Ana içeriğe atla

BAŞARISIZ OLMANIN YOLLARI


BAŞARISIZ OLMANIN YOLLARI

Sevgili dostlar,

Adettendir her sene başı bizim gibi kişisel gelişim uzmanları tüm gün şampanya içip istakoz yemekten canımız sıkıldığında başarısız insanlara da bir hayrımız dokunsun diye yazılar yazarız. 

Neyse bende baktım şampanya şişesinin dibi gözüktü tam şöyle güzel bir başarı yazısı yazayım demiştim ki vazgeçtim.

Çünkü zaten şu zamana kadar bu yazılardan milyonlarca kez yazıldı. 

Üstelik şimdi yazıyı yazacağım herkes "hocam bizle dalga geçme bu ülkede başarılı olmanın yolları arkanda güçlü dayıların, güzel torpillerin olmasına ve üst düzey yalancılık becerilerine bağlıdır. En sağlam yolu babadan kalan merkezi yerden üç dükkan veya şöyle zengin bir kocadır kes sesini" diyecek. Bir ton laf yiyeceğim durduk yere. 

Bende iyisi mi farklı bir yol izleyeyim dedim. Şimdi ailenizin Algı Yönetimi Uzmanı olarak sana tam bir başarısızlık abidesi olmanın yollarını anlatacağım. Belki iyice dibe batarsan ayağını yere vurup yükselirsin. Bu anlattıklarımın tam tersini yaparsan da ne olacağı bilinmez belki başarılı bile olabilirsin ve beraber teknemde mojito içeriz. Böyle bir şey yapabileceğini hiç zannetmiyorum ama neyse.

Amaçsız ol: 

Başarısız olmak için ne yapmak istediğini bilmemen çok önemlidir. Bu nedenle, yaşamını ne yapacağını bilmeyen denize atılmış boş bir pet şişesi gibi geçirmen lazımdır. Hiç bir amaç koyma, dalga nereden vurursa ve rüzgar nereden eserse oraya savrul. Koca sakallı Hint Gurularının (ki hepsi nedense acayip zengindir) dediği gibi kendini "akışa bırak" zaten içi boş bir pet şişesi olarak başka şeyde yapamazsın. 

En ufak şeylerde bile öylesine karar ver. Rastgele diziler izle, gereksiz oyunlar oyna. Evde koltuğuna oturarak bir elde çayın boş boş duvarlara bakarak evrene mesaj gönder. Çevrendeki diğer amaçsız yoldaşlarınla amaçsız konuşmalar yap. Mesela Züge Zanlının programına çıkan adamın bacağa baktığı için papara yemesinden bahsedin. Hatta Internet üstünde gereksiz yazılar da yazabilirsin benim yaptığım gibi.     

Plansız ol :

Plan ve program yapmak enayilerin işidir. Akıllı insan gelişine yaşar ve göç yolda düzelir. Zaten amacında olmadığı için doğal olarak bir plan yapmana da gerek yoktur. Her gününü doğaçlama yaşa ve canın nasıl isterse öyle hareket et. 

Çalışma : 

"İşi bilecen işe gitmeyecen" ünlü atasözümüzde dediği gibi çalışarak başarılı olunmaz. En güzeli havadan ve beleşten para kazanmaktır. Bu doğrultuda her tür kumar imkanı zaten önüne serilmiştir. You Tube üzerinden alacağın  beleş bir tiyoyla borsada zengin olman son derece kolaydır. Çalışanlar tamamen aptallardan oluşur ve sen doğuştan dahi olduğun için kısa zamanda zengin olmak zaten kaderindedir. Hiç bir şey yapmasan bile en kötü durumda ailen sana bakmak zorundadır çünkü madem sana bakmayacaklardı neden doğurmuşlardır o zaman.

Öğrenmekten kaçın :

Öğrenmek boş iştir. Zaten bilmen gereken her şeyi biliyorsun. Arada mucize eseri bilmediğin şeyler olduğunu kabul edersen Google efendiye sorar beş saniye içinde hemen anlarsın. Her konuda doğuştan uzman olduğun için değme profesörler zaten sana yetişemez. Üstelik ülkemizdeki algoritmaya göre öğrendikçe daha başarısız olur,incinirsin. 

Hayat okulunda okuyanlar her zaman kazanır. İlkokul bitene kadar ailenden ve öğretmenlerden öğrendiğin şeyler sana hayatın boyunca yeterlidir. Kitap okumak boşa zaman ve para israfıdır. Çok ihtiyaç duyarsan You Tube üzerinde her kitabı anlatan beş dakikalık videolar vardır ve oradan hemen olayı anlarsın zaten. Bir de hiç bir zaman inanç, fikir ve görüşlerinin yanlış olabileceğini düşünmemen gerekir eğer yeni şeyler öğrenirsen sabit fikirlerinden şüphe etmeye başlarsın. Hiç gereği yok böyle maceralara. Zaten mahalledeki nalbur bile en okumuş profesörden elli kat fazla kazanıyor, bu bilimsek kanıt bile okumanın öğrenmenin hiç bir anlamı olmadığının ispatıdır.

Disiplinsiz ol :

Disiplin tam bir faşizmdir. İnsan tamamen özgür olmak için yaratılmıştır ve disiplinli olmak insanın kendine işkence etmesinden başka şey değildir. Zaten doğaya baktığımız zaman kedilerin disiplinli olmadığını görüyoruz öyle kafalarına göre harika şekilde yaşıyorlar. Önemli olan açıkgöz olmaktır. Karnın acıktığı zaman ye, uyumak istediğin kadar uyu hele hele spor falan elini bile sürme. Bir yere gideceğin zaman mutlaka tekerlekli bir araca bin, hiç bir şey bulamıyorsan elektrikli kaykay sür. Bu kadar teknoloji çağında hala ilkel insanlar gibi yürüyecek değilsin. Okul veya iş her türlü ortamda kuralları nasıl delebilirsin konularına kafanı çalıştır. Kurallar bozulmak içindir. Ama tabi bunu sadece sen yapmalısın herkes kurallara uymazsa işlerin tadı kaçar. Mesela sen kurallara uyma ama evine hamburger getirecek kurye hepsine uysun ve tam zamanında getirsin. Akışta olmak herkesin hakkı değildir. 

Sabırsız ol :

Beklemek zayıflık alametidir. Bir şeyi canın istediği zaman yapabilmek senin en doğal hakkındır. Sıra bile bekleme önden kaynak yap. Eğer bir şeyi istediğin zaman sana beklemeni söylüyorlarsa bu diğer insanların kötü olması yüzündendir. Zaten baktığın zaman bu dünyadaki tek iyi ve akıllı insan sen olabilirsin. Her konuda her türlü isteğinin anında yerine getirileceği bir dünya ideal olandır çünkü tüm kainat senin için yaratılmıştır.

Kendinden başka kimseyi umursama :

Bu dünyanın en önemli insanı sensin, geri kalanlar sadece sana hizmet etmek ve seni mutlu etmek için bu dünyada yaşıyorlar. İnsanları kullanabileceğin ölçüde bol bol yalanla kandır, uyandıkları zaman nankörlükle ve kötülükle suçlayarak uzaklaş. Zaten şu anda başarısız olmanın tüm suçu hep başkalarının. Ailen zengin olsaydı veya Devlet sana her ay bir milyon lira para verseydi hiç bir sorununun olmayacaktı. Sen bir dahi olmana rağmen hep başka aptallar yüzünden sıkılıyorsun. Biri sana nasihat veya tavsiye vermek isterse kesinlikle dinleme çünkü sen her şeyin en doğrusunu bilen bir dehasın. Eğer yeterli imkan verilse Elon Musk gibi paraya para demeyecektin. Seni anlamadıkları için böyle oldu.  Senin senden başka dostun yoktur hele birilerinin nasihatına hiç ihtiyacın yoktur.

Evet dostum işte bu yöntemlerle mutlu ve başarısız bir yaşam sürebilirsin.

Son olarak sana You Tube kanalımın linkini paylaşacağım. Sadece bakıp alay etmen için buraya koyuyorum. Sakın videoları izleyerek çok değerli zamanını harcama çünkü zaten sen her şeyi benden daha iyi biliyorsun. Hele abone falan olmayı zinhar düşünme sonra sayende altıma limuzin çekerim incinirsin. Senin izlemen gereken kanallar "ayağımı çakmakla yaktım ve çok acıdı" konulu videoların olduğu yerlerdir. En azından eğlenirsin.

İşte boş çabalarıma gülüp alay etmen için kanalım

https://www.youtube.com/@AydinSerdarKuru


Güzel bir 2023 yılı geçirmen dileğiyle

Sevgilerimle Yorumlar

  1. Hem kara mizah var, hem samimi hem de tanımlayıcı bir yazı olmuş . Türkiye nüfusunun büyük bir yüzdesinin ana özelliklerinin hepsi mevcut. Tebrikler !

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

OKUDUĞUNU ANLAMANIN 5 YOLU

  OKUDUĞUNU ANLAMANIN 5 YOLU Sevgili dostlar, Gezip tozmaktan son zamanlarda bir şeyler yazamıyordum. Baktım köreleceğim yazayım dedim. Ele almak istediğim konu son derece önemlidir efendim. Genel olarak baktığımızda insanlarımızın çoğunun ya hiç okumadığını okuyanların da okuduklarını anlamadığını fark ettim.  Sosyal medyaya bir şey yazıyorum örneğin "hayatının kontrolünü eline al" diyorum ama okuyan arkadaş "Hocam neden pazardan bir kilo armut al yazdın ?" diye bana mesaj gönderiyor. Demek ki Galaktik uhrevi imparatorluğumuzun eğitim sistemi bu işi gözden kaçırmış.  Okumayı öğretmiş ama anlamasını öğretmemiş (bilerek mi acaba ?) O zaman ailenizin ve mahallenizin Algı Yönetimi uzmanı olarak bu işe bir pençe atmamın zamanı gelmiştir. Şimdi size etkili okumanın beş bilimsel tekniğini vereceğim. 1) Aktif Okuma : Dostum okuma sadece gözlerini harfler üzerinden geçirmek değildir. Yani gözlerini harfler üzerinden geçirerek koca bir kitabı okursun ama ne anlatıyor diye sa