Ana içeriğe atla

Günün Algı Analizi (Trump ve Trudaeu)
Kanada Başbakanı Trudeau yeni Amerikan başkanı Trump tarafından ağırlanıyor.

Yer: Beyaz Saray.

1) Arka planda eski bir şömine, açık renk duvar kağıtları ve gene aynı açık sarı renkte nine tipi klasik ev koltukları.

Amerikan Başkanlarının konutunun ismi White House'dur ve bunu “Beyaz Saray” diye çevirmek bizim uydurmamızdır çünkü tam çevirisi Beyaz Ev’dir ve Amerikan halkının seçtiği bir vatandaşın oturduğu ve halk tarafından ona verilen "ev" anlamına gelir.

Zaten "saray" tipi bir kelime "monarşiden" nefret eden Amerikan halkında hiç iyi bir etki yaratmazdı. Saray bizim bilinçaltımızın yansıması yanlış bir çeviridir.

Eh orası ev olduğuna göre aslında Amerikan başkanları konuklarını evlerinin şömineli oturma odasında ağırlar.Dikkat ederseniz dizayn tam da eski bir evin oturma odası şeklindedir.

2) Bir fotoğrafa baktığınız zaman resmin solunda kalan kişi,o resme bakanların zihninde daha baskın ve etkili algılanır. Bu sebeple bir resim çektireceğiniz zaman bunu aklınızda tutmanızda fayda var.Konuğun el üstünde tutulması imajının verilmesi için dikkat ederseniz solda görünen koltuk Trudaeu’ya ayrılmış ve Trump daha etkisiz olan sağ tarafta görünüyor.

3) Trump “güç elbisesi” denilen siyah takım elbiseli, çünkü siyah renk takım elbise her zaman güç ve otorite imajı verir, içine giyilecek düz beyaz bir gömlek etkiyi daha da güçlendirir.

Trump verdiği imajı yakasına taktığı Amerikan bayraklı rozetle de güçlendirmiş.

Kravat rengi morda iyi bir seçim. Mor renk,Romalılardan beri imparatorluk rengidir. Eski Roma Sezarlarının imparatorluk sembolü mor renk kıyafetlerdi.

O kravat renginin de bilerek seçildiği düşünüyorum.

Trump’un oldukça pahalı gözüken kol düğmeleri ve manşetleri de ona klasik ve güçlü bir hava katıyor.

Kısacası Siyah takım elbise, mor kravat, Amerikan bayraklı rozet ve kol düğmeleri Trump’a oldukça etkili bir “güç imajı” kazandırmıştır.

Saçlarının şekli ve sarı kabarık duruşu da insanlarda bir tür “Aslan Yelesi” etkisi yapıyor. Trump’ın saçları bu işleri bilmeyen birçok kişi tarafından alay konusu edilmesine rağmen Trump bu etkiyi bilmekte ve kendisine ekstra bir güç imajı sağlamaktadır.

4) Normalde siyasi imajı gereği daha rahat kolları sıvalı gömlekler ve kazaklar giymeyi tercih eden Trudaeu bu ilk görüşmeye daha güçlü imaja sahip bir lacivert bir takım elbise ve gene mavi renk bir kravatla gelmiş.

Lacivert renk güç imajı veren bir renktir ancak siyaha göre daha “uzmanlığa dayanan güç” anlamına gelir.

Ancak saç tipi ve genel beden yapısı Trump karşısında üzerinde lacivert bir takım elbise olmasına rağmen zayıf görünmesini engellememiş.

Trump’ın saçları kendisi için ne kadar artı bir değer katıyorsa Trudeu’nun saç şekli daha resmi ve formal imaj vermek istediği yerlerde aleyhine çalışmakta. Manşetsiz ve kol düğmesiz gömlekte zaten o takım elbiseyi ödünç giydiğini ve esas imajının tersine olduğunu gösteriyor.

Trump burada rakibini kendisinin güçlü olduğu “resmi imaj” alanına çekmiş. Ancak bu resim daha rahat bir ortamda çekilseydi güçlü olan Trudeau olurdu. (Bir iş anlaşması veya önemli bir resim vereceğiniz bir ortama giderken kafanıza göre giyinmemeniz gerektiğini umarım anlamışsınızdır çünkü insanlar sizi bazen sadece tek bir resimden aldıkları algıya göre değerlendirirler.Türkiye’de milyon dolarlık olduğu halde son derece zayıf imaja sahip bir çok üst düzey yönetici vardır ve çok şey kaybederler)

5) El sıkışma, özellikle objektifler önünde el sıkışan siyasetçiler arasındaki güç dengesini gösterir ve bu el sıkışmalar her zaman güç gösterisi anlamına gelir.

Zaten el sıkışmanın temelinde de güç ve statü belirleme olayı vardır ve eski Romalılara kadar dayanan bir tarihe sahiptir.

Resimde Trump’un elini yukarıya doğru açık pozisyonda vererek bilerek ve isteyerek pasif bir el sıkışma için kendini feda ettiği görüyoruz. El sıkışmalarda üstte olan el her zaman baskın olanı gösterir. Trump burada bilerek kendisini pasif duruma koyarak Trudeau’nun elini uzatması için cesaretlendirmeye çalışmakta çünkü kendisiyle hiç el sıkışmayacağından çekiniyor.(zaten öylede oldu ve Trudeau çok zoraki şekilde elini sıktı çünkü kendi dayandığı siyasi taban Trump düşmanı bir taban ve bu sebeple çok samimi bir görüntü vermek istemiyor)

Trudeaunun genel pozuna bakarsak.Trump’un güçlü imajından oldukça rahatsız olmuş görünmekte. Mesela her iki siyasetçinin de bacaklarının açılma açısına dikkat edin.

Trump bacaklarını çok daha geniş açmışken Trudeau iyice kapatmış.

Dominant-Alfa erkekler hem oturdukları sandalyede çok daha fazla yer kaplarlar hem de cinsel organ bölgesini açmak önemli bir güç gösterisidir.

Genel olarak beden dilinde vücudun hassas bölgelerini açmak “korkusuzluk ve güç” mesajı verir.

Trudeau bacaklarını kapaması yetmiyormuş gibi bir de üstüne ellerini önde kenetleyerek kasık bölgesini korumaya almış. Bu kendisini oldukça rahatsız ve tehdit altında hissettiğini gösteriyor. Trump birazda bunu hissettiği için elini pasif pozisyonda uzatarak kendisine durumu azıcık da olsa eşitleme şansı vermekte.

6) Trudeau’nun yüzüne bakarsak aslında o gülümsemenin ardında “iğrenme” ve “kendini üstün” görme imajı alıyoruz. Göz etrafındaki bazı kasların dümdüz durmasından o gülümsemenin sahte olduğunu ve burnun geriye doğru hafif kasılmasından da hafif bulantı duygusunu anlarız.

Kokmuş bir peyniri kokladığınız zaman burnunuz ne hal alırsa mikro ifade olarak yüz kasları da aynı tepkiyi verir.

Gözlemesi zordur ve genelde gülümsemeyle örtülür. Bunu da en güzel Japonlar yapar.

Burada Trudeau’nun Trump’tan hiç haz etmediğini ve orada oturmaktan bile müthiş derecede rahatsız olduğunu çıkartabiliyoruz.

Kısacası bu genel analiz sonucu Trudeau ve Trump arasında aşılması hiç de kolay olmayan dağlar bulunduğunu ve Kanada Amerika ilişkilerinin hiç de olumlu gelişmelere açık olmayacağını anlayabiliriz.

Tabi Trump bu sahnede Trudeau’yu buldozer gibi ezip geçmiş.

Burada iki siyasetçinin de Algı yönetimi ve Sözel olmayan iletişim konusunda iyi eğitim aldıklarını söylemem gerekir, özellikle Trump başarısını kendisine bu konuda danışmanlık yapan benim de tanıdığım çok ünlü İngiliz bir hocanın etkisine borçlu. Özellikle Hillary ile yaptıkları ve kendisine büyük avantaj sağlayan canlı yayın tartışmasında aldığı eğitimin etkisini gözlemledim.

Bakalım bizim siyasetçilerimiz ve üst düzey yöneticilerimiz Algı Yönetimi ve Sözel olmayan İletişimin kendilerine getireceği avantajlara ne zaman uyanacaklar.  (Uyananlar ve beraber çalıştıklarımız var tabi sağ olsunlar) ancak ülkemizin gücü ve hedeflerine göre bu hiç yeterli değil.

Güç kişisel imaj ve algısını yönetebilenlere ve başka insanların verdiği sinyalleri yakalayabilenlere gelir.

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com
https://www.facebook.com/algiyonetimi/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …