Ana içeriğe atla

E-TİCARET VE ALGI YÖNETİMİ.

Bugün gerek ülkemizde gerek dünyada mal ve hizmetler giderek artan oranda Internet üzerinden satılmaktadır. Bu sebeple neredeyse tüm sektörler için Internet üzerinden yapılan tanıtım ve pazarlama operasyonları kısacası "E-Ticaret" büyük bir önem kazanmaya başlamıştır.Bugünkü yazımda ben işe teknik boyutundan ziyade uzmanı olduğum "Algı Yönetimi" açısından bakacağım ve bazı tavsiyelerde bulunacağım.

1) Öncelikle Internetin hayatımıza girmesi ve teknolojinin gelişmesiyle insanların hız algısı değişmiştir. Internetin ilk çıktığı yıllarda tek bir resmi görüntülemek için bilgisayarın başında dakikalarca beklemekte bir problem görmeyen insanlar artık her türlü sonuca saniyeler içinde ulaşmayı talep etmektedirler çünkü hıza alışmışlardır. Bu sebeple E-ticaret sitenizin hızı çok önemlidir. Sitenize giren bir müşteri eğer 3-4 saniye içinde istediği sayfaya ulaşamazsa sitenizden ayrılacak ve büyük ihtimal bir daha geri dönmeyecektir. Bu sebeple lütfen e-ticaret sitenizin hem masaüstü bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda çok hızlı ve efektif çalıştığına kesinlikle emin olun ve üç kuruş tasarruf edeceğim diye yavaş ve doğru dürüst çalışmayan üstelik cep telefonlarıyla uyumsuz siteler kurdurmayın. Eğer e-ticaret yapacaksanız günümüz insanının hız algısına uygun teknolojik alt yapıya sahip bir siteniz olmalıdır.

2) Sitenize giren insanların ürün ve hizmetlerinizi doğru şekilde algılamaları ve olumlu bir düşünce içine girmeleri için maksimum 90 saniye zamanınız vardır. Hiç kimse sitenize koyduğunuz uzun yazılar ve karmaşık dizaynları incelemeyecektir. İnsan algısı en çabuk resimleri ve görüntüleri algılar. Bu sebeple sitenizde kullanacağınız ürün resimleri çok iyi kalitede ve iyi düşünülmüş resimler olmalıdır. İşi ucuza getirip oradan buradan toplanan kalitesiz ürün resimleri kullanırsanız müşterileriniz 90 saniye içinde ürününüz hakkında negatif bir düşünceye sahip olacaktır. Bunun tam tersi olarak Internet sitemiz havalı olsun diye çok karmaşık görseller ve upuzun yazılar kullanırsanız gene benzeri olumsuz bir etkiye sebep olacaksınız. Şunu unutmayın insan algısı en çabuk basit ve etkileyici resimlerle görüntülere tepki verir. Bunun dışında yapacağınız her çalışma sizin aleyhinize işleyecektir.

3) Sitenizdeki ürün resimlerinde pintilik yapmayın ve ürünlerinizi her açıdan gösteren bir çok resim kullanın. Yalnız eğer burada cinlik yapmaya kalkar ve ürünlerinizi olduğundan daha havalı göstermeye kalkan yanıltıcı görüntü ve açılar kullanırsanız müşterilerinizin beklentisi yükselecek ve ürün ellerine ulaştığı zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Doğal olarak hayal kırıklığı öfke duygusuna sebep olacak ürünü size geri iade etmeleri bir yana sitenize bir daha adım bile atmayacaklardır. Siteniz hakkında başkalarına yapacakları olumsuz propaganda da işin cabası olacaktır. Bu sebeple bu tip çalışmalarda müşterilerinizin algısını aşırı yanıltıp ürünlerinizi gerçekte olduklarından daha iyi göstermek sizin aleyhinize işleyecektir.

4) Görsel çalışmalarda resimler yanında kaliteli hazırlanmış ürün tanıtım videoları kullanmanızda da büyük fayda vardır. Tekrar edersem insan zihni ve algıları en çabuk tepkiyi görüntülere verir. Eğer ürün videolarınızda kaliteli çekim,kurgu,güzel müzikler ve ürünle alakalı ilgi çekici hikayeler kullanırsanız ürününüzü satma şansınız artacaktır. Algı yönetimi uygulamalarında görsel öğelerin doğru kullanımı çok önemlidir.

5) Algı yönetiminde sürü psikolojisi faktörü ana temalardan birisidir.İnsanlar genelde başka insanların eylemleri ve düşüncelerine büyük önem verirler. Müşterilerinizin ürününüzü ve hizmetinizi inceledikten sonra ilk bakacakları yer sitenizde diğer müşterilerin yorum ve oylamalarını gösteren kısım olacaktır.Ürünler hakkında olumlu müşteri yorumları veya olumlu oy verme sayısı gibi faktörler insanları etkileyecek ve ürünü olduğundan çok daha kaliteli algılamalarına sebep olacaktır. Tabi şirketiniz ve ürünleriniz hakkında sanal ortamdaki her tür şikayet ve negatif yorumda bunun tam tersi etki yapar. Şirketiniz ve ürünlerinizin Internet ortamında nasıl algılandığını sürekli takip etmenizde büyük faydalar vardır.

6) Müşteri ürün veya hizmetinizi satın almaya karar verip sepetindekileri ödeme aşamasına geldiği zaman eğer daha önceden belirtilmemiş bir takım ekstra ücretler,pahalı kargo seçenekleri ve karmaşık kayıt prodesürleri gibi faktörlerle karşı karşıya gelirse sıkılıp sinirlenerek sepetindeki ürünleri boşaltıp bir daha sitenize uğramaması büyük ihtimaldir. Çünkü insanlar kandırılma duygusu yaşamaktan veya zor prosedürlerden hoşlanmazlar. Siteniz kullanımı çok kolay,basit işlemlerle satışın gerçekleştirildiği ve müşterinin ödemesi gereken miktarın açık ve net olduğu bir yapılandırmaya sahip olmalıdır. Internet üzerinde güven algısı çok önemlidir ve eğer güvensizlik yaratan bir algı oluşturuyorsanız işiniz çok zordur. Bu arada bu tip durumlarda erkek müşteriler zihin yapıları farklı olduğu için bayan müşterilerden daha sert tepki gösterirler ve ürünü almaktan vazgeçme kararını daha kolay verirler. Eğer erkek müşterilere hitap eden bir ürün veya hizmetiniz varsa konu hakkındaki uyarılarımı onla çarpın.

7) İnsanlar ürün hakkında satın alma kararı verirken kargo ücretini psikolojik olarak boşa verilen bir para olarak görür. Eğer kargo ücreti almadan satış yapabiliyorsanız bu harika olur. Yani kargo ücretini ürün fiyatı içine kattığınız zaman çok daha avantajlı duruma geçersiniz çünkü insanlar çok az miktarda da olsa kargoya verecekleri ekstra ücreti olduğundan daha olumsuz bir ışıkta değerlendirecektir.

8) Internet üzerinden ödeme konusunda güven çok önemlidir. Bu sebeple güvenilir algıya sahip Visa,Mastercard gibi kredi kartı markalarını sitenizin her yerinde kullanmaya çalışın. Bu logolar müşterilerinizde ödeme konusunda olumlu bir algı oluşturacaktır. Ödeme ve kredi kartı meselesini ne kadar güvenli gösterebilirseniz o kadar avantajlı olacaksınız. Ödeme aşamalarında sitenizde müşteride güven unsuru yaratacak sembol ve prosedürlerin doğru dizaynı da önemlidir.

Toparlarsam.

E-Ticaret konusunda Internet üzerinden satışını yaptığınız ürün ve hizmetler hakkında olumlu bir Algı Yönetimi ortaya koymak istiyorsanız Internet sitenizin teknolojik altyapısı,hızı,dizaynı,kullandığınız görsel materyallerin kalitesi ve yapılanması,ürünleriniz hakkındaki olumlu yorumlar ve sunduğunuz güvenli ödeme seçenekleri maddelerinin her birini son derece profesyonel bir şekilde ele almanız ve genel bir Algı Yönetimi stratejisi içinde değerlendirmeniz gerekir.

"Açarız bir internet sitesi ne olacak" mantığıyla ne yazık ki E-Ticaret alanında başarılı olmanız mümkün değil ve tüm dünyanın giderek Internet üzerinden ticaret alanına kaydığını düşünürseniz bu alandaki başarısızlığınız sizin ve şirketiniz için felaket olacaktır.

Kısacası eğer bu konularda iyi bir Algı Yönetimi Stratejiniz ve bu stratejiyi destekleyecek Internet teknolojileri alanında hizmet veren çözüm ortaklarınız yoksa işiniz zor.

E-Ticaret ve Algı Yönetimi konusunda danışmanlık,görüş veya eğitim isteyen şahıs ve firmalara bir Algı Yönetimi uzmanı olarak her türlü yardıma hazır olduğumu da yazımın sonunda belirtmek isterim.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru

www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …