Ana içeriğe atla

SALDIRI AMAÇLI ALGI YÖNETİMİ


Anlık iletişim sistemleri sayesinde tek bir mesajı saatler içinde milyonlarca insana ulaştırmak mümkündür.

Özel psikolojik tekniklerle hazırlanmış ve insanların korku,endişe ve panik duygularına hitap edecek yazılı,görsel ve sesli uygulamalar sayesinde bir ülkede geniş çaplı huzursuzluk yaratılabilir.

Akılcı ve analitik düşünmeye alıştırılmamış,önüne konan her bilgiyi doğrumu yalan mı çok düşünmeden büyük bir hevesle diğer arkadaşlarına ulaştıran insanların çoğunluk olduğu bir ülkede teorik olarak her türlü yalan bilgiyi yayabilmek çok kolaydır.

İnsanların düşünce ve inançlarına göre kamplara bölündüğü ve her kesimin sadece kendi fikrini "hakikat" olarak görüp kendisi dışındaki insanların fikrini "yalan" olarak değerlendirdiği ortamlarda her insan grubunun ağır tepki göstereceği mesajlar yayılarak,bu insan grupları arasındaki düşmanlık ve nefret duyguları arttırılabilir.

Bu operasyonları dizayn edenler belli aralıklarla etkilerini ölçmek için normalde düşündüğünüz zaman son derece komik veya düpedüz saçma mesajları iletişim kanallarına sürerler böylece mesajın nerelere kadar ve ne kadar zamanda ulaştığı test edilir. Mesela "bir arkadaşımın arkadaşını yolda yürürken bayıltıp organlarını çalmışlar" gibisinden masalsı mesajlar bu tür testlere örnektir. İnsanların neye,ne kadar inandığı test edilir.

Bu tip operasyonlar yıllarını sosyal psikoloji ve zihin sistemlerini çalışmakla geçiren büyük uzmanlar tarafından incelikle planlanır ve uygulamaya sokulur. Bu uzmanlar pişpirik veya tavla değil üst düzey satranç oynarlar ve her hamlelerini inceden inceye planlarlar.

Böylesine uzmanların üzerine salındığı bir ülkede buna karşı savunmayı siyasetçiler,gazeteciler ve köşe yazarları yapamaz. çünkü bunu yapacak bilgi birikimleri yoktur.Siz ne kadar cesur,iri yarı ve güçlü olursanız olun eğer sizi boks ringine sokar ve karşınıza çeyreğiniz ağırlığında bile olmayan sineksiklet ancak çok eğitimli bir boksör çıkarırlarsa işiniz zor demektir.

Çünkü siz istediğiniz kadar cesurca kendini savunursanız savunun teknik bilginiz olmadığı için bir kaç saniyede çenenizle burnunuz kırılmış ve dişleriniz ringin zeminine saçılmış şekilde kendinizi yerde bulursunuz.

Ringin içinde bir boksörle ancak başka bir boksör mücadele edebilir.

Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …