Ana içeriğe atla

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

Sevgili dostlar,

Belli teknikleri kullanarak başka insanları okuyabilmek ve onlar hakkında genel bir fikir edinebilmek için kullanabileceğiniz bir çok bilimsel yöntem vardır. Bugün sizlerle bunlardan kolay uygulayabileceğiniz üç tanesini paylaşacağım.

1) GENEL GÖRÜNÜŞÜ İNCELEME

İnsanların görünüşleri sözlerinden çok daha fazlasını anlatır. Kıyafetlerine dikkat edin. Şık iş kıyafetleri giymesi başarı hırsına,kot pantolonu rahatlık düşkünlüğüne ve vücudu gösteren kıyafetler dikkat çekici olma güdüsüne bağlanabilir. Taktığı takılara dikkat edin. Bu takılarda kullandığı semboller o kişinin dünya görüşüne yönelik pek çok ipucu verir. Duruşuna dikkat edin. Dik bir kafa ve duruş kendine güveni gösterirken öne eğilmiş kafa ve gövde kendine güvensizliğe bağlı korunma ihtiyacına delil olabilir.

Bedenini nasıl hareket ettiriyor inceleyin. İnsanlar ilgi duydukları şeylere kendileri bile farketmeden eğilirler ve beğenmedikleri şeylerden de bedenlerini uzak tutarak geriye doğru esnerler. Çaprazlanmış kol ve bacaklar öfke,stres ve korkuyu gösterir. Ellerini ceplerinde veya arkasında saklayan birinin büyük ihtimal sizden sakladığı bir şeyler vardır kafasında. Dudaklarını ısırma ve tırnakları ağza götürmede kontrol edilemeyen stresin ipucudur.

Sonra yüzüne dikkatle bakın. Duygularımız yüze yansır ve bazen derin izler bırakır. Alnında çizgileri bol bir insan endişe ve aşırı düşünme dolu bir hayat yaşıyordur. Gözlerin hemen yanındaki kırışıklıklar mutlu bir insanın ipucudur. Aşağı doğru büzülmüş dudaklar öfkeyi de gösterebilir, bunalımı da. Sıkılmış dişler ve dudaklarda o kişinin saldırıya hazırlandığının haberini size verir.

2) İÇ GÜDÜLERİNİZİ DİNLEME

Karşımızdaki insanla alakalı bir çok bilgi aslında beynimiz tarafından işlenir ancak çok az bir kısmını bilinçli olarak fark ederiz. Bu bilgilerin bilinçaltı kısmı iç güdü veya his olarak size duyurulur. Birini ilk gördüğünüz anda " gözünüz tutmadıysa" bu hissi boş vermeyin ve o kişiyi daha dikkatle incelemeye başlayın. Çünkü beyniniz size bazı çelişkili sinyaller konusunda uyarı vermektedir. Bazen bu uyarılar oldukça yoğun gelir ve bazı insanlarla konuştuktan sonra ya kendinizi halsiz hissedersiniz ya da bir yerleriniz ağrımaya başlar. Bunun sebebi beyninizin dikkatinizi çekmeye çalışırken aşırı enerji harcamasıdır.

3) DUYGUSAL ENERJİLERİ HİSSETME

İnsanlar etraflarına belli tür bir enerji yayarlar. Bu enerjileri aslında hepimiz hissedebiliriz ancak bir çoğumuz kendimizi bu hislere duyarsız hale getirdiğimiz için yeterince önem vermeyiz. Bir insandan samimi ve arkadaşça hisler mi alıyorsunuz yoksa sizde belli belirsiz bir huzursuzluk mu üretiyor.
Gözlerine bakın. Gözlere doğru dürüst bakmaya kendinizi alıştırırsanız o insanın hissettiği bir çok duyguyu da beyniniz otomatikman kapmaya başlar. Kinle bakan bir göz ve sevgiyle bakan bir göz arasındaki fark her zaman algılanabilir. Karşınızdaki insan elinizi sıktığı veya omzunuza dokunduğu zaman ne tür bir duygu aktarımı oluyor. Sıcak,samimi bir enerjimi yoksa sahte ve buz gibi bir duygu mu alıyorsunuz. Ses tonlarını çok dikkatle dinleyin. Bazen bir "Günaydın "kelimesinin bile size söylenme tarzı insanların gerçek duyguları konusunda çok ciddi ipuçları verir.

Kısacası uyurgezerliği bırakın ve karşınızdaki insanları gerçek anlamda görün,duyun ve hissedin. Bunları doğru yaparsanız bir çok insan hakkında oldukça doğru yargılarda bulunabilirsiniz. (Hata payını ve yanlış analiz ihtimalini hiç bir zaman unutmayın çünkü kendi duygusal durumumuz gözlemlerimizi de etkiler.) Ancak çok tecrübeli gözlemciler kendi duygusal durumları ne olursa olsun sakin bir şekilde doğru gözlemlerde bulunabilirler.İnsanları doğru okumak için bilgi ve tecrübe çok önemlidir.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com
https://aycakuru.com.tr/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

Sevgili dostlar,

İş hayatınızda ister asık suratlı patronunuzdan zam istemek için veya ceplerinde akrep besleyen müşterilerinizin mal veya hizmet satın almalarını sağlamak için olsun pek çok durumda sürekli başka insanları ikna etmek zorundasınız. Tabi nasıl ki en basitinden bir omlet yapmanın bile püf noktaları varsa başka insanları ikna etmenin de çeşitli teknikleri vardır. Bugün sizlerle bu tekniklerden bazılarını paylaşacağım. Dikkatli okuyun derim.

1) Çerçeveleme Metodu. Olayları ve durumları karşınızdaki insanı yönlendirebilmek için onun hoşuna gidecek şekilde şekillendirmeye çerçeveleme denir. Örneğin elinizde bitirmeniz gereken bir iş var ve bunun içinde üç saate ihtiyacınız var. Müdürünüz size bu işi ne kadar zamanda bitireceğinizi sorduğu zaman normal cevap "Üç saat içinde bitiririm" olabileceği gibi çerçevelenmiş cevap "Sadece üç saat içinde kolayca üstesinden gelirim" şeklinde de olabilir. Dikkat e…

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

Sevgili dostlar,

Ne yazık ki dünyamızda kitaplar kapaklarına ve insanlarda dış görünüşlerine bakılarak değerlendirilir. Bu durum adil değildir ama gerçek budur. Eğer kendinize güvenli bir dış görünüşünüz yoksa hem iş hemde özel hayatınızda pek çok problem yaşarsınız.

Kendine güvenli olmak içsel bir durumdur ve bunu hemen kazanabilmek mümkün değildir ancak bu işin bilinen tek kolay yolu beden dilinizi bilinçli olarak değiştirerek kendine güvenli bir imajı dış dünyaya verebilmektir. Bedeninizin şekli iç dünyanıza da yansır ve doğru beden dili kullanırsanız hem dışarıya verdiğiniz algıyı düzeltebilir hemde kendinizi giderek daha güvenli hissedersiniz.

Bugün bu yazıyı okuduktan hemen sonra kolayca kullanabileceğiniz beş özel beden dili taktiğini sizlerle paylaşacağım. Bu taktikleri sadece okumakla kalmayın ve hemen uygulamaya başlayın.

1) Göz teması. Dünyanın en iyi dinleyicisi ve hoş sohbet insanı olsanız bile doğru dürüst göz…