Ana içeriğe atla
Her insanın yaşam tecrübesi diğer insanlardan tamamen farklıdır ve her insanın başka insanlara aktarabileceği özel bir uzmanlık alanı vardır.

Bu alanın ne olduğunu doğru tespit edip etkin bir şekilde sunabilirseniz günümüzün iletişim ve internet imkanlarıyla çok sayıda insana ulaşabilir hatta bu alandan gelir kazanabilirsiniz.

On yıl bir çay ocağında sadece çay demlemiş bir insan düşünelim.

Bu kişi insanlara en üst düzey lezzette çay demlemenin incelikleri, çay çeşitleri ve etkin karışımları hatta kaliteli demlik nasıl anlaşılır gibi konulardaki bilgilerini doğru sunabilmeyi başarırsa ve çay konusunda en az bir alanda tam olarak uzman olduğunu ortaya koyarsa insanlar onu izlemeye ve takip etmeye başlayacaktır.

Pratik ve kaliteli bilginin her zaman müşterisi vardır.

Bu çaycı kendini “çay uzmanına” dönüştürürse insanlarda bu kişiye ona göre değer biçerler ve bu değer yüksek bir değerse bu çaycı arkadaşımız kendini hiç tahmin etmediği başarılı bir hayatı yaşarken bulabilir.

Unutmayın, insanlara hangi ölçüde katkı sunabiliyor ve değer katabiliyorsanız o ölçüde ödüllendirilirsiniz.

Kendinizi hiç bir zaman ufak ve değersiz görmeyin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir