Ana içeriğe atla

PROPAGANDA BEYNİ NASIL ETKİLER ?PROPAGANDA BEYNİ NASIL ETKİLER ?

Sevgili dostlar,

Propaganda beyninizin zihinsel fonksiyonlarını psikolojik araçlarla etkileme tekniklerinin bütünüdür.

Bugün başta Amerikada "fake news" modelinde görüldüğü üzere tüm dünyada siyasi ve ekonomik çıkarlar amacıyla yapılan ve hiç ara vermeden üzerinize boşaltılan dev bir propaganda sağanağı altındasınız.

Propagandanın boyutu ve çeşitliliği o kadar arttı ki ne doğrudur ne yalandır anlamamız iyice zorlaştı.

Önümüze konulan bilgilere güven azaldıkça da bunun yansıması olarak insanların haberlere,eğitime ve bilime güvenleri de azalmaya başladı.

Mesela şu anda medyada sıkça gördüğümüz ve Çinde ortaya çıktığı söylenen "Corona Virüsü" haberleri gerçek mi yoksa bir takım ilaç şirketlerini zengin etmek için kamuoyu hazırlayıcı bir "haber reklam" mı ? anlayamıyoruz.

Yani önce "hastalıkla korkut"  sonra "panik üret"  en sonunda da paniğe yakalanmış insanlara da "ilaç sat"  tiyatrosu mu var karşımızda yoksa gerçekten bir virüs salgını mı var hiç birimiz emin değil.

Gelin size biraz propaganda beyninizi nasıl etkiliyor bahsedeyim.

Öncelikle bilin ki propaganda zaten var olan duyguları özellikle korkuları kullanır.

Çocuğunun hasta olma korkusundan tut işini kaybetme endişene kadar zaten içinden mırıldandığın her tür korku propagandanın hedefidir.

Korku beyninin düşünme ve analiz yeteneklerini de zayıflatacağı için propagandanın içine işlemesi daha kolay olur.

Mesela Hindistan'dan gelerek ülkemizde üreyen bir tür kenenin ısırdığı insanların öldüğü ve her gün hastanelere yüzlerce kene vakasının gittiğini saat başı haberlerde görmeye başlarsan artık çimlere bile oturmaya korkar, ufacık bir kaşıntı hissettiğin zamana acil servise koşarsın.

Üstelik bir de piyasaya kokusuyla keneleri rahatsız edip senden uzak tuttuğu söylenen bir "sprey" çıkarırlarsa gidip ne olur ne olmaz diyerek o spreyden beş altı kutu edinirsin. Çünkü korku aklını almıştır.

Propagandanın ikinci gücü hedef seçtiği insanların ona inanma ihtiyacıdır.

Örneğin yaşlanmak bir gerçektir. Ne yaparsan yap yaşlanmanın önüne geçemezsin.

Ama reklam propagandası sana beş yüz liralık bir kremle yüzündeki kırışıklıkların azalacağını söylerse içten içe buna inanmak istediğin için gidip o kremi alıp yüzüne boca edersin.

Propagandanın beynini ele geçirmesiyle mücadele etmek için sana üç yöntem tavsiye edebilirim.

a) Tüm korkularını sorgula özellikle önüne "korksana" diye konulan korkuları. Korkularının bir çoğunun hiç bir mantıklı sebebi olmayabilir.

b) Önüne konulan tüm bilgileri ve haberleri titizlikle sorgulayıp analiz et. Hiç bir habere bu en yakınından bile geliyor olsa iyice ölçüp tartmadan inanma. Hele hele o haberlere kanarak bir eyleme geçmeden önce çok daha fazla ölç biç.

c) Bugünkü teknolojinin her tür resmi ve video görüntüsünü üretebileceğini aklından hiç çıkarma. Vefat etmiş büyük dedenin yüz yıllık bir resminden onun üç boyutlu hologramını üretip seninle sohbet ettirebileceklerini bil.

Kısacası her zaman olduğu gibi propaganda bataklığından Allahın sana verdiği aklını kullanarak ve devamlı tefekkür ederek çıkabilirsin..

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q