Ana içeriğe atla
Istakozlar sert bir hakimiyet mücadelesi içinde yaşarlar. Girdiği mücadeleleri kazanmış bir ıstakoz dik duruşuyla kendini hemen belli eder. Ancak kavgayı kaybeder ve yaralanırsa beyin yapısında ciddi değişimler gözlenir. Beyni fiziki olarak parçalanarak yeniden oluşur. Bu yeni oluşumdan sonra o güvenle yürüyen ıstakozun yerini bedenini ufaltarak yürüyen korkak bir hayvan alır ve sürekli kaybetmeye başlar.  Beslenemez ve çiftleşemezler. Bir süre sonra da bu ıstakozlar ölür.  Buna benzer şekilde insanlarda kayıp yaşadıkları zaman kendilerine güvenlerini yitirir,beden dilleri değişikliğe uğrar ve hayattan saklanarak yaşamaya başlarlar. Bir çoğu kimyasal desteklerle ayakta durmaya çalışır. Hayat bir mücadeledir. Size adil olacağı,acı olmayacağı ve barış içinde yaşayacağınız konusunda kimse garanti vermedi tam tersine imtihan için burada olduğumuz söylendi. Buna üzülüp dövünmek yerine güvenli bir ıstakoz gibi dik yürüyün,hayattan saklanmayın ve kendinizi sürekli geliştirin. İnancınızı her zaman koruyun ve yenilgi psikolojisinin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Unutmayın sadece yenildiğinizi kabul ettiniz zaman gerçekten yenilirsiniz. Not: Istakozlar konusundaki ilginç örneği Klinik Psikolog Dr.Jordan Petersonun kitabında okudum çok ilginç bir adam.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir