Ana içeriğe atla

İŞYERİNDE SÖZSÜZ İLETİŞİM TEKNİKLERİ.İŞYERİNDE SÖZSÜZ İLETİŞİM TEKNİKLERİ.

Sevgili dostlar,

Sözel olmayan iletişim bir iş yeri için son derece önemlidir çünkü o işyerindeki yönetici ve çalışanların birbirleriyle çoğu zaman farkında olmadan kurdukları sözel olmayan iletişim mesajları tüm işyerinin havasını etkiler.

Sözel olmayan şekilde gönderdiğiniz mesajlar özellikle duygu durumunuzu açığa çıkartan öğeler içerir. Eğer sözsüz iletişim konusunda eğitim almamışsanız ve bu iletişimi farkında olmadan kontrolsüz bir şekilde kuruyorsanız siz hiç farkında olmasanız bile etrafınıza negatiflik yaymanız ve beraber çalıştığınız insanları rahatsız etmeniz olasıdır.

Çoğu zaman olumsuz bir şey yaptığınızı düşünmeseniz bile işyerindeki diğer insanların size karşı olumsuz tavırlar içinde olmalarının en büyük sebeplerinden bir tanesi de farkında olmadan etrafınıza yaydığınız sözsüz iletişim mesajlarıdır.

Bu konuda kendinizi geliştirmeniz için öncelikle sözsüz iletişim mesajlarını hangi araçlarla kullandığınızı ve eksikliğinizin hangi alanlarda olduğunu belirlemeniz lazımdır.

Göz Teması: Diğer insanlarla konuşurken göz teması kurmanız çok önemlidir bunun sebebi doğru göz teması kurarak karşınızdaki insana önem verdiğiniz ve söylediklerine ilgi duyduğunuz mesajını verirsiniz. Göz temasının bir diğer avantajı da karşı tarafı rahat hissettirerek sizinle iletişim kurmak için onu motive etmesidir. Kimse sürekli gözlerini kendisinden kaçıran bir insanla iletişim kurmak istemez. Eğer işyerinde sunum yapıyorsanız sizi dinleyenlerle doğru şekil ve oranlarda göz teması sağlamanız gerekir ki eğer bunu yapamazsanız kısa zamanda dinleyicilerinizin ilgisini kaybeder ve sunumunuz ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun mesajınızı onlara aktaramazsınız. Bir sunum esnasında kuracağınız doğru göz teması kendinize güveninizi ve anlattığınız konuya hakimiyetinizi dinleyicilere hissettirir.

Yüz İfadesi: Yüz ifadeniz duygularınızı dış dünyaya taşıyan bir araçtır. Neredeyse dünyadaki tüm kültürlerde yüz ifadeleri benzerlik gösterir ve sınır tanımayan bir iletişim aracı olarak kullanılır. Karşınızdaki insana gerek yüz ifadeniz gerekse gülümseme şekliniz gibi faktörlere aktaracağınız olumlu duygular iletişim etkinliğinizi oldukça arttıracaktır. Ancak farkında olmadan kaşlarınızı çatmak veya dudağınızı büzmek gibi yapacağınız basit hatalarda aynı şekilde karşı tarafta olumsuz duygular uyandıracaktır. Bu konuda eğitim almış bir insan hem kendi yüz ifadesini vereceği mesaja uygun bir şekilde konumlandırabilir hem de karşısındaki insanın duygu durumunu doğru analiz edebilir.  

Mesafe:  Diğer insanlarla olan mesafeniz yani onlara ne kadar yakın ya da ne kadar uzak durduğunuz son derece önemidir ve dikkat edilmesi gerekir. Her kültürün iletişim sırasında kullandığı belli mesafe oranları vardır. Bu sebeple biriyle konuşurken kendinizi rahat hissettiğiniz mesafe karşı insanda rahatsızlık üretiyor olabilir. Fiziksel konumunuzu son derece iyi analiz ederek mesafenizi ona göre ayarlamanız lazımdır. Mesafe direkt olarak duygusal durumları da etkiler. Örneğin karşı tarafa gereğinden fazla yaklaşmanız onda saldırgan duygular uyandıracak ve siz daha ağzınızı açmadan karşı tarafı son derece olumsuz bir psikolojiye sokacaktır.

Duruş: Duruşunuz kendiniz hakkında karşı tarafa büyük mesajlar verir. Örneğin yanlış bir vücut duruşu karşı tarafa onun söylediklerini ciddiye almadığınız mesajını verebilir ve olumsuz duygulara sebep olabilir. Bu sebeple her türlü iletişimde duruşunuzun mutlaka mesajınızla uyumlu olması son derece önem taşımaktadır. Farklı duygular uyandırmak için farklı duruş şekillerini doğru kullanan iletişimciler etraflarına son derece etkileyici bir imaj verirler.  

Ses Tonu: Konuşurken kullandığınız ses tonu karşı tarafa daha siz konuşmanızı bitirmeden duygu durumunuz ve tavrınız hakkında önemli mesajlar gönderecektir. Aynı şekilde çıkardığınız seslerde karşı tarafı duygusal olarak etkiler. Örneğin birisi sizden talepte bulunduğu zaman istemeden çıkarabileceğiniz belli belirsiz bir homurdanma sesi bile karşınızdaki insanın saniyeler içinde size düşmanca bir tavır almasına sebep olacaktır. Aynı cümlenin farklı ses tonlarıyla söylenmesi de anlamı ve ürettiği duygusal durumları tamamen değiştirir. Ses tonunu doğru kullanabilen insanlar son derece basit cümlelerle bile karşı tarafta istedikleri duyguyu oluşturabilirler.

Kısacası insanlar çoğu zaman farkında olmadıkları halde karşılarındaki diğer insanlara yüklü miktarda sözsüz iletişim mesajları göndermektedirler. Bu mesajların farkına vararak kontrol edebilenler “güçlü iletişimciler” olarak kısa zamanda dikkat çekerlerken bu alanda kendini geliştiremeyenler ne kadar bilgili ve tecrübeli de olsalar diğer insanlara yanlış mesajlar gönderdikleri için çevrelerinde “olumsuz bir hava” oluştururlar.

Geçmişte yaşadığınız ve bir anlam veremediğiniz tüm işyeri problemlerinin bir kısmı etrafınıza farkında olmadan verdiğiniz sözsüz iletişim mesajları sebebiyle olabilir. İş yaşamında özellikle yönetici olarak kariyerinizi sürdürüyorsanız özellikle sözsüz iletişim teknikleri ve doğru mesajlar oluşturma becerileri konusunda kendinizi geliştirmeniz ve eğitim almanız gerekir. İletişim konusunda kaliteli bir eğitim almamış ve bilgi bakımından zayıf bir yönetici harita okumayı bilmeden engin denizlere açılmaya çalışan ve genelde kötü bir sona doğru ilerleyen “kaptanın” durumuna benzer.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

ETKİLİ İLETİŞİM EĞİTİMLERİ İÇİN LÜTFEN AYÇA KURU AKADEMİYLE TEMASA GEÇİNİZ.

AYÇA KURU AKADEMİ
https://aycakuru.com.tr/
Tel: 0554 280 44 84

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

Sevgili dostlar,

Belli teknikleri kullanarak başka insanları okuyabilmek ve onlar hakkında genel bir fikir edinebilmek için kullanabileceğiniz bir çok bilimsel yöntem vardır. Bugün sizlerle bunlardan kolay uygulayabileceğiniz üç tanesini paylaşacağım.

1) GENEL GÖRÜNÜŞÜ İNCELEME

İnsanların görünüşleri sözlerinden çok daha fazlasını anlatır. Kıyafetlerine dikkat edin. Şık iş kıyafetleri giymesi başarı hırsına,kot pantolonu rahatlık düşkünlüğüne ve vücudu gösteren kıyafetler dikkat çekici olma güdüsüne bağlanabilir. Taktığı takılara dikkat edin. Bu takılarda kullandığı semboller o kişinin dünya görüşüne yönelik pek çok ipucu verir. Duruşuna dikkat edin. Dik bir kafa ve duruş kendine güveni gösterirken öne eğilmiş kafa ve gövde kendine güvensizliğe bağlı korunma ihtiyacına delil olabilir.

Bedenini nasıl hareket ettiriyor inceleyin. İnsanlar ilgi duydukları şeylere kendileri bile farketmeden eğilirler ve beğenmedikleri şeylerden de bedenlerini uza…

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

Sevgili dostlar,

İş hayatınızda ister asık suratlı patronunuzdan zam istemek için veya ceplerinde akrep besleyen müşterilerinizin mal veya hizmet satın almalarını sağlamak için olsun pek çok durumda sürekli başka insanları ikna etmek zorundasınız. Tabi nasıl ki en basitinden bir omlet yapmanın bile püf noktaları varsa başka insanları ikna etmenin de çeşitli teknikleri vardır. Bugün sizlerle bu tekniklerden bazılarını paylaşacağım. Dikkatli okuyun derim.

1) Çerçeveleme Metodu. Olayları ve durumları karşınızdaki insanı yönlendirebilmek için onun hoşuna gidecek şekilde şekillendirmeye çerçeveleme denir. Örneğin elinizde bitirmeniz gereken bir iş var ve bunun içinde üç saate ihtiyacınız var. Müdürünüz size bu işi ne kadar zamanda bitireceğinizi sorduğu zaman normal cevap "Üç saat içinde bitiririm" olabileceği gibi çerçevelenmiş cevap "Sadece üç saat içinde kolayca üstesinden gelirim" şeklinde de olabilir. Dikkat e…

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

Sevgili dostlar,

Ne yazık ki dünyamızda kitaplar kapaklarına ve insanlarda dış görünüşlerine bakılarak değerlendirilir. Bu durum adil değildir ama gerçek budur. Eğer kendinize güvenli bir dış görünüşünüz yoksa hem iş hemde özel hayatınızda pek çok problem yaşarsınız.

Kendine güvenli olmak içsel bir durumdur ve bunu hemen kazanabilmek mümkün değildir ancak bu işin bilinen tek kolay yolu beden dilinizi bilinçli olarak değiştirerek kendine güvenli bir imajı dış dünyaya verebilmektir. Bedeninizin şekli iç dünyanıza da yansır ve doğru beden dili kullanırsanız hem dışarıya verdiğiniz algıyı düzeltebilir hemde kendinizi giderek daha güvenli hissedersiniz.

Bugün bu yazıyı okuduktan hemen sonra kolayca kullanabileceğiniz beş özel beden dili taktiğini sizlerle paylaşacağım. Bu taktikleri sadece okumakla kalmayın ve hemen uygulamaya başlayın.

1) Göz teması. Dünyanın en iyi dinleyicisi ve hoş sohbet insanı olsanız bile doğru dürüst göz…