Ana içeriğe atla

ÖZGÜR BASIN.Tarafsız basın olmadığı için doğal olarak özgür basında yoktur.

Gazete ve televizyonlar siyasi - ekonomik çıkarlar için kurulmuş milyon dolarlık yatırımlardır.

Umarım Internet üzerinden bedava okuduğunuz gazete ve gene bedava izlediğiniz televizyonların o kadar parayı siz doğru bilgilenin diye harcadığını düşünmüyorsunuzdur.

İktidar partisine bağlı basının görevi iktidar partisinin icraatlarını övmek, hatalarını örtmek ve oy verenlerin sayısını arttırmaktır.

Muhalefete bağlı basının görevi iktidar partisini yere batırmak, hatalarını büyütmek ve kendi siyasi düşüncelerine oy verenlerin sayısını arttırmaktır.

Bugünün muhalif basını yarının yandaş basınıdır. Bu iş nöbetleşe devam eder.

Basının bir kısmı da patronlarının ekonomik çıkarlarını kollar ve duruma göre taraf olur.

Ama buna rağmen çok başarılı yazarlar veya haberler veren basın var deme.

Onları başarılı bulmanın sebebi senin fikir ve görüşlerine uygun köşe yazıları veya haberler yayınlamalarıdır.

İnsan kendi dünya görüşüne uyan her şeyi sevimli, uymayanlarıysa sevimsiz bulur.

Hepinizin kafasında daha önceden yerleştirilmiş “dünya görüşleri” vardır.

Mesela belli kelimeleri kullanarak bir yazı yazar ve seni istediğim zaman öfkelendirir, sevindirir veya hüzünlendirebilirim.

Bunu gene belli kelimelerle farklı insan gruplarını hedefleyerek de yapabilirim.

Örneğin basit bir cümle alalım. “Güvenmeniz lazımdır” cümlesi mesela

Bu şekilde hiçbir etkisi yoktur ancak varyasyonları şöyledir.

“Türk Milletine Güvenmeniz lazımdır”
“Türkiye halkına güvenmeniz lazımdır”
“İslam Ümmetine güvenmeniz lazımdır”
“Emekçilere güvenmeniz lazımdır”

Her kelime belli bir grup insanda farklı duygular uyandırır. Mesela “Emekçilere güvenmeniz lazımdır” dersem sol görüşe sahip olanlar beni sevimli bulacak “vay be hoca da bizdenmiş ne güzel yazmış” diyecek ancak mesela sağ görüşe sahip birisi “ulan bu da komünistmiş meğer” diyerek bana öfke duyacaktır.

Ürettiğim duyguyu ne kadar arttırırsam o kadar akılda kalıcı olurum. Mesela bana öfkelendiğin zaman aslında ben kazanmış oluyorum. Çünkü beyin kuvvetli duygu hissettiği kişi ve olayları daha derinden kaydeder. Tam tersi de geçerlidir.

İşte basın sizlerde bu yöntemlerle farklı duygular uyandırır. Örneğin korkunç bir tecavüz haberini sana bilgi vermek için değil sende “öfke, korku ve yılgınlık” duyguları uyandırmak için verirler. Daha sonra da bu duyguları istedikleri kanala yönlendirirler.

Bu oyunu basın mensupları kabullenmişlerdir. Bu bir güç oyunudur. Oyunun içinde işinden kovulmak, para cezası almak hatta bazen hapse girmekte vardır. Ama kazanırsanız çok güzel maaşlar, lüks ofisler ve şöhret sizi bekler. 

Ancak bugünün kazananı yarının kaybedeni olabilir çünkü güç dengeleri sürekli değişir.

Sonuç olarak duygularınıza esir ve çok kolay telkin edilebilecek varlıklar olduğunuzu kabul edin.

Bu sebeple bir konuda hemen tepki göstermeden önce derin nefesler alıp düşünmenizde oldukça büyük faydalar vardır.

Sevgilerimle
Aydın Serdar KuruYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…