Ana içeriğe atla

ALDANIŞ


Bir oyun gibi yaşamalı hayatı diyordu kendi kendine.

Sürekli sıkılıyordu ve kendini oyalayıp eğlendirecek uğraşlar peşindeydi.

Nargile içilen kafeler,sifondan akan biralar,leziz yiyecekli restoranlar kesmiyordu onu.

Yurt içi ve yurt dışı turlarıyla gezmediği yerli ve yabancı şehir kalmamıştı.

Eyfelin önünde,Kremlinin göbeğinde bile selfieler çekilmiş ve Facebook ile Instagramından binlerce beğeniyle kalp toplamıştı.

Arkadaşları WhatsApp grubunda "hayat sana güzel" diyorlar ve ona öpücüklü sarı adam kafası atıyorlardı.

Kesmiyordu ...yetmiyordu...

Sağlığı yerinde cebi doluydu...istediği herşeyi istediği zaman yapabilecek imkanları vardı..

Güzel rezidanstan ev,deniz kıyısından yazlık,kocaman cip,minik bir tekne hepsini almıştı...

En lüks oyuncaklar,en havalı giysiler ve en güzel mobilyaların hepsini edinmişti..

Hepsiyle beraber gülücüklü pozlar vermiş ve profesyonel çekildiği resimlerle kendi çapında bir internet fenomeni olmuştu..

Olmuyordu,yetmiyordu ve doymuyordu..

Üç çocuğu vardı hepsi de kocaman olmuş harika hayatlar yaşıyorlardı. Herkes onun çocuklarını parmakla gösteriyordu.

Her şeyi vardı...her şeyi...istediği diğer şeylerde onun olabilirdi...

Ama mutsuzdu...içinde nedenini anlamadığı bir duygu vardı..

Sanki birileri onu kandırıyordu ve tüm bu yaşadıkları bir tiyatroydu...böyle hissettiği zamanlar ya kendisine koca bir bardak viski dolduruyor ya da doktorun yazdığı renkli haplardan bir kaç tane yutuyordu..

Ancak bir türlü bu saçma sapan "ALDANMA" hissini üstünden atamıyordu..Sanki tam gözü önünde duran gerçeği kaçırıyor gibi hissediyordu kendini.

Düşünüp düşünüp işin içinden çıkamadı,sıkıldı ve arkadaşlarının yaptıklarını kontrol etmek için Facebook'unu açtı..

Arkadaşlarından bir tanesi son zamanlarda dini paylaşımlar yapmaya başlamıştı.

İçinden "bu çocuk hiç böyle biri değildi cık cık" diyerek arkadaşının paylaştığı Kuran ayetini okudu.

"Bilesiniz ki dünya hayatı bir oyun, eğlence, süs, aranızda övünme, para ve çocuk çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, inkarcıların hoşuna giden bir bitkiyi yetiştiren bir yağmura benzer. Ne var ki daha sonra o bitki kurur, sararır ve sonunda çerçöp olur. Ahirette ise ALLAH'tan çetin bir azap, bir bağışlanma ve hoşnutluk vardır. Dünya hayatı, kandıran, geçici bir zevkten ibarettir."
(Hadid Suresi, 20. ayet)

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …