Ana içeriğe atla

KİTAP : GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK - İLBER ORTAYLI


KİTAP : GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK - İLBER ORTAYLI Büyük siyasi liderler hakkında objektif kitaplar bulmak zordur. Ya onları övüp göklere çıkaran ya da söylenen her şey yalandır diyerek o kişiyi yerlere batıran çalışmalar bulabilirsiniz. İlber hocanın bu kitabı son derece objektif ve kolay okunabilir bir kitap olmuş. Ancak tabi çok dikkat çekici yeni görüşler veya bilmediğimiz tarihi olaylar yok. Bir de İlber hocanın renkli konuşma üslubu kitaplarına pek yansımıyor ancak kitap sıkıcı da değil. Atatürk hakkında derli toplu ve olayları serinkanlılıkla değerlendiren bir kitap okumak isterseniz alıp okumanızı tavsiye ederim. Ancak bir eleştirim var. İlber hoca son yıllarda birazda aşırı kamplaşan siyasi ortamdan dolayı ters toplara pek girmiyor ve popülist söylemlere pek karşı çıkmıyor. Bu yüzden kitap İlber Ortaylı gibi bir tarihçiden beklediğimiz "ustalık" türü bir kitap değil. İlber hocadan hala bu ustalık kitabını bekliyoruz açıkçası. Toparlarsam genç okuyucu için ve propaganda içermeyen yalın tarih kitaplar okumak isteyenler için ideal. Rahatlıkla çocuklarınıza hediye edebilirsiniz. Ancak içinde düşündüren analizler ve daha önceden bilinmeyen veriler olan bir kitap arıyorsanız o kitap bu kitap değil.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir