Ana içeriğe atla

KİTAP TAVSİYESİ : İKNANIN PSİKOLOJİSİAlgı Yönetimi ve İkna konularında sık sık benden kitap tavsiyesi isteyenlere en sık önerdiğim kitap. Dr.Robert Cialdinin "İknanın Psikolojisi" kitabıdır. 

Kitap ikna sürecini etkileyen psikolojik faktörleri basit ve anlaşılır bir dille anlatır.

Belli kısımlarından kendi Algı Yönetimi eğitimlerimde de faydalandığım bu çalışma hakkındaki tek çekincem Cialdini'nin verdiği bazı İkna Prensiplerinin Amerikan toplumuna has olmasıdır

Türkiye'deki sorunlardan bir tanesi genelde Amerikan kaynaklı bu tip kitaplardaki fikirlerin hiç bir filtreden geçirilmeden ve kültürel farklar gözetilmeden uygulanmaya çalışılması ve sonunda başarısız olunmasıdır.

Başka bir sorunumuzda özellikle işi İkna olan insanların nedense kendilerini bu tür konularda hiç eğitmeye çalışmamasıdır. Zaten doğru dürüst Türk yazarlar tarafından yazılan bu konularda kitap yoktur. Olan bazı kitaplar bu tür Amerikan kitaplarından aleni çalıntıdır. (Mesela isim vermeyeyim bir Türk "kişisel gelişim uzmanı" arkadaşımızın kitabı 1980'li yıllardan kalma eski bir Amerikan kitabından neredeyse satır satır çeviriydi ve adam resimleri bile çalmıştı.O kitabın orjinali bende olduğu için tabi bir kaç dakikada işi anladım ama şimdi ismini versem bana dava falan açar)

İşi ikna olan Satış,Pazarlama hatta Siyaset gibi alanlarda faaliyet gösteren bir çok insanın İkna Süreçlerinden anladığı ya kafasını vura vura kendi kendine geliştirdiği taktikler veya ağız kalabalığı yapmaktır.

İnsanları ikna etmek teknik bir olaydır ve öğrenilebilir. Ancak ne yazık ki Türkiye'de bir çok "profesyonel" bu tür bilgileri öğrendikleri zaman kazanacakları para kat kat artacağı belli olmasına rağmen ne eğitim almaya ne de iki satır okumaya ilgi göstermelerini sağlayabiliyorsunuz. Hatta bırakın kitabı veya eğitimi iki satır Internet makalesi bile okumaya bunalırlar.

Neyse siz öyle olmayın alın bu kitabı okuyun. Biraz eski bilgiler ama işe oldukça yarar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

MORAL BOZMA TEKNİKLERİ

Sevgili dostlar,

Ülkemizin pek çok cepheden saldırı altında olduğu bu günlerde en tehlikeli saldırılar görünmeyen ve psikolojik harp amaçlı hamlelerdir. Çünkü geldiğini gördüğünüz bir yumruğa önlem alabilirsiniz ama sizi deviren esas yumruk,görmediğiniz yumruktur.

Psikolojik harbin temel amaçlarından biri hedef ülke insanlarının moralini düşürmek ve mücadele azmini kırmaktır.Morali olmayan insanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar direnmekten kolayca vazgeçerler ve kaybedilen her savaş önce insanların zihinlerinde kaybedilir.

Bugün sizlerle Psikolojik Harp çerçevesinde Moral Bozma (DEMORALIZATION) tekniklerinden bahsedeceğim böylece şahit olduğunuz pek çok olayda yapılan hamleleri görüp analiz etme şansınız olacaktır.Kullanılan tekniğin ne olduğunu bilirseniz etkisinden de kaçınmanız mümkündür.

1) Düşmanın moralini bozmak ya somut şekilde onu askeri açıdan yenmekle veya kendi durumuyla alakalı görüş açısını değiştirmekle olur. Görüş açısı değiştirmeye basit bir örnek verecek olursam,eğer…

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ.

Sevgili dostlar,

Amerika’da 1970’ler sonrasında ülkemizde de son yirmi yıldır gözlemlemeye başladığım ilginç bir kişisel gelişim hizmeti insanlara sunulmakta. Bu büyük hizmetin ismine “Bilinçaltı Temizliği” diyorlar.
Google hazretlerinde böyle bir arama yaptığınız zaman hepsi de birbirinden “uzman” arkadaşların bilinçaltınızı temizleyip pırıl pırıl ve mis gibi yapacaklarını iddia eden reklamlarını, sitelerini hatta televizyon programlarını görebilirsiniz (reyting reyting)
Bu hepsi de birbirinden değerli “bilinçaltı temizlik uzmanlarının” farklı farklı sanatları var. Kimi Hindistan gezisinde yüz dolar verip katıldığı ve orada sokaktaki dilencilerin bile yaptığı bir takım meditasyon tavsiyelerinde bulunuyor, kimi hipnoz ve telkinle bilinçaltınızı Domestosla temizlenmiş gibi yaparım diyor, kimisi de ciddi şekilde eski transistörlü radyolardan bozulmuşa benzeyen uydurma makinelere sizi kablolarla bağlayarak bu işi çözdüklerini iddia ediyorlar.

İşin bence gerçeğini (bak bence dedim) söylemem g…

KENDİNE GÜVENSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN 10 TAVSİYE.

Sevgili Dostum,

Objektivizm isimli felsefi akımının kurucusu ve saygı duyduğum yazarlardan bir tanesi olan Ayn Rand hanımefendi şunu söyler : 

“Kendine değer vermeyen insan, hiçbir şeye ve hiç kimseye değer veremez”

Bu, kendine güvensizliğin insanların ve toplumların hayatlarını ne kadar zorlaştıran bir düşünce bozukluğu olduğunu açıklayan çok doğru bir sözdür.

Gerek koçluk ve eğitim çalışmalarımda, gerek günlük yaşamımda insanların kendilerini boğan kocaman güvensizlik mengeneleri içinde yaşamaya çabaladıkları mutsuz ve karamsar hayatlarına sık sık şahit olmaktayım

Bu sebeple kendine güvensizlik üreten düşünce ve algı bozuklukları, üzerinde en çok çalıştığım konulardan bir tanesi olmakta.

Eğer sende kendine güvensizlik cehennemi içinde yaşayan ve bu sebeple hayatın birçok renginden kendini mahrum eden insanlardan biriysen, öncelikle bunu dürüstçe kabullenmen gerekiyor.

Şunu iyi bil ki bu sorunu seninle birlikte yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların büyük çoğunluğu dışardan göründük…