Ana içeriğe atla

ALGI YÖNETİMİ ALTINDASINIZ.Sevgili dostlar,

1) Bugünkü tüketim çılgınlığı ve doymak bilmez “satın alma isteklerimiz bundan yüz sene önce “halkla ilişkilerin babası” olarak bilinen Edward Bernays tarafından ortaya konulan Algı Yönetimi teknikleriyle başlatılmıştır. Bernays modern psikolojinin kurucusu Sigmund Freud’un yeğeniydi ve amcasının özellikle insan bilinçaltı ve zihinsel mekanizmaları üzerine yaptığı çalışmalardan faydalanarak Algı Yönetiminin kurallarını ortaya çıkardı ve bugün “modern tüketici” denilen insanın ilk harcını kardı.

2) Bernaysın iş ortağı Paul Mazur yaptıkları işi çok güzel özetlemiştir ve demiştir ki “İnsanlar ellerindeki mallar ve ürünler eskimeden yenilerini satın almaya ihtiyaç duymalıdırlar. Yeni bir zihinsel yapı kurmamız lazım ve insanların istekleri onların gerçek ihtiyaçlarından daha fazla olmalıdır” Bernays ve Mazurun 1920’li yıllarda yaptıkları çalışmalar sayesinde bugün tüm dünyadaki insanlar sürekli “yenisine ihtiyaç duymaktadırlar”.  Bir otomobili birkaç sene kullanıp üzerinde tek bir çizik bile olmadan yenisiyle değiştirmek, her sene yeni bir akıllı telefon almak veya markete gittiğiniz zaman çoğuna ihtiyacınız olmayan ürünlerle poşetlerinizi doldurmak ve bunları yaparken sürekli bankalara borçlanmanızın temelinde işte Bernays ve Mazurun ürettiği Algı Yönetimi tekniklerinin günümüzde çok daha gelişmiş hallerinin üzerinizde kullanılması yatmaktadır. Yani insanları çok alışveriş yapıyorlar veya sürekli bankalara borçlanıyorlar diye suçlamamak lazımdır çünkü her gün üzerlerinde onlarca Algı Yönetimi tekniği oynanıyor ve zihinleri bulamaca dönmüş durumda. Bu konuda onları uyaran pek kimse de olmayınca bu insanların çok da fazla yapacağı bir şey kalmıyor.

3) Amerikan firması Procter & Gamble firmasının başlattığı “beşikten mezara aralıksız reklam ve Algı Yönetimi” uygulaması bugün tüm sektörlerde norm olmuştur. Yani bir insan doğduğu günden öleceği güne kadar aralıksız olarak Algı Yönetimine maruz bırakılır. Örneğin bugün satın aldığınız ve tükettiğiniz birçok şeyin tohumları siz daha bebekken zihninize atıldı ve bugünkü çocuklarda geçmişe göre çok daha fazla yönlendirilmektedir.

4) İnsanları yönlendirme konusunda harıl harıl çalışılmaktadır ve hayatınızda bugün normal olarak kabul ettiğiniz pek çok şey aslında yıllar önce planlanıp ısıtıldıktan sonra önünüze konan şeylerdir. Mesela Amerika’da B.J Fogg isimli bilim adamı Stanford Üniversitesi İkna Teknolojileri laboratuvarında “captoloji” isimli bir olgu icat etti. Bu kelime CAPT kısaltmasından türemiştir. CAPT kısaltması da İngilizce “Computers as Persuasive Technology” yani “İkna Teknolojisi olarak Bilgisayarlar” teriminden çıkmadır. Captoloji temel olarak Bilgisayarlar ve Akıllı telefonlar üzerinden insanların yönlendirilmesini ele alır.

5) Burada yapılan araştırmalar her gün kullandığınız pek çok teknolojinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Örneğin belli frekanslarda çalan telefon, mesaj ve Whatsapp zilleri özel dizayndır. Sizin dikkatinizi gün içinde sürekli çekerek telefonunuza bakmanız sağlanır çünkü ne kadar çok telefonda vakit geçirirseniz onlar için o kadar iyidir. Facebook’da beğen sembollerinden Instagramdaki kalpli beğenme sembollerine kadar her tür ayrıntı bu tür laboratuvarlarda özel olarak dizayn edilmiştir. Bu tür şeylere “sıcak tetikleyiciler” denir ve sizde bir ihtiyaç üretip sonra da tatmin etme üzerinedir. Facebook veya Instagramda aldığınız beğeniler beyinlerinizde zevk alma hormonu endorfin üretir ve siz bu endorfinden daha fazla almak için sürekli yeni şeyler paylaşır ve beğeni simgeleri toplamaya çalışırsınız. Bu da sizi o programı üretenlere bağımlı kılar. İnsanların güzel bir manzara gördükleri zaman onu seyretmekten alacakları keyiften çok daha fazlasını o resmi sosyal medyada paylaşıp oradan alacakları beğeni sayılarından almaya çalışmalarının sebebi budur. İşte tüm davranış şekilleri ve bir “beğeni” simgesinin insanların üzerinde ne gibi etkilerde bulunacağı Stanford Üniversitesindeki laboratuvarlar gibi yerlerde ince ince dizayn edilmektedir mesela bundan on sene sonra önünüze neler koyacaklarını şu anda biliyorlar. (Bizim üniversitelerimizde bir Algı Yönetimi veya İkna laboratuvarı kurmayı bırakın şu anda oralarda ders hatta seminer bile bu konularda verilemiyor. Oradakilerin bu tür bilimlerle uğraşmaktan çok daha “önemli “işleri var şu aralar. Makam ve mevki peşinde koşmaktan bilime zaman kalmaz tabi. İşin komiği kendileri bir şey yapmadıkları gibi sizi de çağırıp faydalanmazlar çünkü şimdi onlar gibi koca koca Prof’lar varken bizim gibi “cahillere” laf mı düşer canım. Aferin onlara aynen devam)

6) B.J Foggun öğrencisi Nir Eyal ise şu anda başka bir çalışmanın içinde. FOMO üzerine çalışıyorlar. FOMO’da İngilizce (Fear of Missing Out) kelimesinin kısaltması yani (Eksik Kalma veya Geride Kalma Korkusu) diyebiliriz. Bu da şu anlama geliyor. İnsanlar tarihleri boyunca hep gruplar halinde yaşamışlar ve grup içindeki konumları hayatta kalmalarıyla çok alakalı olmuş. Bu sebeple insanlar grup içinde olan bitenlerden habersiz kalırlarsa hayatta kalamayacakları konusunda bir bilinçaltına sahip ve bu hormonsal sistemlerine işlenmiş durumda. Bu sebeple insanlar sürekli arkadaşlarının, yakın çevrelerinin ve tanıdıklarının neler yaptığını merak ediyorlar. İşte birçok insanın en az saatte bir Facebook veya Instagramlarını açıp arkadaşlarının yüklediği resim veya paylaşımları kontrol etmesinin sebebi bu. İşte FOMO Algı Yönetimi insanların bu Eksik Kalma korkusu ve meraklarını sürekli tahrik etmek üzerine çalışıyor.

7) Facebook Algı Yönetimi konusunda son derece iyi çalışmakta hatta kullandıkları uzmanlardan birkaçını iyi tanıyorum sert ve demir gibi profesyonel tiplerdir. Bunlar sık sık Facebook Amerika merkezinden çeşitli deneyler yapıyorlar ama tabi insanların kendileri üzerinde yapılan bu deneylerden haberi olmuyor. Örneğin Facebook 2010 senesinde yapılan seçim gününde Amerikan seçmenlerinden daha önce oy vermeye gitmeyen altmış milyon Facebook üyesine “Çık ve Oy Kullan” mesajı gönderdi. Sonra bu kişilerden ne kadarının oy kullanmaya gittiğini inceledi. Sonuç en az 340.000 kişinin bu mesaj sayesinde oy kullandığıydı. Tabi o seneler bu işleri daha yeni yeni deniyorlardı. Şimdi mesajları daha etkinleşti.

8) Facebook bir keresinde de insanların duygusal durumlarını etkileyebiliyor muyum diye baktı. Buna göre 689 bin kişinin sadece olumsuz ve üzücü haberleri içeren paylaşımları gün içinde Facebook duvarlarında görebilmelerini sağladılar. Sonra da bu insanların yaptıkları paylaşımları incelediler. Sonuçlar ilginçti. Bu kişilerin kendileri de o gün üzüntülü ve saldırgan mesajlar paylaştı. Kısacası her gün üzerinizde başka bir şeyler denenmektedir. Özür dilerim test kobayısınız yani.

9) Algı Yönetimi üstüne çalışan Psikologlardan Robert Epstein’da SEME üzerine çalışmakta yani “Search Engine Manipulation Effect” – “Arama Motoru Yönlendirme Etkisi” Bu da şu anlama geliyor. İnsanlar Google’dan bir şey arattıkları zaman bu insanların yüzde doksanı ilk sayfada karşılarına çıkan sonuçlara hatta ilk on sonuç içindeki bir sayfaya tıklıyorlar ve geri kalan sonuçları pek araştırmıyorlar. Google’da bu sayede her konuda ilk sayfaya hangi sonuçların çıkacağını belirliyor. Bu bazen para karşılığı oluyor bazen de kendi konuları gereği. Yani karşınıza çıkan her arama sonucu ya parası olup reklam verenlerin ya da Google politikası gereği öne çıkarılanların siteleri. İşte buna Arama motoru sayesinde yönlendirme deniyor. Bu çok önemli bir güç çünkü bunu kullanarak herhangi bir şeyi veya insanı ister vezir ister rezil edebilme imkânı var Google’ın.

Toparlarsam. Bugün içinde yaşadığınız dünyadaki pek çok ayrıntı bilimsel çalışmalarla destekli Algı Yönetimi uygulamalarının ürünü. Algı Yönetimi teknikleri ve bu konuda bilgi sahibi olmak gücü ele geçirmek ve kendinizi korumak anlamına gelmektedir. Türkiye’de üzerinde en çok durulması gereken konulardan bir tanesidir çünkü bizim üzerimizde yapılan operasyonlar çok daha farklı boyutlarda gözlemlediğim kadarıyla. Şu an Türkiye’de bu konuda çalışmaları olan, aktif eğitim veren ve neredeyse her gün Internet üzerinden bilgi paylaşımında bulunan benden başka kimse yok. Bunu övünmek için söylemiyorum çünkü üzücü bir durum. Koskoca ülkede bu işlerin bir tek bana kalmaması gerekirdi. Ama bu işlerde uzmanlığı olanların bir kısmı ya ülke dışında yaşamaktadır ya da Algı Yönetimi konusunda firmalara danışmanlık vererek sadece ceplerine giren paralarına bakmaktadırlar. Benim bakışımsa bizim başka ülkemiz yoktur ve halkın bu konularda eğitilmesi ve farkındalık içinde olması çok önemlidir bakışıdır.

Lütfen bu yazıyı sadece okumakla kalmayın. Paylaşın. Paylaşın ki çok daha fazla insana ulaşabilelim ve sizin de bu mücadelede bir payınız olsun.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
Algı Yönetimi Uzmanı-Eğitmen-Koç (ACC)

www.serdarkuru.com
https://serdarkuru.blogspot.com.tr/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

PSİKOLOJİK İKNA TAKTİKLERİ VE ALGI YÖNETİMİ.

PSİKOLOJİK İKNA TAKTİKLERİ VE ALGI YÖNETİMİ.
İkna nedir diye düşündüğünüz zaman herkesin aklına farklı şeyler gelir. Kimi insan için ikna demek her gün gördüğü reklamlar kimisi içinde iş yerinde sorumluluğu altındaki personelini ikna etmek için kullandığı taktiklerdir. 
İkna herkesin hayatında farklı bir yere sahiptir ve her insan için farklı bir anlama gelebilir ancak şu bir gerçektir ki ikna dediğimiz unsur hepimizin günlük hayatında son derece önemli bir faktördür. Siyaset, hukuk, medya, haberler ve reklamcılık gibi bir çok alan tamamen ikna psikolojisinin alanına girer. 
İş yaşamı dediğimiz şey de esasında ikna etmek veya ikna edilmek üzerine kurulmuş bir yapıdır.
Tüm bu alanlarda diğer insanları ikna etmenin gereklerini yerinde uygulayanlar başarılı olurken bunu önemsemeyenler başarısız olur.
İnsanların bir kısmı ikna taktiklerine karşı bağışıklıkları olduğunu zanneder ve bu “doğal yetenekleri” sayesinde kendilerini her tür “ikna girişimine” karşı koruyabileceklerine veya her durumda…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…