Ana içeriğe atla

Ünlülerin yansıtma etkisi.


Cephedeki Amerikan askerlerini ziyaret eden ünlü Amerikan aktörü Mark Wahlberg'in askerlerle çektirdiği neşeli bir pozunu görüyorsunuz.

Uçsuz bucaksız dağ başlarında veya çöllerde ülkesi için mermilerin altında görev yapan asker ve polislerin,normalde sadece televizyon veya sinemada görebilecekleri ünlüleri yanı başlarında görmeleri onlara "siz burada yalnız değilsiniz ve hepimiz arkanızdayız" mesajını verecektir.

Aynı şekilde haberlerde bu sahneleri gören halkın üzerinde de bu ziyaretler olumlu psikolojik etki yapacaktır.

Algı yönetiminde "yansıtma etkisi" denilen bir teknik vardır. Buna göre oynadığı roller veya söylediği şarkılarla halkta sempati yaratan bir kişiyi doğru konuşlandırırsanız üzerindeki tüm sempati algısını konuşlandırıldığı yere aktaracaktır. Reklamlarda sıklıkla kullanılır.

Ben yoğunluktan şu aralar çok takip edemiyorum ama kesinlikle bizim ünlülerimiz de şu anda dört cephede çatışan asker ve polislerimize destek olmak için ellerinden geleni yapıyorlar ve mücadele hattındaki birliklerimizi sık sık ziyaret ediyorlardır.
(Fazla mı iyimserim ?)

Sevgilerimle
Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…
Konuştuğunuz kişinin yüzü ve gövdesi size dönük olsa bile ayak uçları başka yöne bakıyorsa konuşmayı bitirmenizin zamanı gelmiş demektir