Ana içeriğe atla

BEYNİNİ DAHA FAZLA KULLANMANIN YOLLARI.


BEYNİNİ DAHA FAZLA KULLANMANIN YOLLARI.


Sevgili dostum,

Daha güzel ve mutlu bir hayatın için aklını kullanabilmen lazımdır.

Ancak beyin denen organını köreltirsen aklını da doğru dürüst kullanabilme imkanların azalır.

Şimdi sana kısaca beynini daha fazla nasıl kullanabileceğin ve etkisini arttırabileceğin yöntemler yazacağım. Bunlardan bir kaç tanesini bile üşenmez yapabilirsen olumlu yönde etkisi olacaktır. Bu anlatacaklarımı umursamazsan giderek patatese dönecek bir beyinle yaşayacağın hayat ancak bir patatesin hayatı olacaktır.

1) Hareket et. Bir taraflarını kaldırıp yürümeye başla. Banka kredisiyle alıp tepesinden inmediğin araban sayesine yakında bakkala bile arabayla gideceksin. Bunu yapma. Hareket etmedikçe beynin hapı yutar. Gün içinde yürüyebileceğin kadar yürü. En güzeli doğaya git ve ormanlık bir alanda haftada bir buçuk saat kadar yürümeye ve derin nefesler almaya çalış. Doğaya gitmek demek orada piknik yapıp yağlı köfteleri mideye indirmek demek değildir.

2) Beynini zorlayacak bulmacalar çözmeye çalış. Gazeteler ve Internet bulmaca dolu. Bu konuda bedavaya kullanabileceğin telefon uygulamaları da var. Bunları indir. Günde en az bir saat beynini zorlayacak bir şeyler çöz. (Top patlatma oyunu demiyorum bak beynini zorlayacak bulmaca diyorum). En güzeli aslında zor kelimeler içeren üst seviyede yazılmış kitaplar okumandır. Ağır dille yazılmış bir felsefe kitabından her gün yarım saat okuyabilsen beynin kendine gelir. Ama tabi çoğunuz bırak ağır dille yazılmış kitabı çocuk kitabını bile okumaya üşenecek biliyorum. Ne yaparsan kardır. Beynini gün içinde bir şekilde zorlayacak bilmece,bulmaca ve kitaplara vakit ayır.

3) Şu an telefonunda her şeyi hemen yapmanı sağlayacak uygulamalar var. Bunları mümkün olduğunca zorda kalmadıkça kullanma. Örneğin hesap makinesi yerine kağıt kalemle hesap yapmaya çalış. Bir yeri ararken hemen telefonundan navigasyonu açma. Biraz araştır kendince sağa sola sor ve bulmaya çalış. Kısacası kolay yöntemlere çocuğun şekere sarılması gibi sarılacağın yerde azıcık kendini zorla.

4) Yeni bir şeyler öğren. Beyin yeni bir şeyler öğrenirken güzel çalışır. Her gün yabancı dilden bir kaç yeni kelime, veya yeni bir yemek tarifi ya da önceden bilmediğin bir beceri öğrenmeye çalış. Bu çok basit bir şeyde olabilir. İyice öğrendikten sonra hemen başka bir şey öğrenmeye başlar. Çünkü beyin bir kere bir şeyi öğrendiği zaman boş vitese alır. Buna izin verme sürekli zorla.

5) Tartışma grupları, kitap grupları gibi insanlarla düzeyli tartışmalar yapıp sosyalleşebileceğin yerler ara bul. Cemaat sohbet grupları falan demiyorum oralarda tartışma olmaz tek doğru budur diyerek bir şeyleri sana empoze ederler. Daha rahat ve sadece basit amaçlarla bir araya gelmiş gruplar ara kendine. Internet üzerinden değil yüz yüze olması lazım. Biliyorum ülkemizde bu alanda pek bir şeyler yok.  En azından akıllı ve zeki arkadaşlarınla üst düzey muhabbetler edebileceğin ortamlar üret.

6) Yediklerine dikkat et. Çöp yiyerek ve beynine çöp göndererek gelişmesini bekleyemezsin. Biliyorum kaliteli şeyler yemek zorlaştı. Her şey ateş pahası. Ancak genede bilinçli olmaya çalış. Üç tabak makarna yedikten sonra ağzına baklava tıkma. İş yerinde karnın kazındığı zaman bir elma ye çantandan zokkiri zukkiri marka ne halt olduğu belli olmayan gofreti tıkınma. Kısacası beynine gönderdiğin besinlere dikkat et.

7) Doğru dürüst uyu. 7-9 saat uyku iyidir. Ne kadar az uyursan beynin uyuma esnasında gerçekleştireceği temizleme ve şarj olma işlemlerini gerçekleştiremeyeceği için "salak gibiyim bugün" modunda uyanırsın. Akşam normal bir saatte televizyonu veya telefonu ya da her ne gereksiz işi yapıyorsan kapatıp uyu.

8) Beyin aklı kullanman için vardır. Aklını kullanmadıkça. Ot gibi yaşadıkça. Zombi gibi davrandıkça. Sürekli kolaya kaçtıkça. Hiç bir şeyi sorgulamadan var oldukça. Beynin de giderek gücünü kaybeder. Kolunu bir ay boyunca göğsüne bağlasalar ve hareket ettiremez olsan. Kolunu bile bir süre kullanamazsın. Yıllarca beynini kullanmadan yaşayanlar ne olur bir düşün.

Peki hocam iyide ne gerek var beyine, ne olur yani diyorsan şu olur. Beynini zaman içinde gerileten ve kaybeden insanlar artık insan olmazlar. Yaşayan ölü ve Köle haline dönerler. Hayatının geri kalanını bu şekilde geçirmek ve birileri tarafından iliklerine kadar kullanılmak istiyorsan karar senin. Hiç bir söylediğimi yapma ve beyninin yavaş yavaş ölmesine izin ver.

Yok ben yaşamak, özgür olmak ve mutlu olmak istiyorum diyorsan hemen bir şeyler yapmaya başla.

Sevgilerim ve Saygılarımla

Aydın Serdar KuruYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ.

İŞ YERİNDE SENİ EZMEK İÇİN KULLANILAN 5 MANİPÜLASYON TEKNİĞİ. Sevgili dostum işyerinde ve hayatta kötü niyetli psikopatların seni kurban durumuna düşürmek için kullandığı yöntemlerden bir kaçını seninle paylaşmak istiyorum. Bunlara karşı dikkatli olmanı öneririm. 1) Pohpohlayarak gardını düşürtme : Yeni başladığın bir işte daha seni tanımadan "sen gördüğüm en akıllı insansın" veya "gerçekten bu işe çok yakıştın" türü pohpohlama senin güvenini kazanma ve yanına sokulmak için kullanılır. Bu sebeple daha kimseyi tanımadığın ve tek bir doğru dürüst muhabbet etmediğin bir ortamda biri gelir seni hemen övmeye ve pohpohlama başlarsa dikkat et. Psikopatın biri vuruş yapabilmek için mesafeyi kapatıyor olabilir. 2) Gerçeklik algınını değiştirme : Psikopat burada senin doğru olduğuna emin olduğun her şeyin yanlış olduğunu söylemeye ve kendine güvenini kırmaya başlar. " Sen okulda öyle öğrenmiş olabilirsin ama işler buralarda böyle yapılmaz" vey

KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI.

  KİBİRLİ İNSANLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI. Sevgili dostlar, Bugünkü yazımda bazı zamanlar hayatı etrafına çekilmez hale getiren kibirli insanlarla başa çıkmanın bilimsel ve psikolojik yollarını ince ince anlatacağım. Eğer hayatınızı paçavraya çeviren kibirli insanlarla muhatapsanız ve onlardan yakanızı bir türlü kurtaramıyorsanız toplanın etrafıma anlatmaya başlıyorum. Ufak ara notu : Bu yazıyı en beğenmeyecek kişiler bilin bakalım kimler olacak ? Tavsiye Yol 1 : İlk tavsiyem kibirli bir insana acıyıp onu düzeltme görevini üstlenmeyin. Kibrin altında o kişinin geçmişinden gelen ciddi travmalar ve özgüvensizlikler vardır. Kendini sürekli değerli ve önemli hissetmek istediği için yumurta kabuğundan ince egosunu korumak amacıyla havadan geçen sineğe bile kibir basmaya çalışır. Bu kendini iyi hissedebildiği tek yoldur. Bu tür kişileri nasihat veya uyarıyla yola getirmeniz imkansızdır çünkü her türlü nasihat ve uyarıyı hakaret olarak algılayacaktır. Kavga etmeniz de çözüm değildir çünkü &q