Ana içeriğe atla

KUDUZ KÖPEKTEN PKK'YA SEVGİLERLESevgili dostlar,

Amerika Birleşik Devletleri ordusu DAEŞ'le mücadele etsin bahanesiyle YPG yani PKK'ya silah yağdırmaktadır ve bu silahların Türkiyeye karşı kullanılmayacağı garantisini vermektedir (Bunu duydukları zaman kargalar bile gülme krizine girdi)

Amerikanın YPG/PKK'ya yağdırdığı tanksavar roketlerden bir tanesi geçenlerde Şemdinlide etkisiz hale getirilen bir PKK militanının üstünden çıkınca kargaların neden güldüğü ve Amerikanın garantisinin bir şaka olduğu ortaya çıktı.

Önümüzdeki günlerde yapılacak NATO savunma bakanları toplantısında değerli bakanımız Fikri Aşık PKK'ya silah yağdırılması operasyonunu yürüten Amerikan Savunma Bakanı Jim Mattis'e bir kaç kelam edecektir diye düşünüyorum. İşte bu bir kaç kelam edilmesi gereken Jim Mattis hakkında biraz bilgi vermek isterim.

1) Amerikan Savunma bakanı Mattis sivil değil emekli bir Deniz Piyadesi Generalidir hemde öyle oturan generallerden değil savaşan generallerdendir. Afganistan ve Irak işgallerinde bir çok çatışmaya komuta etmiştir.

2) Amerikan ordusunda General Mattis acımasızlığı ve sertliğiyle bilinir. Özellikle Irakta o kadar şiddet uygulamıştır ki Deniz Piyadeleri arasındaki lakabı "Mad Dog" yani "Kuduz Köpek"'tir. Kendisini acımasız hatta yarı deli olmasıyla tanınan İkinci Dünya Savaşı Amerikan generali Patton'a çok benzetirler. Patton'da hastanede yakaladığı ve ciddi bir yarası olmadığını düşündüğü askerleri kurşuna dizdirmeye kalkacak kadar sert ve bir çok Alman sivili top ve tank bombardımanlarıyla kıyma makinesinden geçirecek kadar acımasızdı.

3) General Mattis'in Irak işgali günlerinde yerel aşiret liderlerini toplayıp "Size barış içinde geldim ve şu anda sizinle güzel güzel konuşuyorum ama eğer beni becermeye kalkarsanız hepinizi öldürürüm" dediği söylenir. Bu sözünü tutmak konusunda sonradan yaptıkları da şaka etmediğini göstermektedir.

4) General Mattis gittiği her yerde o kadar problem yaratmış ve öylesine şiddet göstermiştir ki cephedeki Amerikan Deniz Piyadelerinin telsiz protokolünde generalin çağrı işareti "KAOS"du.

5) Bazı Amerikan gazetecileri Generalin komutası altındaki bir Deniz Piyadesi garnizonunda duvara General Mattis'in bir sözünün asılmış olduğunu bildirmektedirler. Söz şöyledir "Kibar olun,profesyonel olun ama tanıştığınız herkesi öldürecek bir planınız mutlaka olsun". Kendisiyle yapılacak görüşmelerde Mattisin bu zihinsel yapısını göz önünde tutmakta fayda vardır.

6) General Mattis çekirdekten yetiştirilmiş bir generaldir.Örneğin general Mattisin annesi İkinci Dünya Savaşında Amerikan Ordusunda şifre uzmanı olarak görev yapmıştır yani şifreli telsiz mesajlarının çözülmesi ve gönderilmesiyle görevlidir.Babası ise Amerikan Atom Bombası projesi Manhattan Projesi için nükleer hammadde üreten bir fabrikada görev yapmış bir Nükleer Mühendistir.Richland denen bölgedeki fabrikada uzun yıllar görev yapan babası ve bu projede görev alan diğer görevliler aileleriyle beraber dışa kapalı şekilde uzun yıllar gizli lojmanlarda yaşamışlardır. Hatta bu lojmandaki lisenin bile arması atom bombası patladığı zaman ortaya çıkan nükleer mantardır. Kısacası general Mattis "güvenilir" bir aileye mensuptur.

7) Mattisin "Kuduz Köpek" lakabı almasına sebeb olan olay şudur. 2004 senesinin Mart ayında Blackwater paralı asker şirketine bağlı bir kaç asker saldırıya uğramış ve daha sonrasında halk tarafından linç edilmişlerdir. Bu linç görüntüleri televizyonlara yansıyınca dönemin başkanı Bush Amerikan Deniz Piyadelerine "intikam" emri verdi. Bu görev General Mattis ve emrindeki Deniz Piyadelerine düşmüştü. Amerikan Deniz Piyadeleri Felluceye kasırga gibi düştüler ve sivil halk veya direnişçi ayrımı yapmadan etraflarına ateş saçtılar. Yüzlerce Iraklı sivil katledildi ve görgü tanıkları şehir mezarlıkları ölülerle dolduğu için futbol stadyumunun bile mezarlığa çevrildiği bilgisini sonradan medyayla paylaştı. Mattisin emriyle Felluce kentinden "intikam" alan Amerikan Deniz Piyadelerinin kullanılması savaş suçu sayılan ve insanları korkunç acılarla yavaş yavaş öldüren "beyaz fosfor" bombalarını da bolca kullandığı savaştan sonra ortaya çıkmıştır.

8) General Mattisin emekli olduktan kısa bir süre sonra Trump tarafından Savunma Bakanı atanmasının sebebleri konusunda Amerikada çok yazılıp çizildi. Mattisin hem kökten Amerikan devletiyle bağlantılarının sağlam olması hemde gerek Afganistan gerekse de Irak işgallerinde gösterdiği acımasız tutum bu seçimde etkili olduysa da bence esas sebep başkadır.
General Mattis emekli olduktan hemen sonra bir Amerikan Düşünce Kuruluşunun yönetim kuruluna atanmıştır.Bu düşünce kuruluşunun ismi "Center for New American Security" yani "Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi"dir.

Bu düşünce kuruluşunun bütçesine en büyük bağışları yapanlar silah ihalelerinden en büyük payı koparan Boeing firması,Soros'un Açık Toplum Vakfı ve Carnegie Vakfı gibi "Yeni Dünya Düzeni" yanlısı odakların önde gelenlerindendir.  

"Yeni Amerikan Güvenlik Merkezinin" yönetim kuruluna baktığımız zaman orada CFR üyesi banker Denis Bovin,Trilateral ve CFR üyesi Lewis Kaden ve Carlyle gruptan William Kennard ve Goldman Sachs yatırım firmasından David Shwimmer'ı görüyoruz.

Burada ilginç olan dışardan Donald Trump'a karşı muhalefet yapıyor gözüken ne kadar "yeni dünya düzeni" ve "global sistem" yanlısı "kapitalizm temsilcisi" varsa bu örgütün yönetiminde olmasıdır. Askerlik görevi biter bitmez çok yüksek bir maaşla yönetimine seçildiği ve "Yeni Dünya Düzeni" için açıktan çalışmalar yapan bir düşünce kuruluşunun koltuğundan görünürde bu düzene karşı olduğunu söyleyerek seçilen Donald Trump'un Savunma Bakanlığı koltuğuna oturtulan General Mattisin yükselişi aslında dünyada "Büyük Oyunun" nasıl oynandığı konusunda bize güzel bir fikir vermektedir.

Not: Yazıda kullanılan resim Amerikada askeri giyim ve hediyelik eşya satan bir firma tarafından yapılmıştır. Resimde General Mattisin üniformalı bir resminin altında "Öldürmeyi Yeniden Muazzam Yap" cümlesi kullanılmıştır. Bu Amerikan Başkanı Trump'un "Amerikayı Yeniden Muazzam Yap" sloganına bir atıftır.

Sevgilerimle

Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.comYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …