Ana içeriğe atla

SALDIRI AMAÇLI ALGI YÖNETİMİ


Anlık iletişim sistemleri sayesinde tek bir mesajı saatler içinde milyonlarca insana ulaştırmak mümkündür.

Özel psikolojik tekniklerle hazırlanmış ve insanların korku,endişe ve panik duygularına hitap edecek yazılı,görsel ve sesli uygulamalar sayesinde bir ülkede geniş çaplı huzursuzluk yaratılabilir.

Akılcı ve analitik düşünmeye alıştırılmamış,önüne konan her bilgiyi doğrumu yalan mı çok düşünmeden büyük bir hevesle diğer arkadaşlarına ulaştıran insanların çoğunluk olduğu bir ülkede teorik olarak her türlü yalan bilgiyi yayabilmek çok kolaydır.

İnsanların düşünce ve inançlarına göre kamplara bölündüğü ve her kesimin sadece kendi fikrini "hakikat" olarak görüp kendisi dışındaki insanların fikrini "yalan" olarak değerlendirdiği ortamlarda her insan grubunun ağır tepki göstereceği mesajlar yayılarak,bu insan grupları arasındaki düşmanlık ve nefret duyguları arttırılabilir.

Bu operasyonları dizayn edenler belli aralıklarla etkilerini ölçmek için normalde düşündüğünüz zaman son derece komik veya düpedüz saçma mesajları iletişim kanallarına sürerler böylece mesajın nerelere kadar ve ne kadar zamanda ulaştığı test edilir. Mesela "bir arkadaşımın arkadaşını yolda yürürken bayıltıp organlarını çalmışlar" gibisinden masalsı mesajlar bu tür testlere örnektir. İnsanların neye,ne kadar inandığı test edilir.

Bu tip operasyonlar yıllarını sosyal psikoloji ve zihin sistemlerini çalışmakla geçiren büyük uzmanlar tarafından incelikle planlanır ve uygulamaya sokulur. Bu uzmanlar pişpirik veya tavla değil üst düzey satranç oynarlar ve her hamlelerini inceden inceye planlarlar.

Böylesine uzmanların üzerine salındığı bir ülkede buna karşı savunmayı siyasetçiler,gazeteciler ve köşe yazarları yapamaz. çünkü bunu yapacak bilgi birikimleri yoktur.Siz ne kadar cesur,iri yarı ve güçlü olursanız olun eğer sizi boks ringine sokar ve karşınıza çeyreğiniz ağırlığında bile olmayan sineksiklet ancak çok eğitimli bir boksör çıkarırlarsa işiniz zor demektir.

Çünkü siz istediğiniz kadar cesurca kendini savunursanız savunun teknik bilginiz olmadığı için bir kaç saniyede çenenizle burnunuz kırılmış ve dişleriniz ringin zeminine saçılmış şekilde kendinizi yerde bulursunuz.

Ringin içinde bir boksörle ancak başka bir boksör mücadele edebilir.

Aydın Serdar Kuru
www.serdarkuru.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…