Ana içeriğe atla
Hababam sınıfı filminde Kurtuluş Savaşı gazisi öğretmenleri onları yazılı yapmak istediği zaman savaş anılarını anlatmasını isteyen ve hocanın milli duygularını kullanarak yazılıyı kaynatan öğrencileri bilirsiniz.

Bu yerinde kullanırsanız etkin bir stratejidir.

Ancak sürekli kullanırsanız ters teper.

Çünkü fazla kullanılan her şey aşınır ve değerini kaybeder. Bu genel bir yaşam kuralıdır.

Ne kadar kaliteli olursa olsun bir sene boyunca bir ayakkabıyı her gün giyerseniz ilk aldığınız günkü gibi olmasını bekleyemezsiniz.

Birine her saniye başı “seni seviyorum” derseniz bir süre sonra karşı tarafı bunaltırsınız.

Aynı şekilde insanlara sürekli milli değerler, vatanseverlik ve en kötüsü din üzerinden propaganda yaparsanız ve her olayı bunlar üzerinden açıklarsanız insanların algı kapasitesi bir süre sonra dolar ve bu değerleri eskisi kadar ciddiye almamaya başlarlar.

Bir binada her saat başı yangın alarmı verirlerse artık insanlar alarmları ciddiye almaz ve gerçek olduğuna inanmaz.

Söylediğimin sağlamasını yapmak kolaydır.

Bundan yirmi sene önceki Ramazanları, seçimleri hatta futbol milli takımımız bir galibiyet aldığı zaman insanlarımızın verdiği tepkileri düşünün, bir de günümüze bakın.

Duygularını yitirmiş insanlar bir ülkenin varlığı için en büyük tehdittir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir