Ana içeriğe atla

Algılar ve Seçmen Davranışı

Sabit fikirli olmayan ve seçim öncesi psikolojisine göre oy verecek "kararsız seçmenler" sonucun kıl payı oy rakamlarıyla belirleneceği siyasi yarışlarda son derece önemlidir. Her türlü toplumsal başarı veya toplumsal üzücü olaylar bu kararsız seçmenin oy tercihlerini etkiler. Örneğin seçimden bir kaç gün önce Futbol Milli takımının kazacağı bir zafer bile bu kararsız seçmende "var olan düzeni koruma" psikolojisi üretir ve oyunu iktidardaki adaya verebilir. Bu sebeplerle seçim yapılacağı günden önceki dört gün içinde yaşanan her olay seçmenin tercihini etkiler. (Dört gün zihindeki bir olayın etki etme gücü açısından önemlidir) Daha ilginç bir bilgi daha paylaşayım. Belçika Ghent Üniversitesinden Dr. Jasper Van Assche önderliğinde yapılan bir araştırmada 1960-2016 yılları arasında Amerika da yapılan eyalet seçimleri ve hava durumu arasındaki ilişki incelendi. Buna göre sıcaklık arttıkça insanların bunalma ve öfke oranları artıyor. Sıcaktan bunalan insanlarda bu öfkelerini garip bir şekilde ülkenin durumuna yansıtıp muhalefet adayına oy verebiliyorlar. Kısacası ben iktidar partisi olsam seçmenlerin serin şartlarda oy vermelerini sağlamak için elimden geleni yapardım. Siyaset ve seçimler Psikoloji biliminin önemli olduğu alanlardandır ve Algılar sonucu belirleyecektir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir