Ana içeriğe atla

KORUNMANIZ GEREKEN 20 MANİPÜLASYON TEKNİĞİSevgili dostlar,

Hayatınız boyunca türlü odaklar tarafından sürekli yönlendirilirsiniz. Kötü niyetli yönlendirme tekniklerinin gücü gizliliklerinde yatar. Size karşı yapılan bir manipülasyon girişimini fark ettiğiniz anda üzerinizdeki gücü kaybolur.

Bu yazımda insanları yönlendirme ve manipüle etme amaçlı olarak kullanılan 20 manipülasyon tekniğini farkındalığınızı arttırmak amacıyla sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım faydası dokunur.

1) Yalan : "Askerdeyken piyade erdim ama herkes benden korkardı. Bir gün Albayın odasının kapısına tekmeyi vurdum girdim ve nedir bu yemeklerin hali dedim"

2) Eksik anlatım : Direksiyon başında telefonla konuşurken önündeki yayayı görmeyen ve aniden fren yapmak zorunda kaldığı için arkasındaki araba tarafından çarpılan adam "Yolda gidiyordum bir anda önüme yaşlı bir adam atladı ona çarpmayayım derken arkamdaki salak herif bana çarptı. Durup dururken masraf çıkardılar bana"

3) Duygusal dengesizlik üretmek: "İşten eve geldiğim zaman eşim beni bir gün prenses gibi tatlı şekilde karşılıyor ama ertesi gün hiç sebep yokken tam bir cadı oluyor. Ne yapacağımı ben de bilemiyorum bu sebeple kızmasın diye her dediğini kabul ediyorum"

4) Sevgi bombası kullanmak :  "Dün bir derneğin toplantısına arkadaşım tarafından götürüldüm. Garip fikirleri var ama beni öyle büyük bir sevinçle karşıladılar ve o kadar el üstünde tuttular ki ister istemez sempati duydum. Hatta toplantı sonunda bağış topladılar, normalde adetim olmamasına rağmen çıkardım yüz lira verdim. Neden böyle yaptım anlamadım"

5) Cezalandırmak : "İş yerinde beraber çalıştığım arkadaşım çok garip bir insan. Normalde çok neşeli birisi ama ne zaman izin kullanmak istesem bana bağırmaya başlıyor veya hafta boyunca selamı sabahı kesip ağzını bıçak açmıyor. Herhalde, izin aldığım için çok üzülüyor olmalı"

6) İnkar: "Bardağı ben düşürmedim o zaten masanın kenarında duruyormuş, kendi kendine düştü zaten yer çekimi diye bir şey var değil mi ? "

7) Gerçeği Döndürmek: "Geçen hafta yolda yürürken bizim mahalledeki büfe gözüme çarptı,şöyle bir baktım bu kesin iflas eder dedim. Bugün baktım boşaltmışlar kapısında kiralık yazıyor. Bazen kendi ileri görüşümden ürküyorum"

8) Ufaltma : " Onların kavga etmesinden ben sorumlu değilim, hem ben ne demişim ki, hiç bir şey söylemedim zaten söylemişsem bile onların iyiliği için söylemişimdir"

9) Kurbanı oynama :  "Yıllarca emek verdim sırf tazminatımı vermeden işten çıkarmak için kasadan para aldı dediler, tamam aldım ama hemen ertesi gün yerine koyacaktım zaten"

10) Kurbanı suçlama : "İşçilere kullanmaları için her türlü korunma malzemesini aldık ama giymemişler kardeşim. İşte kaza oldu ağır şekilde yaralandılar. Şimdi benim işveren olarak ne suçum var tabii ki tazminat falan vermeyeceğim, bu halleri kendi suçları"

11) Olumlu Pekiştirme : "Bugün benim tüm dediklerimi yaptığın için güzel bir harçlığı hak ettin. Eğer yarın da böyle olursan daha fazla veririm. Zaten çok akıllı çocuksun sen."

12) Kalenin yerini sürekli değiştirme : " Bu sunumu güzelce hazırlarsan izne çıkabilirsin demiştim ama bir de ek olarak rapor yazman lazım. O raporu yazdığın zaman izne çıkabilirsin."

13) Yanıltma : "Tamam sana borçlu olduğum miktarı söylüyorsun anladık ama önce gönderdiğin ürünlerin kalitesini konuşalım. Bir de bundan sonraki vereceğim sipariş konusunda da konuşmak istediğim önemli şeyler var. Bu konularda acilen görüşmemiz lazım"

14) İğneleme : "Patrona yeni proje hakkında sunum yapacağım diyorsun ama bence önce boynuna kravat diye taktığın şu acayip şeyi değiştir. Kardeş sen giyinmeyi sirkte falan mı öğrendin hiç beceremiyorsun bu işleri bir gün gel de seni alışverişe götüreyim".

15) Suçluluk üretme : " Bugüne kadar benle hiç ilgilenmedin. Bu öz kardeşin ne yer ne içer diye hiç sormadın. Şimdi senden üç kuruş para istiyorum hala yüzünü ekşitiyorsun. Zengin olabilirsin ama vicdanlı olmak başka bir şeydir. Bir gün sende benim durumuma düşebilirsin var mı bir garantin şu hayatta ? "

16) Pohpohlama : " Sayın başkanım bizim şehrimiz tarihi boyunca sizin gibi akıllı ve çalışkan bir belediye başkanı görmedi. Sizin yanınızdayken kendimi çok büyük bir şahsiyetin yanındaymış gibi hissediyorum. İlerde siz çok daha büyük bir devlet adamı olduğunuz zaman torunlarıma bu günleri anlatacakmışım gibi geliyor."

17) Masumu oynama: "Neeee bilgisayardaki tüm belgeleri ben mi silmişim ??! Ben bırak orada bir şeyler silmeyi o bilgisayara haftalardır yaklaşmadım bile. Bak çok üzüldüm şimdi, kim sildi acaba ?"

18) Aşırı saldırganlık :  "Bana bak eğer bir daha işe geç geldiğini görürsem önce ayaklarını kırar sonra kovarım. Kimse benim idaremdeki bir yerde işe geç gelemez. En sinir olduğum şeydir bak seni son kez uyarıyorum sonra demedi deme"

19) İzolasyon : "Ruhsal Dönüşüm kampı için on beş gün boyunca orman içindeki bir evde kapalı kalmamız ve yanımıza telefon dahil hiç bir kişisel eşyamızı almamanız gerekiyormuş"

20)  Rol oynama : " Yeni tanıştığım adam çok yakışıklı ama dışarıdan çok soğuk duruyor. Kendisi beni çok sevdiğini söylüyor ama gözlerinde bir sıcaklık görmüyorum. Galiba sorun bende. Zaten o da sorunun bende olduğunu söylüyor".

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
https://aycakuru.com.tr/
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

İNSANLARI ANALİZ EDİP OKUMANIN 3 YÖNTEMİ.

Sevgili dostlar,

Belli teknikleri kullanarak başka insanları okuyabilmek ve onlar hakkında genel bir fikir edinebilmek için kullanabileceğiniz bir çok bilimsel yöntem vardır. Bugün sizlerle bunlardan kolay uygulayabileceğiniz üç tanesini paylaşacağım.

1) GENEL GÖRÜNÜŞÜ İNCELEME

İnsanların görünüşleri sözlerinden çok daha fazlasını anlatır. Kıyafetlerine dikkat edin. Şık iş kıyafetleri giymesi başarı hırsına,kot pantolonu rahatlık düşkünlüğüne ve vücudu gösteren kıyafetler dikkat çekici olma güdüsüne bağlanabilir. Taktığı takılara dikkat edin. Bu takılarda kullandığı semboller o kişinin dünya görüşüne yönelik pek çok ipucu verir. Duruşuna dikkat edin. Dik bir kafa ve duruş kendine güveni gösterirken öne eğilmiş kafa ve gövde kendine güvensizliğe bağlı korunma ihtiyacına delil olabilir.

Bedenini nasıl hareket ettiriyor inceleyin. İnsanlar ilgi duydukları şeylere kendileri bile farketmeden eğilirler ve beğenmedikleri şeylerden de bedenlerini uza…

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

İŞİNİZDE SİZE SÜPER GÜÇLER KAZANDIRACAK 5 İKNA TEKNİĞİ.

Sevgili dostlar,

İş hayatınızda ister asık suratlı patronunuzdan zam istemek için veya ceplerinde akrep besleyen müşterilerinizin mal veya hizmet satın almalarını sağlamak için olsun pek çok durumda sürekli başka insanları ikna etmek zorundasınız. Tabi nasıl ki en basitinden bir omlet yapmanın bile püf noktaları varsa başka insanları ikna etmenin de çeşitli teknikleri vardır. Bugün sizlerle bu tekniklerden bazılarını paylaşacağım. Dikkatli okuyun derim.

1) Çerçeveleme Metodu. Olayları ve durumları karşınızdaki insanı yönlendirebilmek için onun hoşuna gidecek şekilde şekillendirmeye çerçeveleme denir. Örneğin elinizde bitirmeniz gereken bir iş var ve bunun içinde üç saate ihtiyacınız var. Müdürünüz size bu işi ne kadar zamanda bitireceğinizi sorduğu zaman normal cevap "Üç saat içinde bitiririm" olabileceği gibi çerçevelenmiş cevap "Sadece üç saat içinde kolayca üstesinden gelirim" şeklinde de olabilir. Dikkat e…

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

KENDİNE GÜVENLİ GÖRÜNMENİZİ SAĞLAYACAK 5 BEDEN DİLİ TAKTİĞİ.

Sevgili dostlar,

Ne yazık ki dünyamızda kitaplar kapaklarına ve insanlarda dış görünüşlerine bakılarak değerlendirilir. Bu durum adil değildir ama gerçek budur. Eğer kendinize güvenli bir dış görünüşünüz yoksa hem iş hemde özel hayatınızda pek çok problem yaşarsınız.

Kendine güvenli olmak içsel bir durumdur ve bunu hemen kazanabilmek mümkün değildir ancak bu işin bilinen tek kolay yolu beden dilinizi bilinçli olarak değiştirerek kendine güvenli bir imajı dış dünyaya verebilmektir. Bedeninizin şekli iç dünyanıza da yansır ve doğru beden dili kullanırsanız hem dışarıya verdiğiniz algıyı düzeltebilir hemde kendinizi giderek daha güvenli hissedersiniz.

Bugün bu yazıyı okuduktan hemen sonra kolayca kullanabileceğiniz beş özel beden dili taktiğini sizlerle paylaşacağım. Bu taktikleri sadece okumakla kalmayın ve hemen uygulamaya başlayın.

1) Göz teması. Dünyanın en iyi dinleyicisi ve hoş sohbet insanı olsanız bile doğru dürüst göz…