Ana içeriğe atla

SAÇ PSİKOLOJİSİ

 
SAÇ PSİKOLOJİSİ


Bugün size biraz saç ve psikolojik algısından bahsedeyim


1) İnsanlar yaşlanmaktan korkar ve saçlarının görüntüsü üzerinden yaşlanma süreçlerini saklamaya çalışırlar. Yaş arttıkça saça yönelik bakım ilgisi artar.


2) Saç en görünen unsur olduğu için kişisel imajınız konusunda karşıya ilk mesajı verir. Saçınızın şekli ve rengi kişiliğinizle ilgili ipuçları şeklinde algılanır. 


3) Kadınlarda uzun ve parlak saç sağlıklı olduğu ve cinsellik konusunda sorunu olmadığı algısı verirken düzenli ilişkiye girmiş (evlenmiş) kadınlarda saç boyunun kısaldığı gözlenebilir. Kadınlarda saç kısaldıkça cinsellik vurgusu azalır (kısa saç erkeksi görüntüyle alakalıdır özellikle erkek yoğun mesleklerde çalışan kadınlar saçlarını kısaltma yoluna giderler)


4) Saçların bir tür hafızası olduğu ve geçmiş olayların enerjisini taşıdığına yönelik inançlar vardır. Bu sebeple Hac gibi dini ritüellerde arınma göstergesi olarak saçlar tıraş edilir. Buna bağlı olarak özellikle kadınlar psikolojik sıkıntı dönemlerinde saçlarını kestirirler (yaptırırlar ve boyatırlar) erkeklerde benzer şekilde saçlarını kısaltma yoluna gidebilir (saç kazıtma) Bu sayede yaşadıkları stresli dönemin enerjisinden saçlarını kestirerek kurtulacaklarını düşünebilirler. 


5) Erkek ve kadınlarda alışılmış saç renklerinin dışında boyatılan saç renkleri de kişinin geleneksel erkek ve kadın tanımının dışındayım mesajını vermesi demektir. Ama bazen bu kişinin belli bir gruba kabul edilmek için yaptığı hamle de olabilir. Her grubun kendine has bir saç şekli vardır ve genelde gruplar tarafından dışlananlar protestolarını önce saç şekillerini ve renklerini değiştirerek başlatırlar.


Saç konusunda daha çok ilginç faktör var ama şimdilik bu kadar efendim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ

PSİKOLOJİK BASKI TEKNİKLERİ Sevgili dostum, Bugün üzerinde uygulanıyor olabilecek yada gelecekte karşı karşıya kalabileceğin bazı psikolojik baskı tekniklerinden örnekler vermek istiyorum. Her zaman dediğim gibi seni ancak bilmediğin yumruklar devirebilir ama geldiğini gördüğün her tür saldırıya karşı önlem alabilirsin. 1 ) Öncelikle üzerinde psikolojik olarak baskı kurmaya çalışan insanlardan acıma falan bekleme. Yaptıklarında da bir mantık filan arama. Neden benim üzerime geliyorlar gibi saçma sorular seni sadece daha zayıflatır. Bu tür şeytanlar başka insanların acılarından beslenir. Sen ne kadar acı ve sıkıntı çekersen o oranda zevk alırlar. Öncelikle böyle bir saldırıyı mantığınla çözmek için zaman kaybetme. Zaten sen baskı görmen için bir sebep aradıkça kendi kendini de suçlamaya başlarsın, bu da tam saldırgan manyağın istediği şeydir. Çünkü kendini suçladıkça acın daha da artar ve acın arttıkça o pisliklere daha fazla zevk verirsin. 2) Sana saldıranlar genelde sosyop

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ?

BAZI ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARDAN NEDEN HOŞLANIR ? Selamlar dostlar, Tabi şimdi bu durumun altında da gene psikolojik sebepler var. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak bu konuyu irdeleyelim efendim. Olgunluk ve Bağımsızlık: Güçlü kadınlar genellikle kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve olgun bireyler olarak görülürler. Bu tür bir olgunluk ve bağımsızlık, birçok erkeği etkileyebilir, çünkü bu, bir ilişkide karşılıklı saygı ve eşitlik anlamına gelir. Geleneksel kadın rolünde çocuksuluk ve erkeğe bağımlı olma yüklendiği için bir çok erkek bu rolden rahatsızlık duyabilir. Güçlü kadın erkeğin bu ihtiyacını görebilir. Dengeli İlişkiler: Güçlü bir kadın, ilişkide dengeli bir ortaklık kurma eğilimindedir. Bu, ilişkinin her iki tarafının da eşit sorumluluk taşıdığı, bir tarafın diğerine bağımlı olmadığı bir ilişki anlamına gelir. Bazı insanlar kendi avantajlarına bile olsa dengesiz denklemlerden rahatsız olurlar bu sebeple böyle bir erkek gerçekten dengeli bir ilişki kurabileceği kadı

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM

KARANLIK TARAFINI YÖNETMEK : CARL JUNG'DAN BAŞARI İÇİN 5 ADIM  Sevgili dostlar, Bugün size psikoloji allamesi ve ulema-i-ekber Carl Jung hazretlerinin gölge kavramından bahsedeceğim. Ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak amacım içinizdeki kötü çocuğu ve "senden adam olmaz" dedikleri zaman bahsedilen "adam olmayacak" kısmınızı nasıl güzel işlere ve başarının kırmızı halılı ve altın varaklı yollarına yöneltirsiniz konusundan bahsedeceğim. Carl Jung efendi bakalım neleri tavsiye etmiş. Adım 1 : GÖLGEN İLE YÜZLEŞ Carl Jung hazretlerinin "gölge" kavramı, kişinin bilinç dışında bıraktığı ve kabul etmekte acayip zorlandığı kişilik özelliklerini ifade eder. Örneğin, belki de eleştirel veya yargılayıcı bir yanınız var ve bu genellikle stresli durumlarda belirginleşiyor. Yani stresli durumlarda başlıyorsunuz millete laf sokmaya, arkasından eleştirmeye veya kendiniz dışında herkesi aptal ilan etmeye. Ama normal zamanlarda pamuk gibi ponçik gibisiniz. İşte bu seni