Ana içeriğe atla

SALDIRI AMAÇLI ALGI YÖNETİMİ


Anlık iletişim sistemleri sayesinde tek bir mesajı saatler içinde milyonlarca insana ulaştırmak mümkündür.

Özel psikolojik tekniklerle hazırlanmış ve insanların korku,endişe ve panik duygularına hitap edecek yazılı,görsel ve sesli uygulamalar sayesinde bir ülkede geniş çaplı huzursuzluk yaratılabilir.

Akılcı ve analitik düşünmeye alıştırılmamış,önüne konan her bilgiyi doğrumu yalan mı çok düşünmeden büyük bir hevesle diğer arkadaşlarına ulaştıran insanların çoğunluk olduğu bir ülkede teorik olarak her türlü yalan bilgiyi yayabilmek çok kolaydır.

İnsanların düşünce ve inançlarına göre kamplara bölündüğü ve her kesimin sadece kendi fikrini "hakikat" olarak görüp kendisi dışındaki insanların fikrini "yalan" olarak değerlendirdiği ortamlarda her insan grubunun ağır tepki göstereceği mesajlar yayılarak,bu insan grupları arasındaki düşmanlık ve nefret duyguları arttırılabilir.

Bu operasyonları dizayn edenler belli aralıklarla etkilerini ölçmek için normalde düşündüğünüz zaman son derece komik veya düpedüz saçma mesajları iletişim kanallarına sürerler böylece mesajın nerelere kadar ve ne kadar zamanda ulaştığı test edilir. Mesela "bir arkadaşımın arkadaşını yolda yürürken bayıltıp organlarını çalmışlar" gibisinden masalsı mesajlar bu tür testlere örnektir. İnsanların neye,ne kadar inandığı test edilir.

Bu tip operasyonlar yıllarını sosyal psikoloji ve zihin sistemlerini çalışmakla geçiren büyük uzmanlar tarafından incelikle planlanır ve uygulamaya sokulur. Bu uzmanlar pişpirik veya tavla değil üst düzey satranç oynarlar ve her hamlelerini inceden inceye planlarlar.

Böylesine uzmanların üzerine salındığı bir ülkede buna karşı savunmayı siyasetçiler,gazeteciler ve köşe yazarları yapamaz. çünkü bunu yapacak bilgi birikimleri yoktur.Siz ne kadar cesur,iri yarı ve güçlü olursanız olun eğer sizi boks ringine sokar ve karşınıza çeyreğiniz ağırlığında bile olmayan sineksiklet ancak çok eğitimli bir boksör çıkarırlarsa işiniz zor demektir.

Çünkü siz istediğiniz kadar cesurca kendini savunursanız savunun teknik bilginiz olmadığı için bir kaç saniyede çenenizle burnunuz kırılmış ve dişleriniz ringin zeminine saçılmış şekilde kendinizi yerde bulursunuz.

Ringin içinde bir boksörle ancak başka bir boksör mücadele edebilir.

Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

DUYGUSAL BEYİN YIKAMA

FETÖ örgütü elebaşı Gülenin vaazlarını ilk ciddi analizim iki binli yılların başıdır. O dönemlerde hitabet yoluyla insanları ikna etmenin psikolojik temellerini araştırıyordum ve esas ilgi alanımı nutuklarıyla dünyayı ateşe veren Adolf Hitler ve Amerikan televizyonlarında canlı yayınlarda verdiği vaazları esnasında binlerce insanı toplu histeriye sokabilen ve sahneye çağırdığı seyircileri birkaç kelimesiyle bayıltıp sonra da ya içlerinden şeytanı çıkardığını ya da hastalıklarını iyi ettiğini iddia eden Evangelist rahip Benny Hinn oluşturuyordu.

Araştırmalarım esnasında mailleştiğim ve Amerika’da bir üniversitede sosyal psikoloji üzerine araştırmalar yapan eğitmen bir dostum bana Türkiye’de yaşadığım halde neden Gülenin vaazlarını incelemediğimi sordu. Tabi kendisine verecek mantıklı bir cevap bulamayınca oturdum Gülenin o dönemlerde Samanyolu televizyonunda sabaha karşı yayınlanan vaazlarını dikkatle incelemeye başladım.

Gördüklerim çok ilginçti ve ilk tepkim Gülenin “eğitilmiş” bir bey…

BİLGE SAVAŞÇININ NASİHATLERİ.

Bilge savaşçı bir akşam öğrencilerini bembeyaz mermerden yapılma okulunun geniş sütunlu giriş kapısı önünde toplayarak konuşmaya başladı.
"Bu akşam sizinle kendi yaşamımda öğrendiğim birtakım gerçekleri paylaşmak istiyorum ki üzerlerinde düşünebilesiniz.
İnsanların vicdanına güvenerek iş yapmayın çünkü birçok insanın vicdanı sandığınız şey üzerlerindeki toplum baskısından başka bir şey değildir. Eğer yakalanmayacaklarını ve ayıplanmayacaklarını bilirlerse size her kötülüğü yapabilirler.
Sizi korkutmaya çalışan bildiğiniz düşmanlardan korkmayın çünkü görebildiğiniz düşmanı yenebilirsiniz. Korkmanız gereken, varlıklarının farkında olmadığınız görünmez düşmanlardır.
Her masalın bir kötü canavarı bir de kahramanı bulunur. Eğer masallarda değil gerçek dünyada yaşamak istiyorsanız orada kötü canavarların ve kahramanların var olmadığını bilin.
Kara kalabalıklardan korkun. Çünkü kalabalığa karışan insanlar kendi karakterlerini kaybederek hipnotize olmuş bir şekilde tüm benliklerini o k…