Ana içeriğe atla

GÜZEL İNSANLARIN PSİKOLOJİK AVANTAJLARIGÜZEL İNSANLARIN PSİKOLOJİK AVANTAJLARI

Sevgili dostlar,

Siyasetten midemiz bulandığı için artık kendi alanımıza ve konularımıza dönelim diyorum. Ben bir Algı Yönetimi Uzmanı olarak seçimler konusundaki görüşlerimi kanalımdaki en son videoda anlattım analizlerimi yaptım benden bu kadar. Biz dönelim kendi ponçik kişisel gelişim konularımıza değil mi efendim.

Bugün sizlere güzel insanlardan bahsedeceğim. Malum Instagram sayesinde metrekare başına düşen güzel kadın ve erkek sayımızda ciddi bir artış var. Öyle bir hale geldi ki artık Sosyal Medyada hatta sokaklarda pek çirkine rastlamıyoruz. Estetik biliminin gelişmesi her birimize yeni kapılar açtı.

Peki hocam bu güzel insanların olayı nedir ve güzel insanların ne tür psikolojik avantajları vardır diyorsanız yaklaşın yamacıma size algı yönetiminde güzellik nasıl kullanılır anlatayım.

Öncelikle dostum güzellik ve fiziksel çekiciliğin insanların algıları üzerinde lazer silahı etkisi yaptığı bilimsel pek çok araştırmada kanıtlanmıştır. Yani burada boş laf etmeyeceğim. Bu güzellik denen nane ilk izlenimler, sosyal etkileşimler hatta kişinin yaşamdaki başarısı üzerinde gerçekten etkili. Çirkinler kabul etmek istemese de güzellik iş yapıyor kardeşim. Buyurunuz size tek tek anlatayım.

1) HALO ETKİSİ

Efendim Halo etkisi denen psikolojik fenomen insanların güzel ve iyi görünümlü insanları daha pozitif ve olumlu değerlendirmesine dayanır. Dion, Berscheid ve Walster'in 1972'deki araştırması, fiziksel çekiciliğin yargılama sürecini nasıl etkileyebileceğini göstermiştir. Fiziksel olarak çekici olan kişiler, daha az çekici olanlara göre daha zeki, yetenekli ve sosyal olarak kabul görür. Yani dostum örneğin zekası vasat, pek yetenekli olmayan ve utangaç bir arkadaş eğer ortalamanın üstünde güzel veya yakışıklıysa etrafındaki diğer insanlar tarafından olduğundan daha zeki, daha becerikli ve daha popüler olarak algılanır. Yani işyerindeki güzel arkadaşının terfi üstüne terfi almasının gördüğün gibi bilimsel bir temeli var. Buradan çıkaracağın sonuç şu olsun. Ben işimi yaparım, çalışan kazanır elması kızarır deme makyajına önem ver ve erkeksen biraz sakalını bıyığını düzenle. 

2)   İLK İZLENİM ETKİSİ

Bak dostum ne yazık ki kitaplar kapaklarına göre değerlendiriliyor. Keşke böyle olmasa ama böyle. Bu sebeple ilk izlenim cidden önemli. Örneğin yapılan bir deneyde daha çekici olanların daha fazla olumlu ilk izlenim oluşturduğu ve bu olumlu izlenimin zamanla devam ettiği görülmüştür (Willis & Todorov, 2006). Yani eğer birisi seni ilk defa gördüğünde fiziğinden, giyiminden, ses tonundan etkilenmişse sen tamamen saçmalasan bile seni olduğundan daha güçlü ve sempatik görüyor. Ancak bu keser iki türlü çalışıyor. Örneğin firmanda uzaktan tanıdığın üst düzey bir yönetici hafta sonu seni kafede salaş bir kıyafetle ve acayip sesler çıkararak muzlu süt içerken görürse bir hafta sonra onunla yapacağın toplantıya James Bond gibi gitsen bile o ilk izlenimi silmen çok zor. Bu sebeple her ortamda elinden geldiğince derli toplu olmaya çalış hele hele bir iş görüşmesine veya toplantıya en yüksek versiyonunla katıl. 

Şimdi bu denklemde eğer fiziğin düzgünse verdiğin ilk izlenimler her zaman üst seviye oluyor ve etrafındakiler da sana bu şekilde davranıyor.

3)  SOSYAL İLETİŞİM AVANTAJI

Fiziksel çekiciliğe sahip insanlar, genellikle daha iyi sosyal becerilere sahip olarak görülürler (Feingold, 1992). Bu, hem iş hem  kişisel ilişkilerde büyük avantaj sağlayabilir, çünkü bu kişiler daha rahat bir şekilde etkileşime girebilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilir.

Güzel kadın ve erkeklerin genelde daha popüler olmaları hatta öyle olmasalar bile daha girgin gözükmelerinin sebebi budur. Sosyal iletişimin önemli olduğu Halkla İlişkiler, Medya veya Satış gibi sektörler güzel insanların maça hep beş sıfır önde başlamalarının sebebi budur. Yahu güzel insanların Instagram takipçisi bile fazladır. 

4) İŞ PİYASASI DEĞERİ AVANTAJI

Fiziksel çekicilik, iş görüşmeleri ve iş başvuruları sırasında da avantaj sağlar. Hosoda, Stone-Romero ve Coats (2003) tarafından yapılan bir meta-analiz, çekici insanların iş başvurularında daha olumlu değerlendirmeler aldığını ve daha yüksek maaşlarla işe alındığını bulmuştur. Çok saçma ve haksız geliyor değil mi ? Ama işin gerçeği benzer öz geçmişlere sahip iki aday iş başvurusunda bulunduğunda ve mülakata girdiklerinde daha güzel veya yakışıklı olan ağzını bile açmadan maçı kazanmaya başlıyor. Şirketlerin en çok gol yediği alan da burası zaten. Tecrübesi olmaya bir İK uzmanı normalde işe almayacağı birini sırf fiziksel algısından etkilendiği için işe alıyor ve bir kaç ay sonra bu hata fark edilmeye başlanıyor. Bu sebeple bir iş görüşmesine olabilecek en güzel ve yakışıklı halinle gitmen cebindeki diplomalardan çok daha önemli dostum.

Şimdi efendim tüm bunlar, fiziksel çekicilik ile ilgili birçok bilimsel araştırmanın bulgularını yansıtmakta. Ancak, bu psikolojik avantajların varlığını kabul ederken, onların sadece genel eğilimler olduğunu ve her durumda geçerli olmayabileceğini bilmeniz de önemli. Her bireyin kendi benzersiz değerleri ve yetenekleri vardır, ve bunlar da başarıları ve etkileşimleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. 

Burada dengeli bakış çok önemli. Sadece fiziksel özellikler önemlidir önermesi de yanlıştır, ama fiziksel özelliklerin hiç bir etkisi yoktur önemli olan kafanın içindekiler de önemlidir lafı da aynı şekilde yanlıştır.

Bu anlattıklarımdan çıkaracağınız şudur.

Eğer fiziğiniz ortalamanın üstündeyse belli bir avantajınız var ama sadece buna güvenirseniz işin sonu pek iyi bitmez. Eğer fiziğiniz ortalamaysa biraz dezavantajınız var ama bunu bilerek kendinizi geliştirmeniz ve bu dezavantajı aşmanız önemli. Eğer görüntünüze ve imajınıza önem vermiyorsanız bu huyunuzdan vaz geçmeniz de önemli. Her zaman en iyi halinizde olmaya dikkat etmek bir çok zorluktan sizi koruyacaktır.

Evet diyeceklerim bu kadar.  Algı Yönetimi ve Kişisel Gelişim konularına merakım var diyorsanız tonlarca eğitim videomun olduğu kanalımı bir incelemende fayda var.

İşte kanalım buradadır.

https://www.youtube.com/c/aydınserdarkuru

SevgilerimleYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni