Ana içeriğe atla

PROFESYONEL İMAJINIZI GELİŞTİRMENİN YOLLARI.PROFESYONEL İMAJINIZI GELİŞTİRMENİN YOLLARI.

Sevgili dostlar,

İş dünyasında dışarıya yansıttığınız profesyonel imaj çoğu zaman yaptığınız işin algılanma şeklini etkiler. Siz istediğiniz kadar başarılı, tecrübeli ve çalışkan olun eğer dışarıya profesyonel bir imaj veremiyorsanız kariyer basamaklarında hak ettiğiniz yere ulaşmanız çok zor olacaktır. Üstelik yönetici konumundaysanız durumunuz çok daha zorlaşır.

Bu sebeple profesyonel imajınızı güçlendirmek son derece önemlidir. Bu konuda üst düzey yöneticilere ve kurumsal çalışanlara verdiğimiz “ Profesyonel İmaj” eğitimlerinin içeriğinde katılımcılara sorduğumuz ve cevaplarını birlikte bulduğumuz sorulardan bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Umarım faydalı olur.

GİYİM:

İşe giydiğiniz kıyafetleri tarafsız şekilde değerlendirin. Bu kıyafetler gerçekten sizin profesyonellik seviyenizi yansıtıyor mu? Rahat giyineceğim derken aşırı rahat giyiniyor olabilir misiniz?
Müşterilerinizle görüşürken giydiğiniz kıyafetler mesajınızı güçlendiriyor ve karşınızdaki insanda “güven” duygusu uyandırıyor mu?

Mülakatta kıl payı kazanamadığınız ve sizin için çok önemli bir fırsat olan pozisyona girememenizin sebeplerinden bir tanesi hiç aklınıza gelmediği halde kravatınız olabilir mi?  

Gözlük ve saç şekliniz gibi ayrıntılar dışarıya vermek istediğiniz profesyonel imajı destekliyor mu yoksa zarar mı veriyor?

Ayakkabılarınızın stili iş hayatındaki konumunuzla ne kadar uyumlu? Bir türlü alamadığınız terfilerin ayakkabılarınızın sizin hakkında söylediği olumsuz şeylerle alakası olabilir mi?

SÖZSÜZ İLETİŞİM:

Gövdenizin duruş şekli hakkınızda neler söylüyor? Kendinize güvenli olduğunuzu göstermeniz gereken durumlarda vücudunuzu nasıl kullanmanız gerekir?

Profesyonel olarak el sıkışmayı gerçekten biliyor musunuz? Önemli bir müşteriye yaptığınız sunumun başarısız sonuçlanmasında daha sunum için müşterinin ofisine ilk girdiğiniz ve elini sıktığınız anda yaptığınız bir hatanın payı nedir?

Göz teması kurmakta ne kadar başarılısınız? Karşınızdaki insanların gözlerine gereğinden az veya gereğinden fazla bakmanın size ne tür zararlar verebileceğini biliyor musunuz ?

İş hayatına başlamadan önce yaptırdığınız masum bir dövme sonraki yıllardaki kariyerinizi nasıl etkiler ve böyle bir durumun zararlı etkilerinden nasıl korunursunuz?

PROTOKOL KURALLARI:

İş toplantıları ve yemeklerinde kendinizi başka insanlara etkili bir şekilde nasıl tanıtırsınız ve kısa sürede akılda kalıcı bir imajı nasıl üretirsiniz?

Bir fuarda tanıştığınız onlarca önemli müşteri adayına en pahalısından yaptırdığınız kartvizitleri dağıtmanıza rağmen neden hiçbir işe yaramadılar ve tam tersine size zarar verdiler? Kartvizit vermenin ve almanın doğru şekilleri nelerdir?

Üst düzey yöneticilerle katıldığınız bir iş yemeğinde daha önce hiç önemsemediğiniz yemek adabını ve yemek protokolünü hatalı şekilde kullanmanızın kariyerinize vereceği zararı hiç düşündünüz mü?

Ofisinize gelen üst düzey bir konuğu ağırlarken uyulması gereken kurallar nelerdir? Önemli bir misafir üzerinde bazen yıllar sürebilecek olumlu bir imajı hangi psikolojik araçları kullanarak üretebilirsiniz?

EN ÖNEMLİ SORU: Dışarıya farkında olmadan verdiğiniz imajınız, önümüzdeki yıllarda kariyerinizde sizi yükseltecek mi yoksa şu anda büyük fedakarlıklar yapıyor olmanıza rağmen sizi diğerlerinin gerisinde mi bırakacak?

Bu soruya vereceğiniz cevap önümüzdeki yılları nasıl geçireceğinize dair en büyük ipucu olacaktır.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

PROFESYONEL İMAJ EĞİTİMLERİ İÇİN LÜTFEN AYÇA KURU AKADEMİYLE TEMASA GEÇİNİZ.

AYÇA KURU AKADEMİ
https://aycakuru.com.tr/
Tel: 0554 280 44 84
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

Sevgili dostlar,

Belli teknikleri kullanarak başka insanları okuyabilmek ve onlar hakkında genel bir fikir edinebilmek için kullanabileceğiniz bir çok bilimsel yöntem vardır. Bugün sizlerle bunlardan kolay uygulayabileceğiniz üç tanesini paylaşacağım.

1) GENEL GÖRÜNÜŞÜ İNCELEME

İnsanların görünüşleri sözlerinden çok daha fazlasını anlatır. Kıyafetlerine dikkat edin. Şık iş kıyafetleri giymesi başarı hırsına,kot pantolonu rahatlık düşkünlüğüne ve vücudu gösteren kıyafetler dikkat çekici olma güdüsüne bağlanabilir. Taktığı takılara dikkat edin. Bu takılarda kullandığı semboller o kişinin dünya görüşüne yönelik pek çok ipucu verir. Duruşuna dikkat edin. Dik bir kafa ve duruş kendine güveni gösterirken öne eğilmiş kafa ve gövde kendine güvensizliğe bağlı korunma ihtiyacına delil olabilir.

Bedenini nasıl hareket ettiriyor inceleyin. İnsanlar ilgi duydukları şeylere kendileri bile farketmeden eğilirler ve beğenmedikleri şeylerden de bedenlerini uza…

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

Sevgili dostlar,

İş hayatınızda ister asık suratlı patronunuzdan zam istemek için veya ceplerinde akrep besleyen müşterilerinizin mal veya hizmet satın almalarını sağlamak için olsun pek çok durumda sürekli başka insanları ikna etmek zorundasınız. Tabi nasıl ki en basitinden bir omlet yapmanın bile püf noktaları varsa başka insanları ikna etmenin de çeşitli teknikleri vardır. Bugün sizlerle bu tekniklerden bazılarını paylaşacağım. Dikkatli okuyun derim.

1) Çerçeveleme Metodu. Olayları ve durumları karşınızdaki insanı yönlendirebilmek için onun hoşuna gidecek şekilde şekillendirmeye çerçeveleme denir. Örneğin elinizde bitirmeniz gereken bir iş var ve bunun içinde üç saate ihtiyacınız var. Müdürünüz size bu işi ne kadar zamanda bitireceğinizi sorduğu zaman normal cevap "Üç saat içinde bitiririm" olabileceği gibi çerçevelenmiş cevap "Sadece üç saat içinde kolayca üstesinden gelirim" şeklinde de olabilir. Dikkat e…

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

Sevgili dostlar,

Ne yazık ki dünyamızda kitaplar kapaklarına ve insanlarda dış görünüşlerine bakılarak değerlendirilir. Bu durum adil değildir ama gerçek budur. Eğer kendinize güvenli bir dış görünüşünüz yoksa hem iş hemde özel hayatınızda pek çok problem yaşarsınız.

Kendine güvenli olmak içsel bir durumdur ve bunu hemen kazanabilmek mümkün değildir ancak bu işin bilinen tek kolay yolu beden dilinizi bilinçli olarak değiştirerek kendine güvenli bir imajı dış dünyaya verebilmektir. Bedeninizin şekli iç dünyanıza da yansır ve doğru beden dili kullanırsanız hem dışarıya verdiğiniz algıyı düzeltebilir hemde kendinizi giderek daha güvenli hissedersiniz.

Bugün bu yazıyı okuduktan hemen sonra kolayca kullanabileceğiniz beş özel beden dili taktiğini sizlerle paylaşacağım. Bu taktikleri sadece okumakla kalmayın ve hemen uygulamaya başlayın.

1) Göz teması. Dünyanın en iyi dinleyicisi ve hoş sohbet insanı olsanız bile doğru dürüst göz…