Ana içeriğe atla

Korku ve Muhafazakar Seçmen.

Bilimsel Araştırmalar Muhafazakar seçmenin korku ve kaos mesajlarına daha fazla tepki verdiğini gösteriyor. Dr.Michael D. Dodd'un çalışmasında seçmenlere olumlu ve olumsuz  resimler gösterildi. Liberaller olumlu resimlere dikkat ederken, muhafazakarlar olumsuz resimlere tepki gösterdi. 2008'de Science dergisinde çıkan ve Douglas R. Oxley tarafından yapılan deneyde de ani ve korkunç seslere insanların verdikleri tepkiler incelendi ve muhafazakarların diğerlerine göre daha fazla tepki verdiği belirlendi. 2011'de University College London üniversitesinde bir grup öğrenciye beyin tarama MRI cihazları takıldı ve beyinlerinde korku duygusunu işleyen Amygdala bölgesi daha büyük olan öğrencilerin sağ görüşlü öğrenciler olduğu ortaya çıktı. Kısacası bazı insanlar diğer insanlara göre olumsuz olaylara daha sert tepki vermekte ve sürekli kendilerini koruma amaçlı yaşamaktalar. Bu insanların ezici bir kısmı hem sağ hem de sol siyasetin muhafazakar ve tutucu kesimlerini oluşturuyor. Zaten "muhafazakar" dediğimiz zaman "korumak ve muhafaza" etmek olgularından da bahsediyoruz. Böylece "tehlike", "düşman", "istikrar" gibi kelimelere muhafazakar seçmenlerin daha olumlu tepki verebileceğini ama "değişim" kelimesinden pek hoşlanmayacakları sonucunu çıkarabiliriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir