Ana içeriğe atla

BEDEN DİLİNİZİ KULLANARAK ALGIYI YÖNETMENİZ İÇİN 10 TAKTİK

İnsanları ikna edip etkilemek zorunda olduğunuz ciddi müzakereler, satış görüşmeleri ve işe alım mülakatları gibi durumlarda kendiniz hakkındaki algıyı en etkin şekilde yönetmeniz ve karşı tarafı avantajınız doğrultusunda yönlendirmeniz gerekir. Bunu yapabilmenizin en etkin yollarından biriside beden dilinizi akılcı ve doğru bir şekilde kullanmaktır. Bu tip görüşmelerde vereceğiniz imajın büyük kısmı beden diliniz tarafından aktarılır ve insanlar hakkınızdaki fikirlerini bu imaj doğrultusunda verirler. Kısacası dünyanın en zeki ve becerikli insanı bile olsanız eğer beden dilinizi yanlış kullanıyorsanız başınız belada demektir. Şimdi sizlerle bu konuda hemen kullanabileceğiniz ve karşınızdakilerin algısını yönetebilmenize göre dizayn edilmiş pratik taktikler vermek istiyorum.

1) İşe duruşunuzu düzeltmekle başlayın sırtınız her zaman dik durmalı ama bu sopa yutmuş gibi rahatsız ve yapay bir diklik değil kendinizi rahat hissedeceğiniz bir duruştur. Böyle bir duruş kendinizi güvenli göstermenizi sağlayacaktır. Eğer çok yapay bir şekilde dik durursanız karşıya kasıntı ve tutucu bir hava verirsiniz.

2) Bedeninizin yönünü ve açısını her zaman karşınızdaki insana göre ayarlayın. Yani birisiyle konuşurken tam olarak bedeninizi ona döndürün. Bu karşınızdaki insanda kendisiyle samimi bir şekilde ilgilendiğiniz ve söylediklerine önem verdiğiniz algısı oluşturacaktır.

3) Bacaklarınızı her zaman birbirinden hafif şekilde açık tutarak durun veya oturun. Bacaklarınızı her türlü kapatmanız ve birbirine dolamanız karşı tarafta sizin kapalı bir insan olduğunuz algısını oluşturacak ve size yapacağı bilgi akışını azaltacaktır. Karşınızdaki insan sizinle etkin bir iletişim kursun istiyorsanız bacaklarınızı birbirinden uzak tutun. Burada tabi bacaklarınız arasındaki aralık çok açık olmamalıdır çünkü tam tersi saldırgan bir etki yaratırsınız ve iletişiminiz gene kapanır.

4) Karşınızdaki insanla konuşurken çok ama çok hafif öne doğru eğilin. Bu eğilme ne kadar hafif olursa olsun karşınızdaki insanın beyni bunu algılayacak ve sizin kendisiyle gerçekten ilgilendiğinizi düşünecektir. Bu da size sempati duymasını sağlar. Sempatide insanları ikna etmeniz için kazanmanız gereken bir duygudur.

5) İletişim kurduğunuz insanların beden dillerini belli belirsiz ve çok abartmadan taklit etmeniz size avantaj sağlar. Çünkü insanlar kendilerine benzeyen insanlara bayılırlar. Eğer karşınızdaki insan iki ayağı yerde bir şekilde oturuyorsa sizde benzer bir pozisyon almaya çalışın ama eğer rahat etmek için gider bacak bacak üstüne atarsanız karşı taraf sizinle alakalı kendisinin de anlayamadığı bir soğukluk duymaya başlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus karşı tarafa hareketleri taklit ediliyor hissi vermemektir.

6) Ayakta durmuş bir şekilde insanlarla konuşuyorsanız ve dinleyen pozisyonundaysanız ellerinizi rahat bir şekilde iki yana salmaya kendinizi alıştırın, bu duruş insanlarda sizin açık ve samimi bir insan olduğunuz algısını oluşturacaktır. Eğer kollarınızı sıkı sıkıya kavuşturur, sürekli ellerinizi kollarınızı sinirli şekilde sallar veya saçınızla başınızla oynarsanız bu karşı tarafa sıkıntılı ve negatif bir hava vermenize sebep olur. Konuşma sırası size geçtiği zaman ellerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Konuşmanız esnasında ellerinizi yumuşak ve yerinde hareketlerle kullanmanız mesajınızın daha iyi algılanmasını sağlayacaktır. Kısacası dinlerken ellerinizi hareketsiz ve rahat, konuşurken de yumuşak hareketler yapar bir şekilde kullanmanız sizin avantajınızadır.

7) Görüşme öncesi el sıkışma aşamasına büyük önem verin. İlk el sıkışmada karşı taraf sizin hakkınızda bilinçaltı olarak birçok fikir edinecektir. El sıkışınız mengene gibi sıkı veya ölü balık gibi cansız olmasın, kendine güvenli ama nazik bir el sıkışı tekniğiniz olsun. Bunu bol bol prova etmenizde fayda var.

8) Konuşmanız esnasında sık sık duyduklarınızı doğruluyormuş hissi verecek şekilde kafanızı ileri geri sallamanızda fayda var. Gülümsemeyi ve göz temasını da eksik etmeyin ancak göz temasını aşırı tutmak ve aralarda gözünüzü kaçırmamak hata olacaktır. Karşı tarafı rahatsız etmeyecek şekilde göz temasında kalın ama başkalarıyla göz teması kurmak sizi rahatsız ediyorsa konuştuğunuz insanın gözlerinin hemen üstündeki noktalara bakmakta benzer etkiyi yaratacaktır. Gözlerinizi çok kırpmamaya dikkat edin çünkü bu sizin rahatsızlık ve güvensizlik duyduğunuz algısı yaratacaktır. (Normalde lens kullanıyorsanız ve gözünüze batma ihtimali varsa önemli bir görüşmeye sevmeseniz de gözlüklerinizle gitmenizde fayda var çünkü çok önemli bir anlaşmayı sırf lensleriniz gözünüze battığı ve siz sürekli gözlerinizi kırptığınız için kaybetmek istemezsiniz)

9) Konuşurken derin nefesler alarak yavaş ve tatlı bir sesle konuşmak idealdir. Çok hızlı konuşmanız kendinize güvensizlik olarak algılanacaktır. ( Bu hızlı konuşma problemi benimde yıllardır düzeltmeye çalıştığım bir meseledir çünkü görsel zekam yüksek olduğu için konuşma hızım da çok yüksek. Konuşmamı yavaşlatmak için birçok yöntem denedim. Bu yöntemlerden sesli bir şekilde ve kelimeleri tane tane telaffuz ederek kitap okumak yöntemi çok yararlı oluyor bunu da belirteyim)

10) Görüşmeniz sırasında aralarda notlar alın, bu sizin için ciddi ve karşı tarafın söylediklerine değer veriyormuş algısı yaratacaktır. Yalnız not alırken bunu kısa tutmayı ve karşınızdaki insanla göz temasını uzun süre kaybetmemeyi unutmayın. Burada çok önemli bir diğer mesele de görüşme yaptığınız diğer kişi veya kişileri iyi gözlemlemeniz ve beden dillerini iyi okumanızdır. Eğer kafanızı notlarınıza veya önünüzdeki diz üstü bilgisayarına gömerseniz bunların hiç birisini yapamazsınız.

Toparlayacak olursam. Her türlü görüşme, müzakere ve iletişim sürecinde mesajlarınızı güçlü bir şekilde iletmek ve avantaj kazanmak istiyorsanız beden dilinizi çok etkin kullanmanızda ve karşı tarafın beden dilini detaylıca gözlemlemeniz de büyük faydalar vardır. Unutmayın insanlar yanlış olsa da kitapları kapaklarına göre değerlendirirler..

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…