Ana içeriğe atla

E-TİCARET VE ALGI YÖNETİMİ.

Bugün gerek ülkemizde gerek dünyada mal ve hizmetler giderek artan oranda Internet üzerinden satılmaktadır. Bu sebeple neredeyse tüm sektörler için Internet üzerinden yapılan tanıtım ve pazarlama operasyonları kısacası "E-Ticaret" büyük bir önem kazanmaya başlamıştır.Bugünkü yazımda ben işe teknik boyutundan ziyade uzmanı olduğum "Algı Yönetimi" açısından bakacağım ve bazı tavsiyelerde bulunacağım.

1) Öncelikle Internetin hayatımıza girmesi ve teknolojinin gelişmesiyle insanların hız algısı değişmiştir. Internetin ilk çıktığı yıllarda tek bir resmi görüntülemek için bilgisayarın başında dakikalarca beklemekte bir problem görmeyen insanlar artık her türlü sonuca saniyeler içinde ulaşmayı talep etmektedirler çünkü hıza alışmışlardır. Bu sebeple E-ticaret sitenizin hızı çok önemlidir. Sitenize giren bir müşteri eğer 3-4 saniye içinde istediği sayfaya ulaşamazsa sitenizden ayrılacak ve büyük ihtimal bir daha geri dönmeyecektir. Bu sebeple lütfen e-ticaret sitenizin hem masaüstü bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda çok hızlı ve efektif çalıştığına kesinlikle emin olun ve üç kuruş tasarruf edeceğim diye yavaş ve doğru dürüst çalışmayan üstelik cep telefonlarıyla uyumsuz siteler kurdurmayın. Eğer e-ticaret yapacaksanız günümüz insanının hız algısına uygun teknolojik alt yapıya sahip bir siteniz olmalıdır.

2) Sitenize giren insanların ürün ve hizmetlerinizi doğru şekilde algılamaları ve olumlu bir düşünce içine girmeleri için maksimum 90 saniye zamanınız vardır. Hiç kimse sitenize koyduğunuz uzun yazılar ve karmaşık dizaynları incelemeyecektir. İnsan algısı en çabuk resimleri ve görüntüleri algılar. Bu sebeple sitenizde kullanacağınız ürün resimleri çok iyi kalitede ve iyi düşünülmüş resimler olmalıdır. İşi ucuza getirip oradan buradan toplanan kalitesiz ürün resimleri kullanırsanız müşterileriniz 90 saniye içinde ürününüz hakkında negatif bir düşünceye sahip olacaktır. Bunun tam tersi olarak Internet sitemiz havalı olsun diye çok karmaşık görseller ve upuzun yazılar kullanırsanız gene benzeri olumsuz bir etkiye sebep olacaksınız. Şunu unutmayın insan algısı en çabuk basit ve etkileyici resimlerle görüntülere tepki verir. Bunun dışında yapacağınız her çalışma sizin aleyhinize işleyecektir.

3) Sitenizdeki ürün resimlerinde pintilik yapmayın ve ürünlerinizi her açıdan gösteren bir çok resim kullanın. Yalnız eğer burada cinlik yapmaya kalkar ve ürünlerinizi olduğundan daha havalı göstermeye kalkan yanıltıcı görüntü ve açılar kullanırsanız müşterilerinizin beklentisi yükselecek ve ürün ellerine ulaştığı zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Doğal olarak hayal kırıklığı öfke duygusuna sebep olacak ürünü size geri iade etmeleri bir yana sitenize bir daha adım bile atmayacaklardır. Siteniz hakkında başkalarına yapacakları olumsuz propaganda da işin cabası olacaktır. Bu sebeple bu tip çalışmalarda müşterilerinizin algısını aşırı yanıltıp ürünlerinizi gerçekte olduklarından daha iyi göstermek sizin aleyhinize işleyecektir.

4) Görsel çalışmalarda resimler yanında kaliteli hazırlanmış ürün tanıtım videoları kullanmanızda da büyük fayda vardır. Tekrar edersem insan zihni ve algıları en çabuk tepkiyi görüntülere verir. Eğer ürün videolarınızda kaliteli çekim,kurgu,güzel müzikler ve ürünle alakalı ilgi çekici hikayeler kullanırsanız ürününüzü satma şansınız artacaktır. Algı yönetimi uygulamalarında görsel öğelerin doğru kullanımı çok önemlidir.

5) Algı yönetiminde sürü psikolojisi faktörü ana temalardan birisidir.İnsanlar genelde başka insanların eylemleri ve düşüncelerine büyük önem verirler. Müşterilerinizin ürününüzü ve hizmetinizi inceledikten sonra ilk bakacakları yer sitenizde diğer müşterilerin yorum ve oylamalarını gösteren kısım olacaktır.Ürünler hakkında olumlu müşteri yorumları veya olumlu oy verme sayısı gibi faktörler insanları etkileyecek ve ürünü olduğundan çok daha kaliteli algılamalarına sebep olacaktır. Tabi şirketiniz ve ürünleriniz hakkında sanal ortamdaki her tür şikayet ve negatif yorumda bunun tam tersi etki yapar. Şirketiniz ve ürünlerinizin Internet ortamında nasıl algılandığını sürekli takip etmenizde büyük faydalar vardır.

6) Müşteri ürün veya hizmetinizi satın almaya karar verip sepetindekileri ödeme aşamasına geldiği zaman eğer daha önceden belirtilmemiş bir takım ekstra ücretler,pahalı kargo seçenekleri ve karmaşık kayıt prodesürleri gibi faktörlerle karşı karşıya gelirse sıkılıp sinirlenerek sepetindeki ürünleri boşaltıp bir daha sitenize uğramaması büyük ihtimaldir. Çünkü insanlar kandırılma duygusu yaşamaktan veya zor prosedürlerden hoşlanmazlar. Siteniz kullanımı çok kolay,basit işlemlerle satışın gerçekleştirildiği ve müşterinin ödemesi gereken miktarın açık ve net olduğu bir yapılandırmaya sahip olmalıdır. Internet üzerinde güven algısı çok önemlidir ve eğer güvensizlik yaratan bir algı oluşturuyorsanız işiniz çok zordur. Bu arada bu tip durumlarda erkek müşteriler zihin yapıları farklı olduğu için bayan müşterilerden daha sert tepki gösterirler ve ürünü almaktan vazgeçme kararını daha kolay verirler. Eğer erkek müşterilere hitap eden bir ürün veya hizmetiniz varsa konu hakkındaki uyarılarımı onla çarpın.

7) İnsanlar ürün hakkında satın alma kararı verirken kargo ücretini psikolojik olarak boşa verilen bir para olarak görür. Eğer kargo ücreti almadan satış yapabiliyorsanız bu harika olur. Yani kargo ücretini ürün fiyatı içine kattığınız zaman çok daha avantajlı duruma geçersiniz çünkü insanlar çok az miktarda da olsa kargoya verecekleri ekstra ücreti olduğundan daha olumsuz bir ışıkta değerlendirecektir.

8) Internet üzerinden ödeme konusunda güven çok önemlidir. Bu sebeple güvenilir algıya sahip Visa,Mastercard gibi kredi kartı markalarını sitenizin her yerinde kullanmaya çalışın. Bu logolar müşterilerinizde ödeme konusunda olumlu bir algı oluşturacaktır. Ödeme ve kredi kartı meselesini ne kadar güvenli gösterebilirseniz o kadar avantajlı olacaksınız. Ödeme aşamalarında sitenizde müşteride güven unsuru yaratacak sembol ve prosedürlerin doğru dizaynı da önemlidir.

Toparlarsam.

E-Ticaret konusunda Internet üzerinden satışını yaptığınız ürün ve hizmetler hakkında olumlu bir Algı Yönetimi ortaya koymak istiyorsanız Internet sitenizin teknolojik altyapısı,hızı,dizaynı,kullandığınız görsel materyallerin kalitesi ve yapılanması,ürünleriniz hakkındaki olumlu yorumlar ve sunduğunuz güvenli ödeme seçenekleri maddelerinin her birini son derece profesyonel bir şekilde ele almanız ve genel bir Algı Yönetimi stratejisi içinde değerlendirmeniz gerekir.

"Açarız bir internet sitesi ne olacak" mantığıyla ne yazık ki E-Ticaret alanında başarılı olmanız mümkün değil ve tüm dünyanın giderek Internet üzerinden ticaret alanına kaydığını düşünürseniz bu alandaki başarısızlığınız sizin ve şirketiniz için felaket olacaktır.

Kısacası eğer bu konularda iyi bir Algı Yönetimi Stratejiniz ve bu stratejiyi destekleyecek Internet teknolojileri alanında hizmet veren çözüm ortaklarınız yoksa işiniz zor.

E-Ticaret ve Algı Yönetimi konusunda danışmanlık,görüş veya eğitim isteyen şahıs ve firmalara bir Algı Yönetimi uzmanı olarak her türlü yardıma hazır olduğumu da yazımın sonunda belirtmek isterim.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir