Ana içeriğe atla

Bireysel ve Grup kimlikleriyle Siyaset.

Bireysel kimlikleri gelişmemiş insanların oluşturduğu toplumlarda grup kimlikleri önemidir. Bu toplumlarda insanların çoğunluğu bireysel özellikleriyle değil hangi gruba bağlı olduklarıyla kendilerini tanımlarlar. Din,mezhep,cemaat,etnik köken,ideolojik bağlılık hatta yaşadığı şehir gibi unsurlar bu insanların kendilerini tanımlamalarını sağlar. Bu toplumlarda siyaset insanların günlük hayatları değil grup kimlikleri üzerinden yapılır çünkü her grup kendisini diğer gruplardan üstün görür ve onların değerlerini öven siyasetçilere oy verir. Bu toplumlarda kazanan siyasetçiler mümkün olduğunca fazla gruba hitap edebilen ve benzerlik sempatisi üretebilen siyasetçilerdir. Siyasetçi eğitim,bilim ve ekonomi gibi konulardan çok şanlı tarih,kutsal değerler ve dış tehditler üzerinden mesajlarını ayarlar. Toplumun yapısı değiştikçe ve o ülke daha gelişip insanların eğitimi ve gelir seviyesi arttıkça artık insanlar grup üyesi olmaktan çok bireysel olarak kendilerini tanımlamayı tercih ederler. İşte ancak o zaman farklı bir siyasetçi tipi başarı kazanmaya başlar ve ülkenin gidişatı yukarı doğru gelişir. Bugünkü tüm gelişmiş toplumlar aynı süreçlerden geçmiştir. Siyaset yapanlar ve siyasi iletişimi dizayn edenlerin bu konuları ciddiyetle izlemesi gerekir.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir