Ana içeriğe atla

Oy tercihleri ve benzerlik

İnsanlar kendilerine benzeyen adayları sempatik bulur ve oylarını onlara verebilirler. Stanford Üniversitesinden Dr.Jeremy Bailenson yaptığı deneyde yüzlerce insana seçim olduğu zaman kime oy vereceklerini sormuş ve ardından bu kişilerin yüzleriyle oy vereceklerini söyledikleri adayların yüz simetrilerini bilgisayarda karşılaştırmış. Buna göre insanların kendilerine cinsiyet ve fiziksel olarak benzeyen adaylara "sempati" duydukları ortaya çıkmış. İşin ilginci bu benzerlik sempatisinin ideoloji veya adayın fikirleriyle de çok alakası yok. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç şu olabilir. Normalde aynı fikirde olmasa bile kendini sert ve baskın bir erkek olarak gören biri,oyunu sert ve baskın imajlı adaya verebilir. Aslında hayat şekli hiç benzememesine hatta eşine oyunu başka türlü kullanacağını söylese bile bir kadın seçmen oyunu kendisine benzer bulduğu bir kadın adaya verebilir. Gerçekte siyasi düşüncesi yüzde yüz ters olsa bile düğünlerde geleneksel oyun havaları eşliğinde dans etmeyi seven bir seçmen sırf adaylardan birisi çok güzel harmandalı oynuyor ve bu hali kendisine çok benziyor diye oyunu ona verebilir. Kısacası seçimlerde oy dağılımın sonradan sürpriz olarak adlandırılan kısmında bu benzeme faktörünün etkisi vardır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir