Ana içeriğe atla

KİTAP TAVSİYESİ : İKNANIN PSİKOLOJİSİAlgı Yönetimi ve İkna konularında sık sık benden kitap tavsiyesi isteyenlere en sık önerdiğim kitap. Dr.Robert Cialdinin "İknanın Psikolojisi" kitabıdır. 

Kitap ikna sürecini etkileyen psikolojik faktörleri basit ve anlaşılır bir dille anlatır.

Belli kısımlarından kendi Algı Yönetimi eğitimlerimde de faydalandığım bu çalışma hakkındaki tek çekincem Cialdini'nin verdiği bazı İkna Prensiplerinin Amerikan toplumuna has olmasıdır

Türkiye'deki sorunlardan bir tanesi genelde Amerikan kaynaklı bu tip kitaplardaki fikirlerin hiç bir filtreden geçirilmeden ve kültürel farklar gözetilmeden uygulanmaya çalışılması ve sonunda başarısız olunmasıdır.

Başka bir sorunumuzda özellikle işi İkna olan insanların nedense kendilerini bu tür konularda hiç eğitmeye çalışmamasıdır. Zaten doğru dürüst Türk yazarlar tarafından yazılan bu konularda kitap yoktur. Olan bazı kitaplar bu tür Amerikan kitaplarından aleni çalıntıdır. (Mesela isim vermeyeyim bir Türk "kişisel gelişim uzmanı" arkadaşımızın kitabı 1980'li yıllardan kalma eski bir Amerikan kitabından neredeyse satır satır çeviriydi ve adam resimleri bile çalmıştı.O kitabın orjinali bende olduğu için tabi bir kaç dakikada işi anladım ama şimdi ismini versem bana dava falan açar)

İşi ikna olan Satış,Pazarlama hatta Siyaset gibi alanlarda faaliyet gösteren bir çok insanın İkna Süreçlerinden anladığı ya kafasını vura vura kendi kendine geliştirdiği taktikler veya ağız kalabalığı yapmaktır.

İnsanları ikna etmek teknik bir olaydır ve öğrenilebilir. Ancak ne yazık ki Türkiye'de bir çok "profesyonel" bu tür bilgileri öğrendikleri zaman kazanacakları para kat kat artacağı belli olmasına rağmen ne eğitim almaya ne de iki satır okumaya ilgi göstermelerini sağlayabiliyorsunuz. Hatta bırakın kitabı veya eğitimi iki satır Internet makalesi bile okumaya bunalırlar.

Neyse siz öyle olmayın alın bu kitabı okuyun. Biraz eski bilgiler ama işe oldukça yarar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…

MUTLU OLMAK İÇİN VAZGEÇMEN GEREKEN 15 ŞEY.

Sevgili Dostum,
Roma İmparatorlarından aynı zamanda Stoacı bir filozof da olan Marcus Aurelius yüzlerce yıl önce "Hayatınızdaki mutluluk düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır" tespitinde bulunmuştur. 
Mutlu olmak için neler yapman gerektiği konusunda bir çok kitap ve yazı bulabilirsin ancak ben bu yazıda mutlu olmak için yapmaman ve vazgeçmen gereken şeyler üzerinde durmak istiyorum.
Bu yazıyı dikkatlice okur ve burada vazgeçmeni istediğim şeylerden en azından bir kaç tanesini hayatından çıkarmayı becerebilirsen yaşam hakkındaki olumsuz algın değişerek daha olumlu ve mutlu bir yaşamın kapısını arayabilirsin. 
Bunları yapamam dersen en azından bir kaç kere üst üste okumanı istiyorum. Buna da üşenirim diyorsan en azından bu yazıyı arkadaşlarına paylaş çünkü bu basit hareketinin bile kimin hayatını değiştireceğini  bilemezsin. Bunu da yapamam diyorsan sana söylenecek pek bir şey yok.
Hadi başlayalım bakalım yapmaman ve hayatından çıkarman gereken şeylere.
1) Her zaman haklı olm…

BAŞARISIZ BİR İNSAN OLMANIN DOKUZ YOLU

Sevgili Dostum,

Yıllardır seni daha başarılı bir insan yapmak için uğraşıp duruyorum. İşimi gücümü bırakıp sana güzel güzel yazılar yazıyorum ama okumuyorsun ve "hocam çok uzun yazıyorsunuz" diye bana mesajlar atıyorsun.

Tamam kardeşim diyorum ve sana kısacık kısacık resimli paragraflar yazıyorum bu sefer de "ee hani burada bir şey yazmıyor bana ne yapacağım tam anlatmamışsın" diye bana kızıyorsun. Bu sefer sana ulaşabilmek için minnacık minnacık uyandırıcı tweetler atıyorum onları da laf sokmalı ve esprikli söz değil diye beğenmiyor ve benim yerine trolleri takip ediyorsun.

Bu iş yazıyla olmuyor, gel bak sana eğitim düzenledik ve sadece bir akşam yemeği parasına bir günde sana otuz kitaplık bilgi vereceğim, üstelik benimle tanışıp istediğin soruyu da sorabilirsin diyorum "size şimdi para mı vereceğiz,hep paragözsünüz zaten" diyorsun (sanki cebindeki telefonla ayağındaki ayakkabıyı sana bedava verdiler de biz paragöz olduk).

Hele öyle sana "bak,ben …