Ana içeriğe atla

ALDANIŞ


Bir oyun gibi yaşamalı hayatı diyordu kendi kendine.

Sürekli sıkılıyordu ve kendini oyalayıp eğlendirecek uğraşlar peşindeydi.

Nargile içilen kafeler,sifondan akan biralar,leziz yiyecekli restoranlar kesmiyordu onu.

Yurt içi ve yurt dışı turlarıyla gezmediği yerli ve yabancı şehir kalmamıştı.

Eyfelin önünde,Kremlinin göbeğinde bile selfieler çekilmiş ve Facebook ile Instagramından binlerce beğeniyle kalp toplamıştı.

Arkadaşları WhatsApp grubunda "hayat sana güzel" diyorlar ve ona öpücüklü sarı adam kafası atıyorlardı.

Kesmiyordu ...yetmiyordu...

Sağlığı yerinde cebi doluydu...istediği herşeyi istediği zaman yapabilecek imkanları vardı..

Güzel rezidanstan ev,deniz kıyısından yazlık,kocaman cip,minik bir tekne hepsini almıştı...

En lüks oyuncaklar,en havalı giysiler ve en güzel mobilyaların hepsini edinmişti..

Hepsiyle beraber gülücüklü pozlar vermiş ve profesyonel çekildiği resimlerle kendi çapında bir internet fenomeni olmuştu..

Olmuyordu,yetmiyordu ve doymuyordu..

Üç çocuğu vardı hepsi de kocaman olmuş harika hayatlar yaşıyorlardı. Herkes onun çocuklarını parmakla gösteriyordu.

Her şeyi vardı...her şeyi...istediği diğer şeylerde onun olabilirdi...

Ama mutsuzdu...içinde nedenini anlamadığı bir duygu vardı..

Sanki birileri onu kandırıyordu ve tüm bu yaşadıkları bir tiyatroydu...böyle hissettiği zamanlar ya kendisine koca bir bardak viski dolduruyor ya da doktorun yazdığı renkli haplardan bir kaç tane yutuyordu..

Ancak bir türlü bu saçma sapan "ALDANMA" hissini üstünden atamıyordu..Sanki tam gözü önünde duran gerçeği kaçırıyor gibi hissediyordu kendini.

Düşünüp düşünüp işin içinden çıkamadı,sıkıldı ve arkadaşlarının yaptıklarını kontrol etmek için Facebook'unu açtı..

Arkadaşlarından bir tanesi son zamanlarda dini paylaşımlar yapmaya başlamıştı.

İçinden "bu çocuk hiç böyle biri değildi cık cık" diyerek arkadaşının paylaştığı Kuran ayetini okudu.

"Bilesiniz ki dünya hayatı bir oyun, eğlence, süs, aranızda övünme, para ve çocuk çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, inkarcıların hoşuna giden bir bitkiyi yetiştiren bir yağmura benzer. Ne var ki daha sonra o bitki kurur, sararır ve sonunda çerçöp olur. Ahirette ise ALLAH'tan çetin bir azap, bir bağışlanma ve hoşnutluk vardır. Dünya hayatı, kandıran, geçici bir zevkten ibarettir."
(Hadid Suresi, 20. ayet)

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…