Ana içeriğe atla

KABİLECİLİK BELASI.Kabile üyesi olmak ne rahattır bilir misin ?

Düşünmene gerek yoktur çünkü zaten ne yapacağın ve nasıl yapacağın senin yerine düşünülmüştür.

Kabilenin reisi,lideri ve şefi senin yerine her şeyi düşünür.

Senin tek yapacağın kabile reisine övgüler yağdırmak ve sana söylenen her şeyi düşünmeden yapmaktır.

Kabileler eskide kaldı ben nereden bulacağım şimdi katılacak böyle güzel bir kabile demeyin.

Ülkemizde her tür kabile hizmetinize hazırdır.

Etnik kabileler vardır ve daha doğduğundan itibaren senin diğer tüm insanlardan üstün olduğunu söyler.

İdeolojik kabileler vardır hatta bunların bazıları çok ilerici,çağdaş falan geçinir ama en ilkel orman kabilesinden farkları yoktur. Hele bir kabilenin ideolojisine ters düş seni diri diri yerler.

Dinsel kabileler vardır. Bunların hepsinin başında kendini Allah yerine koyan,sözleri sanki Allahın ayetiymiş gibi dinlenen kabile şefleri vardır. Bunlar sana ayaklarını yıkadıkları abdest suyunu bile içirirler hatta ellerine fırsat geçerse sana masum insanların üzerine bomba atmanı bile söylerler.

Siyasi kabileler vardır. Başkanları hiç bir zaman başarısız olmaz,onlar her şeyin doğrusunu bilirler. Senin kabilenin şefinin yaptığı her zaman doğru, diğer kabile şeflerinin yaptığı her zaman yanlıştır.

Her türlü kabileye üyeliğin temel şartı körü körüne bir itaatle kabile reisini sürekli alkışlaman ve övmendir.

İnandığını söylediğin İslam dininin her gün "kıldığını" iddia ettiğin namazında "Övme ve Övülmenin her türlüsü Alemlerin Rabbi Allaha mahsustur" cümlesini papağan gibi sürekli tekrar etmene rağmen her gün kendi kabile liderini sürekli över ve onun hatasız olduğunu iddia edersin.

Çünkü aslında sen sadece kabilenin sana öğrettiği kadar inanırsın.

Kabilecilik öyle bir hipnozdur ki Allahın peygamberi sana şimdi gelse ve onun peygamber olduğunu içten içe anlasan bile eğer kendi kabilenden değilse onu kabullenemezsin.

O sebeple Hz.Muhammed'in peygamberliğini inkar edenlerin bir çoğu onun söylediklerini yanlış buldukları için değil kendi kabilelerinden önde gelen bir insan olmadığı için bunu yapıyorlardı.

Diyorlardı ki :

“Bu Kur’an, iki şehrin birinden bir büyük adama indirilseydi ya!”
(Zuhruf suresi 31.Ayet)

Hadi bakalım şimdi herkese kendi "yenilmez" ve "ulu"  kabilesinde mutlu mesut hayatlar dilerim.

Bakalım Allahın karşısına çıktığınız zaman kabileniz sizi ne kadar savunabilecek.

Sevgilerimle

Aydın Serdar KuruYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …