir zaman.... Sevgi ve saygı ile. İyi ki varsınız..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni