Ana içeriğe atla

COOL VE KALİTELİ İNSAN NASIL OLUNUR ?


Sevgili dostlar,


Toplum önüne "Algı Yönetimi Uzmanı" gibisinden acayip bir ünvanla çıktığınız zaman size bazı acayip soruların gelmesi de doğal oluyor.


Bu sorulardan bir tanesi "Sayın hocam ben çok cool ve etkileyici biri olmak istiyorum. Bu konuda bana ipuçları verebilir misiniz ?" sorusu.


Tabi böyle bir soruya "Değerli kardeşim ben Cool İnsanlar Türkiye Temsilcisi değilim ki, hoş öyle çok cool biri de sayılmam" cevabını veremiyorsunuz tabi.


Bu sebeple bu konu hakkında bir kaç şey yazıp çizmem belki iyi olur diye düşündüm.


Öncelikle "Cool" olmak veya etkileyici olmak genelde her dönemin kültürel şartlarına göre değişen bir durumdur.


Orta çağlarda çok etkileyici görünen bir şövalye bugüne gelse büyük ihtimal senede bir kez yıkandığı ve demir zırhının elli metre çevresine müthiş bir koku salgılayacağı için hiç de "cool" olmazdı.


Ya da 18.yüzyıl Fransasından bayanların hayranlıkla baktığı bir asilzadeyi bugüne ışınlasak yüzündeki elli karış makyaj, rimelli gözleri , parfümlü peruğu ve kilotlu çorabıyla ilgi çekici dururdu ama eski hayranlıklar sürermiydi bilinmez.


Çok uzağa gitmeyelim 1940'lı yıllardan acayip karizmatik bir adamı jilet gibi takım elbisesi, briyantinli geriye taranmış saçları ve kocaman fötr şapkasıyla bugüne getirsek bazıları tarafından dedelerine benzetilebilir.


Kısacası bu cool olma meselesinin dış görünüşle alakalı kısmı biraz problemli.


Ancak gerçekten cool ve kaliteli bir erkek olmanın hiç değişmeyen kuralları da vardır.


Bu kuralların aslında cinsiyetle de alakası yoktur ama soru "cool erkek" kapsamında geldiği için bu şekilde yazacağım. Siz erkek kelimesinin yerine kadın yazarsanız çok da farklılık olmaz.


Peki nedir bunlar derseniz işte şunlardır.


Cool erkek bencil ve egoist değildir. Kendine tapmaz. Başkalarının da tapmasını istemez. Kendi çıkarından önce başkalarının çıkarını düşünür.


İnsanların kendisine davranmalarını istemediği şekilde başkalarına davranmaz. Kendine söylense üzüleceği hiç bir sözü başkalarına sarf etmez.


Karizmatik ve cool erkek yaptığı sporla, bedenindeki kaslarla , giydiği kıyafetlerle, altındaki arabasıyla ve oturduğu evle övünmez. Her ne iş yapıyorsa bunu bir şişinme vesilesi yapmaz.


Parasını israf etmez ve lüks peşinde koşmaz. İhtiyacından fazlasını yakınlarından başlayarak etrafıyla paylaşır. Beş yüz binlik arabaya parası olsa bile binmez onun yerine elli binlik arabaya biner ama kendine açılan elleri de boş çevirmez.


Karizmatik erkek güzel konuşur. Ağzından küfür ve aşağılayıcı söz çıkmaz. Kimseyi sözleriyle, gözleriyle ve elleriyle taciz etmez.


Cool adam kavga dövüşten kaçabildiği kadar kaçar. Kendisine korkak dense bile fiziksel tehdit ve şiddete başvurmaz. Ancak çok zorda kalır ve kendisiyle sevdiklerinin canı tehlikeye girerse bileğini kullanır, onu da kararında ve ustaca yapar.


Karizmatik ve Cool adam Sosyal Medya üzerinden "ben ne kadar önemliyim, popülerim, zenginim, güçlüyüm ve sert erkeğim" şeklinde propaganda yapmaz.


Bazılarının bir sosyal medya hesabı bile yoktur.


Cool erkek okumaya, yazmaya ve bilgiye önem verir. Bilgiye ve bilgiliye saygı gösterir. Eğitime değer verir. Cehaleti övünülecek bir şey olarak görmez.


Cool adam her tür ahlaksızlıktan kaçar. Ahlaksız eylemleri, güçlü olmak şeklinde algılamaz tam tersine bunları zayıflık olarak görür.


Cool adamın en büyük özelliği bıraktığı sakal bıyık, altındaki araba veya cebindeki para değil güvenilir ve emin bir insan olmasıdır.


Cool adamın sözü senettir. Boşa konuşmaz. Konuştuğu zaman dediğini yapar. Yalan kavramı onun hayatında yoktur.


Cool erkek kendinden zayıfları ezmez. Tam tersine onları kollar. Hem kadınlara hem erkeklere saygılı ve kibar davranır. Gerçek gücün başkalarına değil kendi egosuna söz geçirmek olduğunu bilir.


Cool erkek derin düşünür ve olaylara hikmetli bakar. Dünyayı korkak bir çocuğun gözlerinden değil, yetişkin ve olgun bir insanın sakinliğiyle seyreder.


Dev bir evrensel sistem içinde belli bir zaman aralığında güzel ve faydalı işler üretmek için buralarda olduğunu bilir.


Öfkelendiği zaman bastırmayı, şehvetini ve hırslarını kontrol etmeyi ve bencillik kendisini zorladığı zaman onunla başa çıkmayı iyi bilir.


Akşam yatağına yattığı zaman gün içinde diğer insanlara ne kadar faydalı olduğunun analizini yapar, hataları varsa düzeltmek için kendine söz verir.


Cool ve alfa bir erkek etrafında bulunan tüm canlılara zarar vermemek için elinden geleni yapar. Ne kimsenin hakkını yer , ne doğayı kirletir. Ne bir insana ne de bir hayvana el kaldırır. Etrafına korku değil güvenlik duygusu yayar.


Kısacası Cool erkek olmanın yolu aslında gerçek bir insan olabilmekten geçer.


Bu saydıklarımı yapanlar veya yapmaya çalışanlar Cool Erkek ve Cool Kadın olma yolundadır diyebiliriz.


Cool ve kaliteli bir insan olma yolculuğunuzda başarılar dilerim.


Sevgilerimle


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q