Ana içeriğe atla

İŞ HAYATININ 3 ALTIN KURALI


 

İŞ HAYATININ 3 ALTIN KURALI

Sevgili dostum


Biliyorum bu konudaki tonlarca akıl verme ve nasihat yazısından sıkıldın. Üstelik hocam böyle şeyler bu ülkede işe yaramaz bu ülkede çakallıklar, yalakalıklar işe yarar da diyebilirsin. Ancak dostum bir takım evrensel işler vardır ki eninde sonunda hayatına değer katar zaten sana anlatacağım şeyler iş hayatında kullanacağın Excel tablosu değil tüm hayatında kullanabileceğin kurallar. 


Evet ailenizin Algı Yönetimi uzmanı olarak başlıyorum, toplanın etrafıma    


 1. Kendini Sürekli Geliştir


Psikolojik Sebep: Yetenek Teorisi ve Büyümeye yönelik zihinsel yapı


Kendini sürekli geliştirmek, iş yerinde ve kişisel yaşamda başarı için esastır. Carol Dweck'in "Büyüme Zihniyeti" teorisi, başarıya giden yolda zorlukları fırsat olarak görmemizi ve yeteneklerimizi geliştirebileceğimize inanmamızı önerir. Bu yaklaşım, stres ve başarısızlıkla daha sağlıklı bir şekilde başa çıkmamızı sağlar. Kısacası dostum iş hayatında karşına bir takım engeller, problemler ve imkansızlıklar çıktığı zaman şikayet edeceğine veya birilerini suçlayacağına tüm bu zorlukları kendini geliştirmek için fırsat olarak göreceksin. Örneğin sana hiç anlamadığın bir iş verdiler. Hemen ben bu işlerden anlamam diye bağırmak yerine bir durup acaba bu yeni işten bana fayda verecek neler öğrenebilirim diye düşün. Belki öğreneceğin yeni beceri sana bambaşka kapılar açacak nereden biliyorsun ? 


Tabi sadece işyeri yetmez kendini farklı alanlarda da geliştirmen lazım ve o alanda bol bol okuman, eğitim görmen gerekiyor. Örneğin Sosyal Psikoloji, Algı Yönetimi, İngilizce ,Yapay Zeka ve Sosyal Medya gibi konularda kendini geliştirmen sana müthiş yeni yollar açacaktır.


Kısacası her durumda bu ne olursa olsun mutlaka kazanabileceğin bir avantaj ve öğrenebileceğin bir şeyler vardır. Bu yazımdan sırf bunu hatırlasan ne güzel olur.


Pratik Uygulama Önerileri:


Eğitim ve Kurslar: İşinle ilgili online kurslar, seminerler veya atölye çalışmalarına katıl.


Mentorluk: Alanında deneyimli bir kişiden rehberlik al.


Hedef Belirleme: SMART (Özgül, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili, Zamanlı) hedefler belirle ve düzenli olarak bu hedeflerini  gözden geçir.


2. İletişim Yeteneklerine Yatırım Yap


Psikolojik Sebep: Sosyal Bağlantı ve Güven


Etkili iletişim yetenekleri, iş yerinde güven ve saygı oluşturur. Daniel Goleman'ın "Duygusal Zeka" teorisi, sosyal becerilerin ve empatinin, iş başarısı için kritik olduğunu gösterir. Buradan önemli nokta dostum şunu iyice kafana sokman. Ne kadar eğitimli, tecrübeli, bilgili ve çalışkan olursan ol eğer üst düzey sosyal becerilerin yoksa iş hayatında da özel hayatında da bir yerlere varman çok zor. İnsan toplumsal bir varlıktır ve toplum içinde önem kazanmanın en önemli yolu sosyal iletişim becerilerdir.


Pratik Uygulama Önerileri:


Aktif Dinleme: Karşındaki kişiyi dikkatli bir şekilde dinle ve anladığını göster.


Vücut Dili: Göz teması kur, yüz ifadeni kontrol et ve uygun jestler kullan.


Duygusal Zeka Testleri: Kendi duygusal zekanı ölçmek ve geliştirmek için çeşitli testler ve alıştırmalar yap.


Eğitim Al : Bu konularda Algı Yönetimi, Beden Dili, Diksiyon, Kişisel İmaj ve Koçluk gibi eğitimler alabilirsin. İletişim becerileri ve Algı üstüne alacağın her tür eğitim inan son model spor araba almandan çok daha fayda verecektir sana. Çünkü araba eskir ama aldığın bilgi zamanla daha da güçlenir. 3. Çalışma ve Yaşam Dengesini Koru


Psikolojik Sebep: Stres Yönetimi ve İyi Olma Hali


Çalışma hayatının stresini dengelemek için kişisel zaman önemlidir. Bu denge, psikolojik ve fizyolojik sağlığı korur, iş performansını artırır. Dostum iş hayatı "sevdiğin işi yap" gibi klişelerden çok farklıdır. En severek yapacağın şey bile iş haline dönüştüğü anda işin rengi değişir. Örneğin benim hayatımda en sevdiğim şey kitap okumaktır ama eğer bana kitap okumayı iş olarak yaptığım örneğin yayın evi editörlüğü gibi pozisyon verseler o çok sevdiğim kitaplar gözüme o kadar güzel gelir miydi bilmiyorum. O sebeple iş yaşamında stresi doğal kabul edeceksin. Burada mesele stresi yönetmeyi öğrenmek. Bağırıp çağırmak veya akşamları beş tane bira içmek çözüm değil ne yazık ki. Peki ne yapabilirsin. Aşağıya yazıyorum                  


Pratik Uygulama Önerileri:


Zaman Yönetimi: İş ve kişisel yaşam arasında denge kurmak için bir ajanda veya uygulama kullan. Yani neyi ne zaman yapacağını programla. Ya babadan kalma defter kullan ya da bu konuda bir ton uygulama var onları indir. Kendine Haftalık, Aylık ve Yıllık planlar yap. Bu planları aşırı kutsallaştırmadan esnek bir şekilde uygula. Örneğin salı akşamları film izlenecekse aman şu raporlara bakayım deme o filmi izle. Eğer Cumartesi akşamını eşinle veya arkadaşlarınla geçireceksen bundan da taviz verme. İş telefonunun işte kalsın ve özel zamanlarını mutlaka koru. Yani düdüklü tencerende buhar biriktirme mutlaka aralarda buharı dışarı at. 


Hobiler ve Aktiviteler: Stresi azaltacak aktivitelerde bulun. Bir hobin olsun. İster balık tut, ister kitap oku ister tak çantanı gez. Ama mutlaka hobilerine ve sosyal aktivitelere önem ver. Bir ton maaş alıp haftada bir kere kafede bile oturamıyorsun o işte sorun vardır dostum.


Fizyolojik İhtiyaçlar: Yeterli uyku, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz. Bu üç silahşor yaşamının  olmazsa olmazıdır. Yeterince uyumaz, kötü beslenir ve hareket etmezsen biriken stres seni aç piranha balıklarının ete saldırması gibi kemiğine kadar yer bitirir. 


Son olarak, çalışma ve yaşam dengesi; bu, modern çalışma hayatının en büyük zorluklarından biri. Bizim dedelerimizde olmayan türlü meselelerle boğuşuyoruz. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı ama bir yandan da zorlaştırdı. Örneğin senin deden büyük ihtimal günde yüz elli tane mail ve dört yüz tane mesaj cevaplamaya uğraşmıyor aralarda gidip çınar ağacının altında tahta sandalyede kahvesini höpürdetiyordu.


Bu konuda sana bir tavsiyem daha olacak. Yazıyı okuduktan sonra benim kanala gidip oradaki "Mutlu bir Yaşam İçin Edinilmesi Gereken Alışkanlıklar Nelerdir ? " videomu bir izle derim.


İşte kanalım burada

https://www.youtube.com/AydinSerdarKuru/


SevgilerimleYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni